Znajdź nas na

FAKTY

Pomimo trudne sytuacji finansowej gmina Bałtów stawia na rozwój! Hubert Żądło: Przed nami nowe wyzwania!

Raport o stanie gminy Bałtów za rok 2019 obejmuje pierwszy pełny rok pracy Huberta Żądło, wójta Bałtowa. To także pierwsze absolutorium i wotum zaufania dla jego działań i podejmowanych decyzji, nie jak to było przed rokiem – jego poprzednika. – Pomimo wysiłku i skuteczności w działaniu byłem poddawany ciągłej presji oraz atakom. Pomimo licznych przeszkód udało się zakończyć rozpoczęte inwestycje, wykonać nowe oraz pozyskać środki na następne – wyjaśnia Hubert Żądło. Dodaje, że pomimo trudnej sytuacji finansowej, gmina nie zatrzyma się w rozwoju. W najbliższych planach znalazły się: ogłoszenie przetargu na wykonawcę Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, uruchomienie linii przewozów autobusowych, a także pozyskanie środków na drogę Bałtów Pałac. Przydadzą się też środki przyznane w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, olbrzymie zadłużenie i zobowiązania z lat poprzednich wymusiło bardzo ostrożne gospodarowanie finansami i ograniczenie wielu wydatków w gminie Bałtów. 

– Starałem się gospodarować wspólnie z pracownikami tak mieniem gminy, aby osiągać, jak nalepsze wskaźniki finansowe. Żeby wykonać jak najwięce i jak najlepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Nie było to łatwe, ponieważ oczekiwania są bardzo duże, żeby z jednej strony zobowiązania, które mamy do spłaty nie zostały zachwiane,  z drugiej strony realizowaliśmy remonty w zakresie dróg, zakończyliśmy przebudowę szkoły, doposażyliśmy szkołę. Podjąlem decyzje o wykonaniu tylko tych działań, które są konieczne, priorytetowe, a przede wszystkim  z dużym udziałem środków zewnętrznych. Nie zgodziłem się na ryzykowne i nieprzewidywalne w skutkach dla gminy decyzje – wyjaśnia wójt.

Dodaje, że rok 2019  można uznać za udany dla samorządu gminnego. Podobnego zdania byli radni z gminy Bałtów, którzy j udzielili mu wotum zaufania i jednogłośnie zagłosowali za absolutorium dla wójta.

– Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie, odmiennie niż w poprzednim roku, z czego jestem niezmiernie zadowolony. Wreszcie współpraca w gminie Bałtów wygląda tak, jak powinna wyglądać. Zajmujemy się pracą merytoryczną, a nie odpieraniem ataków, jakie odbywały się jeszcze za poprzedniej rady gminy.  Rok mijający, za który zostało udzielone mi absolutorium, to był rok mojej pracy. Poprzednie absolutorium i wotum zaufania dotyczyło prac mojego poprzednika. Przypomnę, że wotum zaufania nie dostałem, ale samorząd ma to do siebie, że są w nim zmiany, a przede wszystkim jest ciągłość władzy, tak się złożyło, że nie dostałem wotum zaufania za poprzednika, od osób, które wówczas z nim rządziły gminą. To już jednak za nami  – przypomina wójt.

Promesę w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z rąk premiera Mateusza Morawieckiego dla gminy Bałtów otrzymał Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zadania z budżetu za 2019 rok zostały zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i otrzymały pozytywną opinię  Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

– Zawsze jest możliwość zrobienia czegoś  lepiej, coś poprawić. Jako wójt nie uważam się za osobę nieomylną. Jeżeli były gdzieś niedociągnięcia, to będę starał się, wsłuchiwać  się w potrzeby radnych i mieszkańców i je spełniać. Jeżeli będą tylko takie możliwości finansowe, to będzie to wykonywane. Przez okres poprzedniego roku starałem się tak gospodarować, tak działać, żeby przynosiło to jak największą korzyść gminie jej mieszkańcom – podkreśla wójt.

Przed gminą Bałtów także nowe wyzwania. Jednym z nich jest utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. 

– Myślę, że w przeciągu kilku dni ogłosimy przetarg na wykonanie prac remontowych w tym budynku, chcemy jak najszybciej do tego budynku wejść.  Myślę, że przełom października i listopada, jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem będzie do tego najlepszym czasem. Wówczas będziemy mogli otworzyć tę jednostkę gminy – wyjaśnia Hubert Żądło.  

Będzie to 40. taka jednostka na terenie województwa świętokrzyskiego, pierwsza na terenie gminy Bałtów, 

– Otwieramy się na nowe zakresy działania gminy, na pomoc osobom niepełnosprawnym, dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy, a budynek po byłej szkole otrzyma nowe życie – dodaje wójt.  

Przed gminą także  uruchomienie linii przewozów autobusowych. 

– Wybór wykonawcy opóźnia się ze względu na to, że było trzech oferentów. Pierwsza oferta była  na niecałe 2 zł brutto, zwróciliśmy się do wykonawcy o podpisanie umowy, wykonawca odmówił, wycofał się z podpisania umowy.  Na jego miejsce automatycznie „wskoczył” drugi wykonawca, który był kolejny pod względem ceny, czyli 3.22 brutto. Uruchomienie linii w umowie jest od 5 sierpnia – przypomina wójt. 

Hubert Żądło nie zapomina także o inwestycjach drogowych. 

– Złożymy jeszcze raz wniosek o dofinansowanie remontu drogi Bałtów Pałac z drobnymi zmianami do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli zostaną przelane nam środki z tarczy antykryzysowej wykonamy przepompownię zwiększająca wydajność na sieci wodociągowej w Maksymilianowie po to, aby wyjść naprzeciw mieszkańcom, a także wszystkim, którzy  chcą się tam budować – wyjaśnia wójt. 

Przypomina, że wykonane zostały także remonty cząstkowe na drogach dojazdowych, drogach polnych aby umożliwić dojazd maszynom rolniczych do płodów rolnych.  

Podkreśla też, że dzięki zgodzie w radzie, a także własnym inicjatywom radnych, gmina zmienia swoją estetykę. 

– Mogę tylko podziękować radnym i życzyć wszystkim samorządowcom, żeby mieli takich radnych jak ja mam w radzie gminy Bałtów. Radni widząc trudną sytuację, gminy i jej ograniczone możliwości sami zakasali rękawy i biorą się do pracy. Wykonują duży zakres prac, odciążając gminę – dodaje wójt.  

Zapewnia, że środki przyznane w ramach promesy z Funduszu Inwestycji Lokalnych  przydadzą się na inwestycje. 

– Planujemy wykonać projekt wodociągu w miejscowości Maksymilianów, jak i kanalizację w miejscowości Okół. Mamy bardzo dużo pomysłów i  szczerze mówiąc kilkakrotnie więcej środków moglibyśmy przyjąć i zagospodarować – podsumowuje wójt.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Zaginął Marek Rzeszowski! Policja prosi o pomoc w poszukiwaniach!

FAKTY

Hubert Żądło: Wskaźniki finansowe mamy unormowane. Ten rok dla budżetu gminy Bałtów zakończymy z ponad milionową nadwyżką finansową!

FAKTY

Świętokrzyskie w czołówce! 70 milionów euro na „covidowe” wsparcie firm!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this