W 2017 roku w Polsce po zażyciu dopalaczy zmarło 27 osób. W ubiegłym roku do końca listopada życie straciło aż 61 osób. Każdego roku dopalacze zbierają coraz większe żniwo. Nie patrzą na wiek, status społeczny, czy piastowane stanowisko. Walkę z zagrożeniem związaną z narkotykami i dopalaczami prowadzi od kilku lat Policja, a tegoroczna kampania jest jej kontynuacją.
Podczas wtorkowego spotkania policjanci przypominali, że od kilku lat obserwujemy ekspansję nowego typu środków psychoaktywnych, tzw. dopalaczy. Te niebezpieczne substancje, stanowiące zagrożenie dla zdrowia i życia młodzieży, trafiły także do Polski. Obserwujemy ich stale utrzymującą się popularność wśród dzieci i młodzieży. Poważne konsekwencje wynikające z używania tych substancji skłaniają rodziców, nauczycieli oraz opiekunów do podejmowania działań mających na celu zapobieganie używaniu tych szczególnie groźnych substancji.
Podczas prowadzonej kampanii zaprezentowano słuchaczom spot filmowy, nawiązujący treścią do tytułu kampanii i jej hasła przewodniego.
Działania profilaktyczne w szkole mają na celu dostarczanie wiedzy na temat szkód zdrowotnych związanych z używaniem narkotyków oraz nowych środków psychoaktywnych. Policjanci uświadamiają także dzieci i młodzieży co do konsekwencji prawnych wynikających z ich posiadania i zażywania.
Źródło: KPP Ostrowiec Świętokrzyski