Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowieccy Patrioci uczczą Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych! W tym roku rezygnują z marszu ulicami miasta!

Drugi raz w kilkuletniej historii zapoczątkowanej i kultywowanej przez Stowarzyszenie „Ostrowieccy Patrioci” ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego nie przejdzie Marsz Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Nie oznacza to, jednak, że historia o poległych w walkach, zamęczonych w więzieniach i podczas śledztw w katowniach bezpieki, wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Związku Sowieckim i uwięzionych, zostanie zapomniana. – W najbliższą niedzielę, 28 lutego o godzinie. 18.00 w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych, s godzinę później złożymy wiązanki i zapalimy znicze pod pomnikiem Armii Krajowej – wyjaśnia Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według Ustawy z dnia 3 lutego 2011 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, mianem „Żołnierzy Wyklętych” określani są bohaterowie, „którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienie dążeń demokratycznych  społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób, przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu” . Żołnierzy Wyklętych określa się również „Żołnierzami Niezłomnymi ” lub „żołnierzami drugiej konspiracji”.

– Bilansując  straty poniesione przez Żołnierzy Wyklętych w latach 1944-1963, należy wymienić liczbę co najmniej 8 tys. poległych w walkach, nie mniej niż 30 tys. zamęczonych  w więzieniach i podczas śledztw w katowniach bezpieki (w tym blisko pięć tysięcy ludzi straconych z wyroków różnego rodzaju sądów komunistycznych), kilkadziesiąt tysięcy wywiezionych do obozów koncentracyjnych w Związku Sowieckim (z których ok. 1/4 pobytu na „nieludzkiej ziemi” nie przeżyła) i kolejne kilkadziesiąt tysięcy uwięzionych – podaje Instytut Pamięci Narodowej.

Historycy dodają, że fizyczna eksterminacja żołnierzy antykomunistycznego podziemia nie wystarczyła komunistom, wiedzieli bowiem, że ofiara ich życia może w przyszłości zrodzić mit, z którego nowe pokolenia Polaków będą czerpały siłę do walki z komuną. I właśnie dlatego ciała zgładzonych partyzantów grzebano potajemnie, by nie został po nich nawet krzyż na mogile, a propaganda przedstawiała ich jako pospolitych bandytów i patologicznych morderców. Jednak mimo tego, wielu dowódców antykomunistycznego podziemia pozostało na zawsze legendą polskiego oporu przeciwko systemowi komunistycznemu.

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020 fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dopiero po 1989 r. do opinii publicznej zaczęła przebijać się prawda o bohaterach ostatniego Narodowego Powstania. Potrzeba było ponad 20 lat, by mogli zostać upamiętnieni Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”.

Na uczczenie Narodowego Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” wybrano 1 marca. Tego dnia,  w 1951 roku w więzieniu mokotowskim wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Batorym, Adamie Lazarowiczu, Franciszku Błażeju, Karolu Chmielu i Józefie Rzepce – będących ostatnimi ogólnopolskimi koordynatorami „Walki o Wolność i Niezawisłość Polski z nową sowiecką okupacją”.

Także Ostrowieccy Patrioci od blisko sześciu lat przypominają historię „Żołnierzy Wyklętych” organizując m.in. marsze ulicami Ostrowca Św.  

– Zaczęliśmy w 2015 roku. Od początku istnienia naszego Stowarzyszenia kultywowaliśmy pamięć o „Żołnierzach Wyklętych”. Stwierdziliśmy, że taki pochód, który zgromadzi całe społeczeństwo, bo zapraszamy do udziału w nim wszystkich, będzie najlepszą formą upamiętnienia pamięci o tych, którzy oddawali swoje życie za Polskę. Oczywiście zawsze towarzyszą tym obchodom wykłady – mówiła nam przed rokiem Katarzyna Ślusarz, członek Stowarzyszenia Ostrowieccy Patrioci. 

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych 2020
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Niestety rok 2021 rozpoczął się pod znakiem pandemii koronawirusa. Po raz drugi w historii organizowanych przez Ostrowieckich Patriotów uroczystościach, zabraknie marszu.

– W tym roku rezygnujemy z marszu ku pamięci „Żołnierzy Wyklętych”, który organizujemy od kilku lat, z powodu zaistniałej sytuacji pandemicznej. Nie zapominamy jednak o tym święcie. Upamiętnimy je poprzez Mszę Świętą, która odbędzie się w niedzielę, 28 lutego w Kolegiacie Świętego Michała Archanioła w Ostrowcu Św., a później już tradycyjnie  złożymy wiązanki  i zapalimy znicze pod pomnikiem Armii Krajowej, który znajduje się tuż obok kolegiaty – tłumaczy Michał Ślusarz, prezes Stowarzyszenia. 

Źródło: Fb Ostrowieccy Patrioci

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this