Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ostrowiec Świętokrzyski ponownie w końcówce Rankingu najbogatszych samorządów w 2021 roku!

257 miejsce na 267 możliwych zajął Ostrowiec Świętokrzyski wśród miast powiatowych w najnowszym rankingu Pisma Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” – Najbogatsze samorządy w 2021 roku. Choć awansował o 5 pozycji w stosunku do roku 2020 (wówczas miasto zajęło 262 pozycję) to wciąż znajduje się na jednej z końcowych pozycji z zamożnością w wysokości 3148,52 zł per capita (na osobę).

Rynek w Ostrowcu Świętokrzyskim. 27 lipca 2021 r. fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak co roku Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” przygotowało ranking najbogatszych samorządów (Najbogatsze samorządy w 2021 roku). Choć miasto Ostrowiec Świętokrzyski awansowało o 5 pozycji w stosunku do roku 2020, kiedy to zajmowało 262 pozycję, to wciąż znajduje się „na szarym końcu” wśród miast powiatowych.

W tym samym rankingu 174 miejsce zajęły Starachowice z zamożnością 3566,22 zł na osobę, awansując z miejsca 241, Skarżysko-Kamienna – zajęło 240 miejsce z zamożnością 3303,99 zł per capita, awansując o 16 pozycji w stosunku do roku 2020 (256 miejsce w 2020 roku). Ostatnie 267 miejsce w rankingu zajął natomiast Opatów, gdzie zamożność na osobę wyniosła 2908,95 zł. Na pierwszym miejscu znajdują się Polkowice z zamożnością per capita w roku 2021 w wysokości 7460,09 zł. Wśród miast z województwa świętokrzyskiego najwyższe, bo 97 miejsce z wynikiem 3840,70 zł (zamożność per capita) zajmuje  Sandomierz. Miasto również odnotowało spadek w stosunku do roku 2020, kiedy to zajmowało 49 pozycję.  

– Zastosowana metoda obliczania wskaźnika użytego w rankingu jest identyczna jak rok temu i w kilku poprzednich lat. Pominięte zostały wpływy z dotacji celowych. Zwłaszcza w okresie intensywnego korzystania z funduszy unijnych dotacje mają chwilowy, ale bardzo silny wpływ na wielkość dochodów. Wpływ wielkiej dotacji inwestycyjnej potrafi wywindować samorząd wysoko w  rankingu. Jest to awans chwilowy (incydentalny) i niemający związku z trwałym wzrostem zamożności budżetu. Wydaje się więc, że uwzględnienie tylko dochodów własnych i otrzymywanych subwencji lepiej oddaje hasło naszego rankingu („zamożność”) – czytamy w metodologii wykorzystanej w Rankingu Najbogatsze samorządy w 2021 roku Pisma Samorządu terytorialnego „Wspólnota”.

Źródło: Pismo Samorządu Terytorialnego „Wspólnota” . Najbogatsze samorządy w 2021 roku

Tak jak w ubiegłych latach, wpływające do budżetu dochody zostały skorygowane na dwa sposoby. Po pierwsze, odjęte zostały składki przekazywane przez samorządy w  związku z  subwencją równoważącą (regionalną w przypadku województw) – tak zwane w janosikowe. 

Po drugie, do faktycznie zebranych dochodów twórcy rankingu dodali skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych. Skorygowane w ten sposób dochody podzielono przez liczbę ludności każdej jednostki samorządowej. 

1 Comment

1 Comment

  1. maki

    13 sierpnia, 2022 at 12:02

    Rząd powinien zajęć się Ostrowcem (przez co zyska też Opatów). Jednak mała malutka polityka wygrywa i rząd wspiera miasta starachowice, stalowa wola, gdzie ma swoich politykierów. STRASZNIE TO SMUTNE. bo Ostrowiec zasługuje na wiecej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this