Znajdź nas na

FAKTY

Podziękowali położnym i pielęgniarkom!

– Nasz zawód jest piękny, ale bardzo trudny i odpowiedzialny, wymagający wrażliwości, empatii, ale i odwagi i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, czego dowodem jest praca w czasie pandemii, z narażeniem własnego zdrowia i życia – mówiła Joanna Góra, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego, od 1986 roku związana z ostrowieckim szpitalem. Z okazji przypadającego dziś Międzynarodowego Dnia Pielęgniarek i obchodzonego 8 maja Dnia Położnej zarówno ona, jak i Grażyna Karbowniczek, położna koordynująca na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w ZOZ w Ostrowcu Św., otrzymały kwiaty i słodką niespodziankę.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

12 maja to święto wszystkich pielęgniarek. Ustanowione zostało przez Międzynarodową Radę Pielęgniarek na kongresie tej organizacji w Meksyku w 1973 r. Data tego święta nawiązuje do dnia urodzin Florence Nightingale – prekursorki nowoczesnego pielęgniarstwa, założycielki pierwszej na świecie szkoły pielęgniarskiej przy szpitalu św. Tomasza w Londynie. Datę  8 maja jako dzień swojego święta wskazały natomiast polskie położne. Wszystko z powodu urodzonej tego dnia Stanisławy Leszczyńskiej, oddanej swojemu zawodowi położnej, która uwięziona w obozie koncentracyjnym Auschwitz-Birkenau, sprzeciwiając się rozkazom władz obozowych, przyjęła ok. 3000 porodów.

– Wykonujecie bardzo ważny i bardzo trudny zawód, który w ostatnim roku został jeszcze dodatkowo  skomplikowany pandemią koronawirusa. Oczekuje się od was dużej odpowiedzialności, otwartości, serca i pełnej opieki. Stąd te dodatkowe komplikacje związane z wykonywaniem waszego zawodu.  Chcieliśmy wam bardzo serdecznie podziękować za to, że zawsze jesteście przy pacjencie, obdarzacie go swoją fachową wiedzą, swoim doświadczeniem i również waszym podejściem, które daje nadzieję i otuchę dla chorego – mówił podczas dzisiejszej (12 maja) konferencji prasowej Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki. 

Życzył im dużo zdrowia i otwartości:

–  Żeby wasz zawód został doceniony również pod względem materialnym, aby okoliczności takie jakie dziś mamy, nie były spowodowane tym, że w dniu waszego święta wasi koledzy i koleżanki zmuszeni jesteście do tego, aby o wagę waszego zawodu upominać się w sposób najbardziej społecznie drastyczny, czyli poprzez formy strajkowe. Życzyłbym wam, żeby wasz zawód został zauważony, dostrzeżony, również pod względem materialnym – podsumował wicestarosta. 

Joanna Góra, pielęgniarka naczelna i Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Do życzeń dołączył się także Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w Zespole Opieki Zdrowotnej w Ostrowcu Św. 

– Dla mnie pielęgniarki i położne,  to nie sa moje podwładne, bo funkcja dyrektora jaką pełnię jest tylko krótkim epizodem. Przede wszystkim są to moje koleżanki z pracy, bez których nie wyobrażam sobie istnienia szpitala. Praca lekarza bez pracy pielęgniarki, czy położnej w ogóle jest niemożliwa. To są nasze partnerki w pracy, a nie nasze podwładne.  Jestem za nimi, stoję po ich stronie, wspieram ich protest. W naszym szpitalu przyjął on tylko symboliczną formę. U nas nie doszło do akcji strajkowej w postaci zaprzestania pracy, czy jej odmowy – mówił Adam Karolik.  

Przypomniał też, że pandemia koronawirusa zebrała śmiertelne żniwo wśród personelu wielu szpitali, także tego ostrowieckiego.  

Od lewej: Andrzej Jabłoński, wicestarosta ostrowiecki, Mariusz Pasternak, przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego, Joanna Góra, pielęgniarka naczelna, Adam Karolik, dyrektor do spraw medycznych w ZOZ w Ostrowcu Św., Grażyna Karbowniczek – położna koordynująca na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Z okazji tego święta chcę wspomnieć o naszej pielęgniarce, pani Janeczce, która pracowała na stacji dializ naszego szpitala. Była wspaniałą osobą, pracowała będąc emerytką . Nie musiała, mogła chronić swoje zdrowie. Mimo tego pracowała i przegrała tę walkę o swoje życie. Zostanie jednak na zawsze w naszej pamięci – zapewnił Adam Karolik.   

Za życzenia  w imieniu 360 pielęgniarek i położnych, pracujących w ostrowieckim szpitalu, podziękowała Joanna Góra, specjalista w dziedzinie pielęgniarstwa zachowawczego.

– Na zakończenie chciałam podziękować za piękne życzenia za docenienie zawodu pięknego, ale bardzo trudnego i odpowiedzialnego wymagającego wrażliwości, empatii, ale i odwagi i umiejętności radzenia sobie w sytuacjach trudnych, ekstremalnych, czego dowodem jest praca w czasie pandemii, w narażeniu własnego zdrowia i życia – podkreśliła. 

Grażyna Karbowniczek, położna koordynująca na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym, która w zawodzie pracuje już 47 lat wyjaśnia, że najpiękniejszym podziękowaniem za jej pracę, jest dla niej uśmiech pacjentki. 

Grażyna Karbowniczek, położna koordynująca na Oddziale Ginekologiczno-Położniczym w ZOZ w Ostrowcu Św.
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

– Pacjentki są wdzięczne, świadczą o tym  wpisy do zeszytu skarg i życzeń. Skarg nie ma,  życzenia są. Uśmiech pacjentki to jest najprzyjemniejsze. Uśmiechem dziękują za naszą pracę. Mamy pacjentki w różnym wieku 80-90-letnie, wymagają troski. Mamy wspaniałe położne wyspecjalizowane, wyszkolone –  tłumaczy.

Dodaje, że ostatni rok był dla niej ciężki pod względem psychicznym, ponieważ nigdy  nie wie czy ma do czynienia z pacjentką zakażoną koronawirusem, czy zdrową.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this