Znajdź nas na

FAKTY

Ostrowiecki szpital: 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testu na obecność koronawirusa!

W Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. wciąż wrasta ilość pacjentów covido-wych. – To było do przewidzenia. Nawet jeśli odnotowujemy spadek zakażeń, to do szpitala trafiają pacjenci zwykle z tygodniowym, dwutygodniowym opóźnieniem. Wtedy, kiedy ich stan się pogarsza – mówił podczas wczorajszej (środa, 7 kwietnia) konferencji prasowej Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w ZOZ w Ostrowcu Św.

Foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wczoraj (środa, 8 kwietnia) na terenie ostrowieckiego szpitala przebywało 64 pacjentów z dodatnim wynikiem testów na koronawirusa, 7 osób oczekiwało na wynik. 5  pacjentów oddychało przy pomocy respiratorów. Jak podkreślił Adam Karolik – sytuacja jest więc dynamiczna. 

Są też dobre wiadomości. W porównaniu do jesiennej fali pandemii absencja chorobowa personelu medycznego szpitala utrzymuje się na stałym  poziomie. Wczoraj nieobecne w pracy były:  33 pielęgniarki, a także 12 osób z innych służb medycznych.

– Ta absencja jest do zaakceptowania, a wszystkie oddziały pracują normalnie – podkreślił Adam Karolik. 

Tak jak już informowaliśmy w ubiegłym tygodniu, ograniczone zostały skomplikowane i rozległe operacje planowe.

–  Niestety było to koniecznością,  ze względu na bezpieczeństwo pacjentów, ale i na duże zaangażowanie lekarzy anestezjologów, których ciągle mamy za mało. Duże zaangażowanie w pracy nad pacjentami ciężko chorymi, którzy przebywają na oddziale intensywnej terapii – wyjaśnił Adam Karolik.

Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodał, że inne zabiegi, które nie wymagają długiej obecności lekarza anestezjologa, zabiegi krótsze, mniej skomplikowane nadal są w szpitalu wykonywane. Podobnie jak porody, cięcia cesarskie dla pacjentek z kilku okolicznych powiatów.

– Transport pacjentów covid-owych odbywa się bardzo różnie. W ubiegłym tygodniu wielu pacjentów trafiło do szpitala do Skarżyska-Kamiennej, ale tamten szpital też już się stopniowo zapełnia. Zwalniają się łóżka w innych szpitalach, chociażby w Starachowicach. Ta sytuacja ciągle jest monitorowana w sztabie kryzysowym w Kielcach. Mamy wiadomości gdzie te miejsca są i na bieżąco odsyłamy pacjentów – wyjaśnia Adam Karolik. 

Dodaje, że ostrowiecki szpital nie kieruje się  liczbę przyznanych łóżek covid-owych tylko pomagają wszystkim potrzebującym pacjentom.  Z reguły odsyłani są pacjenci, którzy trafiają na łóżka z drugiego poziomu referencyjności: pulmonologii, oddziału wewnętrznego I i II  lub z SOR-u. 

– Tak stanowią przepisy. Ci pacjenci, którzy trafiają na trzeci poziom referencyjny: oddział neurologii i kardiologii, ci pacjenci z reguły zostają u nas. Tak stanowią przepisy ogólne, że tych pacjentów w zasadzie nie powinniśmy przesyłać. Tak  samo pacjenci z oddziałów intensywnej terapii, którzy  również nie powinni być przesyłani do innych szpitali – wyjaśnia dyrektor do spraw medycznych.    

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Popularne

Nowy MG HS w Ożarowie – inwestycja w sprawność urzędu i lepszą obsługę mieszkańców!

FAKTY

Pensjonariusze Centrum Opiekuńczo-Mieszkalnego w Sobowie: „Tutaj mamy lepiej jak w niebie!”

FAKTY

Gmina Ożarów: Biblioteka w Jakubowicach ma szansę „na metamorfozę”! 

FAKTY

Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach Śmiertelne potrącenie rowerzysty w Baćkowicach

Świętokrzyskie: Śmiertelny wypadek na DK42; ciężarówka potrąciła na pasach 14-latkę!

FAKTY

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this