Znajdź nas na

FAKTY

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka!

Pierwszą zaszczepioną osobą w Polsce na COVID-19 będzie pielęgniarka szpitala MSWiA w Warszawie. Drugą osobą mężczyzna, lekarz tego szpitala – powiedziała PAP Iwona Sołtys, rzecznik CSK MSWiA.

Kraków, 27.11.2020. Szczepionka na Covid-19 - zdjęcie ilustracyjne wykonane 27 bm. w Krakowie. Na całym œwiecie w różnej fazie badań jest ponad 165 szczepionek przeciw COVID-19. W Polsce pierwsze szczepienia planowane są pod koniec stycznia 2021 r. (³g/doro) PAP/Łukasz Gągulski

Do zaszczepienia wytypowano już dwie osoby. Będą to kobieta i mężczyzna, pracownicy naszego szpitala” – powiedziała w środę PAP Iwona Sołtys. Szczepień dokonają lekarze.

Rzecznik dodała, że szczepienia tego dnia – 27 grudnia – przyjmie także ponad 300 osób. „Te osoby będą szczepione w gabinetach zabiegowych na oddziałach, gdzie pracują” – uściśliła.

O tym, że pierwszą osobą zaszczepioną przeciwko koronawirusowi w Polsce będzie pracownik szpitala MSWiA w Warszawie, mówił w środę rano wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że będzie to wydarzenie medialne.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiadał we wtorek, że 26 grudnia, w drugim dniu świąt Bożego Narodzenia, szczepionki przeciwko COVID-19 dotrą do Polski, a pierwsze szczepienia odbędą się w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie. Najpierw zaszczepione zostaną osoby z „grupy zero”, czyli m.in. personel medyczny i pracownicy podmiotów leczniczych.

Szef KPRM i pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk wskazał, że szczepionki, które przyjadą z Belgii, 27 grudnia rano trafią do 72 tzw. szpitali węzłowych w Polsce. W nich będą szczepione osoby z „grupy zero”.

„Do końca grudnia trafi do Polski jeszcze kolejne 300 tys. szczepionek, a potem do końca stycznia łącznie będziemy mieli 1,5 mln szczepionek, co pozwoli nam zaszczepić do końca stycznia około 750 tys. pacjentów” – zapewniał Dworczyk. (PAP)

Autor: Robert Szulc

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this