Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, olbrzymie zadłużenie i zobowiązania z lat poprzednich wymusiło bardzo ostrożne gospodarowanie finansami i ograniczenie wielu wydatków w gminie Bałtów.
– Starałem się gospodarować wspólnie z pracownikami tak mieniem gminy, aby osiągać, jak nalepsze wskaźniki finansowe. Żeby wykonać jak najwięce i jak najlepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Nie było to łatwe, ponieważ oczekiwania są bardzo duże, żeby z jednej strony zobowiązania, które mamy do spłaty nie zostały zachwiane, z drugiej strony realizowaliśmy remonty w zakresie dróg, zakończyliśmy przebudowę szkoły, doposażyliśmy szkołę. Podjąlem decyzje o wykonaniu tylko tych działań, które są konieczne, priorytetowe, a przede wszystkim z dużym udziałem środków zewnętrznych. Nie zgodziłem się na ryzykowne i nieprzewidywalne w skutkach dla gminy decyzje – wyjaśnia wójt.
Dodaje, że rok 2019 można uznać za udany dla samorządu gminnego. Podobnego zdania byli radni z gminy Bałtów, którzy j udzielili mu wotum zaufania i jednogłośnie zagłosowali za absolutorium dla wójta.
– Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie, odmiennie niż w poprzednim roku, z czego jestem niezmiernie zadowolony. Wreszcie współpraca w gminie Bałtów wygląda tak, jak powinna wyglądać. Zajmujemy się pracą merytoryczną, a nie odpieraniem ataków, jakie odbywały się jeszcze za poprzedniej rady gminy. Rok mijający, za który zostało udzielone mi absolutorium, to był rok mojej pracy. Poprzednie absolutorium i wotum zaufania dotyczyło prac mojego poprzednika. Przypomnę, że wotum zaufania nie dostałem, ale samorząd ma to do siebie, że są w nim zmiany, a przede wszystkim jest ciągłość władzy, tak się złożyło, że nie dostałem wotum zaufania za poprzednika, od osób, które wówczas z nim rządziły gminą. To już jednak za nami – przypomina wójt.
Zadania z budżetu za 2019 rok zostały zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i otrzymały pozytywną opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej.
– Zawsze jest możliwość zrobienia czegoś lepiej, coś poprawić. Jako wójt nie uważam się za osobę nieomylną. Jeżeli były gdzieś niedociągnięcia, to będę starał się, wsłuchiwać się w potrzeby radnych i mieszkańców i je spełniać. Jeżeli będą tylko takie możliwości finansowe, to będzie to wykonywane. Przez okres poprzedniego roku starałem się tak gospodarować, tak działać, żeby przynosiło to jak największą korzyść gminie jej mieszkańcom – podkreśla wójt.
Przed gminą Bałtów także nowe wyzwania. Jednym z nich jest utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej.
– Myślę, że w przeciągu kilku dni ogłosimy przetarg na wykonanie prac remontowych w tym budynku, chcemy jak najszybciej do tego budynku wejść. Myślę, że przełom października i listopada, jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem będzie do tego najlepszym czasem. Wówczas będziemy mogli otworzyć tę jednostkę gminy – wyjaśnia Hubert Żądło.
Będzie to 40. taka jednostka na terenie województwa świętokrzyskiego, pierwsza na terenie gminy Bałtów,
– Otwieramy się na nowe zakresy działania gminy, na pomoc osobom niepełnosprawnym, dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy, a budynek po byłej szkole otrzyma nowe życie – dodaje wójt.
Przed gminą także uruchomienie linii przewozów autobusowych.
– Wybór wykonawcy opóźnia się ze względu na to, że było trzech oferentów. Pierwsza oferta była na niecałe 2 zł brutto, zwróciliśmy się do wykonawcy o podpisanie umowy, wykonawca odmówił, wycofał się z podpisania umowy. Na jego miejsce automatycznie „wskoczył” drugi wykonawca, który był kolejny pod względem ceny, czyli 3.22 brutto. Uruchomienie linii w umowie jest od 5 sierpnia – przypomina wójt.
Hubert Żądło nie zapomina także o inwestycjach drogowych.
– Złożymy jeszcze raz wniosek o dofinansowanie remontu drogi Bałtów Pałac z drobnymi zmianami do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli zostaną przelane nam środki z tarczy antykryzysowej wykonamy przepompownię zwiększająca wydajność na sieci wodociągowej w Maksymilianowie po to, aby wyjść naprzeciw mieszkańcom, a także wszystkim, którzy chcą się tam budować – wyjaśnia wójt.
Przypomina, że wykonane zostały także remonty cząstkowe na drogach dojazdowych, drogach polnych aby umożliwić dojazd maszynom rolniczych do płodów rolnych.
Podkreśla też, że dzięki zgodzie w radzie, a także własnym inicjatywom radnych, gmina zmienia swoją estetykę.
– Mogę tylko podziękować radnym i życzyć wszystkim samorządowcom, żeby mieli takich radnych jak ja mam w radzie gminy Bałtów. Radni widząc trudną sytuację, gminy i jej ograniczone możliwości sami zakasali rękawy i biorą się do pracy. Wykonują duży zakres prac, odciążając gminę – dodaje wójt.
Zapewnia, że środki przyznane w ramach promesy z Funduszu Inwestycji Lokalnych przydadzą się na inwestycje.
– Planujemy wykonać projekt wodociągu w miejscowości Maksymilianów, jak i kanalizację w miejscowości Okół. Mamy bardzo dużo pomysłów i szczerze mówiąc kilkakrotnie więcej środków moglibyśmy przyjąć i zagospodarować – podsumowuje wójt.