Znajdź nas na

FAKTY

EMA o szczepionce AstraZeneca: korzyści z podania preparatu przewyższają ryzyko działań niepożądanych!

Szczepionka koncernu AstraZeneca od dłuższego czasu budzi kontrowersje, a to ze względu na podejrzenie związku pomiędzy podaniem preparatu, a wystąpieniem choroby zakrzepowo-zatorowej. Dziś (środa, 7 kwietnia) Europejska Agencja Leków poinformowała, że korzyści wynikające ze stosowania szczepionki przeciwko COVID-19, przewyższają ryzyko działań niepożądanych. – EMA potwierdza pozytywny profil bezpieczeństwa szczepionki AstraZeneca! Badane przypadki zakrzepów krwi z małą liczbą płytek krwi występują niezwykle rzadko, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych – napisał na Twitterze Grzegorz Cessak, członek Rady Zarządzającej Europejskiej Agencji Leków (EMA).

Źródło: Adobe Stock

Komisja ds. Bezpieczeństwa EMA (PRAC) doszła dziś do wniosku, że nietypowe skrzepy krwi z niską liczbą płytek krwi powinny być wymienione jako bardzo rzadkie skutki uboczne szczepionki Vaxzevria (dawniej szczepionki COVID-19 Vaccine AstraZeneca). 

Na swojej oficjalnej stronie EMA poinformowała o występowaniu bardzo rzadkich przypadków zakrzepów krwi w połączeniu z niskim poziomem płytek krwi po dwóch tygodniach od zastosowania preparatu. 

– Jak dotąd większość zgłoszonych przypadków wystąpiła u kobiet w wieku poniżej 60 lat w ciągu 2 tygodni po szczepieniu. Na podstawie obecnie dostępnych dowodów nie potwierdzono konkretnych czynników ryzyka – czytamy na stronie EMA.

Źródło: Twitter

Komitet przeprowadził szczegółową analizę 62 przypadków zakrzepicy mózgowej zatoki żylnej i 24 przypadków zakrzepicy żył splanchnicznych, zgłoszonych w unijnej bazie danych bezpieczeństwa leków na dzień 22 marca 2021 r., Z których 18 zakończyło się zgonem.  

– COVID-19 wiąże się z ryzykiem hospitalizacji i zgonu. Zgłoszone połączenie zakrzepów krwi i małej liczby płytek krwi jest bardzo rzadkie, a ogólne korzyści ze szczepionki w zapobieganiu COVID-19 przeważają nad ryzykiem skutków ubocznych – wyjaśniają eksperci z EMA.

Pacjenci powinni natychmiast zgłosić się po pomoc medyczną, jeśli mają następujące objawy: duszność, ból klatki piersiowej, obrzęk kończyn, uporczywy ból brzucha ,objawy neurologiczne, w tym silne i uporczywe bóle głowy lub niewyraźne widzenie, małe plamy krwi pod skórą poza miejscem wstrzyknięcia.

Vaxzevria (dawniej COVID-19 Vaccine AstraZeneca) to szczepionka zapobiegająca chorobie koronawirusowej 2019 (COVID-19) u osób w wieku 18 lat i starszych. COVID-19 jest wywoływany przez wirusa SARS-CoV-2. Szczepionka COVID-19 AstraZeneca składa się z innego wirusa (z rodziny adenowirusów), który został zmodyfikowany tak, aby zawierał gen do wytwarzania białka z SARS-CoV-2. Szczepionka nie zawiera samego wirusa i nie może powodować COVID-19.

Najczęstsze działania niepożądane są zwykle łagodne lub umiarkowane i ustępują w ciągu kilku dni po szczepieniu.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this