Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Podawali się za pracowników wodociągów. Okradli dwie seniorki z Ostrowca Świętokrzyskiego! Policja apeluje o rozwagę!

Na nic zdają się apele ostrowieckich policjantów, którzy ostrzegają przed podszywającymi się za elektryków, fałszywych krewnych, pracowników gazowni, wodociągów, czy urzędników – oszustów. Za każdym razem sprawdzajmy ich wiarygodność. Ofiarami złodziei są najczęściej osoby starsze, mieszkające samotnie. We wtorek, 2 lipca w Ostrowcu Świętokrzyskim sprawcy podający się za pracowników wodociągów ukradli biżuterię 79-letniej kobiecie, w innym przypadku – pod pretekstem podpisania dokumentów okradli 84-letnią mieszkankę miasta.

Zdjęcie ilustracyjne

We wtorek, 2 lipca po raz kolejny ofiarami oszustów padły starsze osoby. Do pierwszego zdarzenia doszło po godzinie 12.00, kiedy do mieszkania 79-letniej kobiety zapukał mężczyzna w towarzystwie kobiety. Podając się za pracownika wodociągów i pod pretekstem sprawdzenia wodomierza weszli do mieszkania pokrzywdzonej, po czym wykorzystując chwilową nieuwagę kobiety skradli biżuterię o wartości blisko 8000 złotych. Kiedy wyszli pokrzywdzona zorientowała się, że została okradziona.

Do podobnego zdarzenia doszło chwilę później, na innym osiedlu. Tym razem oszuści zapukali do mieszkania 84-latki pod pretekstem uzyskania informacji o sąsiadach oraz podpisania dokumentów. W tym przypadku wykorzystując nieuwagę seniorki sprawcy skradli jej pieniądze w kwocie 11 000 złotych.  

Policja przypomina, że oszuści są gotowi wykorzystać różne sposoby, aby wkupić się w łaski domownika. Osoby te, prowadząc rozmowę przedstawiają się jako pracownicy instytucji cieszących się zaufaniem społecznym i kojarzących się pozytywnie. Po wejściu do mieszkania, w rozmowie z ofiarą okazują życzliwość i zrozumienie, tak aby wzbudzić zaufanie.

Mundurowi apelują o ostrożność i rozwagę w kontaktach z nieznajomymi, którzy przychodzą do nas, bądź telefonują podając się także za członków rodziny lub znajomych. Bądźmy czujni i podejrzliwi wobec nieznajomych, a przez telefon nie udzielajmy żadnych informacji na swój temat i na temat swoich oszczędności.

Pamiętajmy, aby stosować się do podstawowych zasad:
– nie wpuszczaj nieznanej osoby do swojego domu!
– nigdy nie pokazuj zawartości swojego portfela osobie nieznanej!
– jeśli masz wątpliwości przed wpuszczeniem takiego pracownika zweryfikuj czy dana instytucja wysłała go do twojego mieszkania, żądaj dokumentu i zanotuj dane lub zadzwoń na Policję!
– nigdy nie pokazuj nieznanej osobie swoich oszczędności oraz miejsca, w którym przechowujesz wartościowe rzeczy!
– jeśli przez telefon rozmawiasz z osobą podającą się za krewnego sprawdź, czy dzwonił prawdziwy krewny oddzwaniając do niego lub kontaktując się z innymi członkami rodziny w tej sprawie!

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń powiadamiajmy o tym fakcie Policję osobiście lub telefonicznie pod numerem telefonu 112.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this