Znajdź nas na

FAKTY

Podziemne bunkry przy Sienkiewicza „przechodzą do lamusa”!

Stąpający po dotychczas niepewnym gruncie mieszkańcy okolic ulicy Sienkiewicza 65 mogą odetchnąć z ulgą. Podziemia, służące niegdyś za schrony „przechodzą do lamusa”. Takich miejsc w Ostrowcu Świętokrzyskim jest kilka. Zniknęły już te przy ulicy Jana Rosłońskiego, na zasypanie czekają te przy ulicy Starokunowskiej. – Stropy tych obiektów były już w na tyle w złym stanie technicznym, że zagrażały ewentualnemu bezpieczeństwu zarówno mieszkańców, jak i poruszających się tym ciągiem komunikacyjnym – kierowców – wyjaśnia Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zmienia się estetyka okolic bloku przy ul.  Sienkiewicza 65. Znikają kolejne podziemne bunkry, których stan techniczny budził niepokój mieszkańców. 

– Tu w tym miejscu, przy ulicy Henryka Sienkiewicza zdecydowaliśmy się na całkowite zasypanie tych bunkrów ze względu na ich stan techniczny.  To o tyle skomplikowana rzecz, że przy istniejącym osiedlu, przy funkcjonujących zakładach pracy, punktach usługowych w okolicy bunkry miały głębokość ok. 3,5 metra.  Zmieni się estetyka tego miejsca, zwiększy się także bezpieczeństwo użytkowników. Stropy tych obiektów były już w na tyle w złym stanie techniczny, że zagrażały ewentualnemu bezpieczeństwu – tłumaczy Jarosław Górczyński. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Koszt zadania to 215 tysięcy złotych. Zakończenie prac zaplanowane było na 5 lipca, jednak jak zapewnia wykonawca zadania Marek Kiciński z  ITL z Częstochowy, zakończenie prac przewiduje już pod koniec maja. Dobrą współpracę z firmą wykonawczą podkreśla także Jarosław Górczyński. 

– Mogę pochwalić firmę wykonawczą, obserwuję dobre zaangażowanie, dobre przygotowanie, a także dobry potencjał. Szybko, sprawnie, a przede wszystkim bez uciążliwości dla okolicznych mieszkańców – dodaje prezydent. Włodarz dziękuje też Andrzejowi Brodzie, radnemu powiatu ostrowieckiego, reprezentującemu tę część miasta, za  zainicjowanie działań zmierzających do zabezpieczenie tego terenu. 

– Tego typu bunkry to uciążliwość. Tutaj był główny ciąg komunikacyjny, sporo samochodów parkowało, ale też poruszały się pojazdy o dużej masie dopuszczalnej, więc stanowiło to zagrożenie. W przypadku zawalenia się stropu mogło dojść do poważnej katastrofy. Mamy przykłady w innych miastach, w innych państwach, takich katastrof – wyjaśnia prezydent.

Dodaje także, że podobne prace wykonane zostały już przy ulicy Jana Rosłońskiego, kolejne zaplanowane są przy ulicy Starokunowskiej. 

– Jeszcze kilka takich miejsc przed nami. Chcemy to robić sukcesywnie  – podkreśla prezydent. 

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jak zapewnia Marek Kiciński z ITL z Częstochowy, wykonawca robót przy ulicy Sienkiewicza 65 przy zasypywaniu starych bunkrów nie było większych utrudnień, choć żelbetonowy strop miał potężną konstrukcję. Konieczne było użycie specjalistycznego sprzętu, jak nożyce wyburzeniowe, koparki gąsienicowe o dużej masie.

– Wszystko poszło sprawnie, bez większych problemów z  mieszkańcami. Miejsca parkingowe są tu potrzebne. Od pierwszego dnia widzimy, że dużo aut tutaj parkuje. Były problemy z usunięciem pojazdów na samym początku, ale pomogli nam pracownicy z Urzędy Miasta  i Policja. Samochody zostały usunięte i na drugi dzień mogliśmy przystąpić do pracy – wspomina Marek Kiciński. 

Wnętrze bunkrów  zostało wypełnione piachem o takich parametrach, aby  grunt się zagęścił. Wielkość  zasypanych pomieszczeń to około 200 metrów kwadratowych. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Śmiertelny wypadek na krajowej 9! W Rudce zderzyły się dwa auta!

FAKTY

Rzecznik MZ: nowy sposób przedstawiania statystyk COVID-19 daje pełniejszy obraz epidemii!

FAKTY

Przemysław Długosz: Nowelizacja ustawy o ochronie zwierząt to zamach na polskie rolnictwo! Akcja ulotkowo-informacyjna na targowisku miejskim!

FAKTY

Ostrowiec Św.: Koronawirus w jednej z podstawówek! Zakażona nauczycielka!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this