Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Pierwsza taka klasa w dziejach kunowskiej oświaty!

Gmina Kunów od zawsze stawiała na sport, to także kolebka wielu utytułowanych sportowców. Nie jest zatem zaskoczeniem, że już od nowego roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie uruchomiona zostanie pierwsza w historii kunowskiej oświaty klasa sportowa, o profilu piłka ręczna. – Żalem byłoby, gdybyśmy takiej sportowej klasy nie utworzyli. Rekrutacja przebiegła pomyślnie. Mamy wyselekcjonowanych uczniów, którzy będą do tej klasy chodzić. Startujemy od września – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Gmina Kunów może się poszczycić bardzo zdolnymi dziećmi i młodzieżą. Wiele dziedzin sportowych jest u nas  bardzo dobrze rozwiniętych. Na naszym terenie funkcjonują dwa kluby sportowe: Ludowy Klub Sportowy Stal Kunów i Klub „Gryf”, który zajmuje się trenowaniem naszych sztangistów. Na tym polu mamy bardzo dobre wyniki. Zawodnicy sięgali po medale nie tylko w Polsce, ale i za granicą – przypomina Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.  

Na terenie gminy funkcjonuje także Rada Sportu, która jest organem opiniodawczym i doradczym w zakresie zadań kultury fizycznej i sportu. Wyłoniony został także koordynator sportu. Lech Łodej zwraca także uwagę na różnorodność sportową w gminie Kunów.

– Młodzież może trenować w ramach zajęć dodatkowych w szkole piłkę ręczną, siatkówkę, piłkę nożną. Oprócz sportów, gdzie trzeba wykazać się tężyzną fizyczną, mamy tenis stołowy, czy miłośników szachów. Dbamy zatem o ogólny rozwój naszych najmłodszych mieszkańców – dodaje burmistrz.

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Widząc, to co dzieje się na terenie gminy,  a także wychodząc na wprost oczekiwań najmłodszych mieszkańców gminy i ich rodziców od września 2020 roku utworzona zostanie klasa sportowa o profilu piłka ręczna.  

– Żalem byłoby, gdybyśmy takiej sportowej klasy nie utworzyli. Rekrutacja przebiegła pomyślnie. Mamy wyselekcjonowanych uczniów, którzy będą do tej klasy chodzić. Startujemy od września – podsumowuje Lech Łodej. 

To też historyczne wydarzenie, będzie to bowiem pierwsza taka klasa w dziejach kunowskiej oświaty.

– Od 1 września 2020 roku rusza pierwszy raz  w historii Kunowa klasa sportowa o profilu piłka ręczna. Sport jest w naszej gminie bardzo rozwinięty w gminie, w Kunowie w placówce. Dzieci trenują różne dyscypliny sportowe.  W Stali Kunów są obecnie cztery drużyny.  To zainteresowanie jest spowodowane także tym, że od kilku lat realizujemy program Dziecięca piłka ręczna i ta nowa klasa jest jego pokłosiem.  W ramach tego programu, oprócz treningów i typowych zajęć piłki ręcznej otrzymaliśmy mnóstwo pomocy. Wszystko dzięki Świętokrzyskiemu Centrum Doskonalenia Nauczycieli – wyjaśnia Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie.  

Dorota Opara, dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego hedy Szarego w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dzięki temu szkoła posiada odpowiednie zaplecze: stroje, niezbędny sprzęt, wszystko to, co jest potrzebne do treningów. Uczniowski Klub Sportowy również prowadzi zajęcia o tym profilu, pozyskuje różnego rodzaju środki, więc cały czas baza jest doposażona. 

– Zrodził się więc pomysł, aby uczniom zaproponować taki rodzaj zajęć. Odzew jest spory. Rekrutacja trwa, choć mamy już wymagane minimum uczniów, czyli 21 osób. Rozkłada się to tak, że połowa z nich to dziewczynki, druga – chłopcy. W związku  z pandemia przedłużyliśmy też rekrutację. Myślę, że przy zrozumieniu pana burmistrza uda się ustalić odrębne ćwiczenia dla chłopców i dziewcząt. Część treningów będzie też odbywała się we wspólnym gronie – wyjaśnia Dorota Opara.

Uczniowie będą mieć w sumie  10 godzin wychowania fizycznego:  cztery godziny tradycyjnego w-f-u, do tego  sześć godzin typowego treningu piłki ręcznej.

– Zajęcia odbywać się będą w hali sportowej przy ulicy Fabrycznej. To świetnie przygotowany obiekt. Będzie można podzielić ją na kilka boisk, gdzie równolegle odbywać się będą treningi.  Mamy także zaplecze kadrowe. Praktycznie wszyscy nauczyciele wychowania fizycznego mają uprawnienia do prowadzenia tego typu zajęć. Chęci dzieci także są – zapewnia Dorota Opara. 

Być może pierwsza klasa sportowa rozpocznie nowy rozdział w kunowskiej oświacie.   Czy będzie to podwalina do założenia drużyny – pokaże czas.

Jak zapewnia burmistrz chciałby, aby szkoła nawiązała współpracę z profesjonalnymi klubami sportowymi.  Nie wyklucza też, że w przyszłości powstaną klasy sportowe o innych profilach.

– Wszystko przed nami. Musimy spróbować. Szybka rekrutacja pokazała, że jest sporo chętnych. Być może w przyszłości jeszcze bardziej poszerzymy naszą ofertę – podsumowuje burmistrz.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this