– Marzec jest u nas miesiącem frankofonii. Podjęliśmy taką nietypową inicjatywę. 7 marca w naszej szkole został zorganizowany konkurs przez panią Joannę Gibalską, nauczycielkę języka francuskiego. Zaprosiliśmy szereg szkół do uczestnictwa, a jako iż był to konkurs międzyszkolny, to także wykroczył on poza Ostrowiec Św. Brały w nim udział m.in. dzieci z Wymysłowa, z Publicznej Szkoły Podstawowej nr 5. To były te najmłodsze pociechy, które zrobiły niesamowicie fajne wrażenie, nawet swoim strojem i przebraniem. Recytowały wierszyki francuskie, było to niesamowite przeżycie – wspomina Dariusz Kaszuba, dyrektor Liceum Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Ze szkół średnich pojawiły się delegacje z Liceum imienia Bartosza Głowackiego w Opatowie, Liceum imienia Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, do tego nie zabrakło uczniów lokalnych szkół średnich, jak z „Broniewskiego”, „Chreptowicza”, no i oczywiście organizatora konkursu „Staszica”.
– Był bardzo szeroki odzew na to wydarzenie. To poświadcza fakt, że te efekty współpracy naszej szkoły z liceum francuskim stają się na tyle głośne i znane, że język francuski jest promowany tak szeroko, że przyciąga chętnych, którzy tym językiem władają – podsumowuje Dariusz Kaszuba.
Zorganizowany w Liceum Nr I im. Stanisława Staszica konkurs był nietypowy.
– To nie był taki prosty konkurs, gdzie np. trzeba zaśpiewać piosenkę w języku francuskim. To były wiersze, deklamowane przez młodzież, ale miały jedną wspólną cechę – jednego autora. Człowieka, który zdecydował, o takim, a nie innym sposobie popularyzacji jego twórczości poetyckiej. Pisze pod pseudonimem Zen Maz. Jest Polakiem, który mieszka na stałe we francuskojęzycznej części Kanady, a konkretnie w Montrealu. Od 2011 roku utrzymuje kontakt z naszą szkołą. To spotkanie z jego poezją było już czwartym spotkaniem, ale pierwszym na tak szeroką skalę – mówi dyrektor.
Tajemniczy Zen Maz z zawodu jest matematykiem i wykłada na Uniwersytecie w Montrealu, pisze wiele artykułów publicystycznych na łamach czasopism fachowych. To on zasponsorował nagrody, wymyślił także taką, a nie inną formułę konkursu, pragnie bowiem, żeby jego wiersze były znane nie tylko w Kanadzie, ale i w Polsce. Poezja to jego pasja, podobnie jak nauka języków obcych.
– Wyszedł z taką inicjatywą, którą pani Joanna Gibalska podjęła. Ta grupa uczniów, która zgłosiła się do naszej szkoły na konkurs, operowała na poezji trudnej, na poezji pisanej przez człowieka, który zawodowo poetą nie jest. Było to podwójnie trudne zadanie, aby deklamować wiersze poety niszowego. Wszystko to sprawiło, że konkurs był pełen emocji, a nauczyciele przeżywali występy swoich dzieci – podsumowuje Dariusz Kaszuba.
Jury miało ciężki orzech do zgryzienie, kogo wyróżnić. I tak w kategorii szkół podstawowych, miejsce pierwsze zajęła Amelia Gawecka ze Szkoły Podstawowej nr 5, drugie miejsce zajęli: Maja Cholewińska, Lena Gatkowska, Wiktor Saracen, Aleksander Serafin z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie. Jury wyróżniło: Wiktorię Ceglarską i Bernard Łapę z Publicznej Szkoły Podstawowej w Wymysłowie.
W kategorii szkół średnich: miejsce pierwsze ex aequo zajęły Anna Surma z LO im. B. Głowackiego w Opatowie oraz Natalia Domańska z LO Nr I im. Stanisława Staszica w Ostrowcu Św. Miejsce drugie przypadło w udziale Karinie Staniek z LO Nr III im. Wł. Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz Aleksandra Kwiecień z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach. Miejsce trzecie: Julia Gross z I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, Julia Majewska z LO nr II i Wiktor Gałka z LO Nr III im.Wł.Broniewskiego w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Wyróżnienia otrzymali: Oliwia Domańska (LO Nr III), Karolina Zakrzewska ( LO nr III), Wiktoria Maj (LO nr III), Maja Nowak (LO w Opatowie), Julia Ostatek (I LO Starachowice), Weronika Szczepanik (I LO Starachowice), Eliza Kozłowska (I LO Starachowice), Zuzanna Kosmala (I LO Starachowice).
Sponsorami nagród byli Carrefour des Opinions z Montrealu, Credit Agricole oraz LO Nr I im. St. Staszica.
Joanna Gibalska, nauczycielka języka francuska i organizatorka konkursu dziękuje wszystkim uczestnikom za przygotowane interpretacje wierszy, a najmłodszym za dostarczenie dodatkowych miłych wrażeń i emocji.
– Za pomoc w przygotowaniu konkursu podziękowania należą się też uczniom kl.1d: Oli Sternik, Magdaleny Krysy, Natalii Lewickiej, Julii Połetek, Klary Pytlakowskiej, Wiktorii Burek, Izabeli Otręby, Jakuba Gallewicza i Michała Serafina oraz dla chętnych dziewcząt z kl. 3c, 2e, chłopców z kl. 2b i pani Donaty Maj. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, że konkurs cieszył się tak dużą popularnością i że coraz więcej uczniów jest zainteresowanych językiem francuskim i sięga po poezję w oryginale – dodał Dariusz Kaszuba.
Ciesze się także z sukcesu swojej uczennicy.
– Jestem dumny, że nasza uczennica Natalia Domańska również otrzymała nagrodę. Jest to dziewczyna wielu talentów, bo trenuje nie tylko sporty obronne, ale także potrafi grać na skrzypcach i pasjonuje się językami i właśnie jej występ odbył się z towarzyszeniem, gry na skrzypcach, a więc był to taki nietypowy występ, łączący muzykę i poezję. Na pewno wywarł solidne wrażenie na jury– podsumowuje dyrektor.