Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Po zdarzeniu w powiecie hrubieszowskim Polska podwyższa gotowość jednostek wojskowych!

Podwyższona gotowość niektórych jednostek bojowych, a także jednostek innych służb mundurowych na terenie Polski, czy weryfikacja przesłanek, aby uruchomić procedury wynikające z Art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego – to ustalenia po posiedzeniu Komitetu Rady Ministrów do Spraw Bezpieczeństwa Narodowego i Spraw Obronnych.

Od lewej: Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego i Piotr Muller, rzecznik rządu. Żródło: Twitter Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

– Dzisiaj na terenie hrubieszowskiego doszło do eksplozji, która doprowadziła do śmierci dwóch obywateli Polski. Na miejscu w tej chwili przebywają nasze służby, które wyjaśniają sytuację, która miała miejsce w tym miejscu. Będa tę sprawę wyjaśniały również całą noc  oraz przez czas, który będzie niezbędny do tego, aby tę sprawę wyjaśnić – mówił podczas konferencji prasowej Piotr Muller, rzecznik rządu. 

Dodał, że w związku z zaistniałą sytuacją wdrożono procedury, które są  przewidziane w takiej sytuacji. 

– W tym między innymi przed chwilą zdecydowano o tym, aby podwyższyć gotowość niektórych jednostek bojowych, wojskowych na terenie Polski oraz zwiększyć gotowość bojową jednostek innych służb mundurowych na terenie naszego kraju.  Jednocześnie przed chwilą zdecydowaliśmy  o tym, aby podjąć się weryfikacji czy zachodzą przesłanki do tego, aby uruchomić  procedury wynikające z art. 4 Paktu Północnoatlantyckiego – wyliczał rzecznik rządu.

Głos zabrał również  Jacek Siewiera, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.  

– W związku z poważną sytuacją z jaką mamy do czynienia, pan prezydent przed chwilą zakończył rozmowę z Sekretarzem Generalnym Sojuszu Północnoatlantyckiego.  Weryfikujemy przesłanki wykorzystania Artykułu 4 Sojuszu, czyli konsultacji wszystkich członków sojuszu, dotyczących właściwej odpowiedzi. Jesteśmy w bardzo intensywnym kontakcie z sojusznikami, z kluczowymi sojusznikami. Spodziewamy się rozmowy ze stroną amerykańską. Jestem w stałym kontakcie z doradcą do spraw bezpieczeństwa Jake-em Sullivan-em. Odbyliśmy dzisiaj kilka rozmów na temat bieżącej sytuacji – podkreślał Jacek Siewiera. 

Dodał, że każdy komunikat wymaga dużej ostrożności.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this