Znajdź nas na

FAKTY

Pomimo trudne sytuacji finansowej gmina Bałtów stawia na rozwój! Hubert Żądło: Przed nami nowe wyzwania!

Raport o stanie gminy Bałtów za rok 2019 obejmuje pierwszy pełny rok pracy Huberta Żądło, wójta Bałtowa. To także pierwsze absolutorium i wotum zaufania dla jego działań i podejmowanych decyzji, nie jak to było przed rokiem – jego poprzednika. – Pomimo wysiłku i skuteczności w działaniu byłem poddawany ciągłej presji oraz atakom. Pomimo licznych przeszkód udało się zakończyć rozpoczęte inwestycje, wykonać nowe oraz pozyskać środki na następne – wyjaśnia Hubert Żądło. Dodaje, że pomimo trudnej sytuacji finansowej, gmina nie zatrzyma się w rozwoju. W najbliższych planach znalazły się: ogłoszenie przetargu na wykonawcę Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej, uruchomienie linii przewozów autobusowych, a także pozyskanie środków na drogę Bałtów Pałac. Przydadzą się też środki przyznane w ramach Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jak podkreśla Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów, olbrzymie zadłużenie i zobowiązania z lat poprzednich wymusiło bardzo ostrożne gospodarowanie finansami i ograniczenie wielu wydatków w gminie Bałtów. 

– Starałem się gospodarować wspólnie z pracownikami tak mieniem gminy, aby osiągać, jak nalepsze wskaźniki finansowe. Żeby wykonać jak najwięce i jak najlepiej sprostać oczekiwaniom mieszkańców. Nie było to łatwe, ponieważ oczekiwania są bardzo duże, żeby z jednej strony zobowiązania, które mamy do spłaty nie zostały zachwiane,  z drugiej strony realizowaliśmy remonty w zakresie dróg, zakończyliśmy przebudowę szkoły, doposażyliśmy szkołę. Podjąlem decyzje o wykonaniu tylko tych działań, które są konieczne, priorytetowe, a przede wszystkim  z dużym udziałem środków zewnętrznych. Nie zgodziłem się na ryzykowne i nieprzewidywalne w skutkach dla gminy decyzje – wyjaśnia wójt.

Dodaje, że rok 2019  można uznać za udany dla samorządu gminnego. Podobnego zdania byli radni z gminy Bałtów, którzy j udzielili mu wotum zaufania i jednogłośnie zagłosowali za absolutorium dla wójta.

– Absolutorium zostało udzielone jednogłośnie, odmiennie niż w poprzednim roku, z czego jestem niezmiernie zadowolony. Wreszcie współpraca w gminie Bałtów wygląda tak, jak powinna wyglądać. Zajmujemy się pracą merytoryczną, a nie odpieraniem ataków, jakie odbywały się jeszcze za poprzedniej rady gminy.  Rok mijający, za który zostało udzielone mi absolutorium, to był rok mojej pracy. Poprzednie absolutorium i wotum zaufania dotyczyło prac mojego poprzednika. Przypomnę, że wotum zaufania nie dostałem, ale samorząd ma to do siebie, że są w nim zmiany, a przede wszystkim jest ciągłość władzy, tak się złożyło, że nie dostałem wotum zaufania za poprzednika, od osób, które wówczas z nim rządziły gminą. To już jednak za nami  – przypomina wójt.

Promesę w ramach rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych z rąk premiera Mateusza Morawieckiego dla gminy Bałtów otrzymał Henryk Cichocki, przewodniczący Rady Gminy w Bałtowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Zadania z budżetu za 2019 rok zostały zrealizowane zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa i otrzymały pozytywną opinię  Regionalnej Izby Obrachunkowej. 

– Zawsze jest możliwość zrobienia czegoś  lepiej, coś poprawić. Jako wójt nie uważam się za osobę nieomylną. Jeżeli były gdzieś niedociągnięcia, to będę starał się, wsłuchiwać  się w potrzeby radnych i mieszkańców i je spełniać. Jeżeli będą tylko takie możliwości finansowe, to będzie to wykonywane. Przez okres poprzedniego roku starałem się tak gospodarować, tak działać, żeby przynosiło to jak największą korzyść gminie jej mieszkańcom – podkreśla wójt.

Przed gminą Bałtów także nowe wyzwania. Jednym z nich jest utworzenie Środowiskowego Domu Samopomocy w Wólce Bałtowskiej. 

– Myślę, że w przeciągu kilku dni ogłosimy przetarg na wykonanie prac remontowych w tym budynku, chcemy jak najszybciej do tego budynku wejść.  Myślę, że przełom października i listopada, jeśli wszystkie prace pójdą zgodnie z planem będzie do tego najlepszym czasem. Wówczas będziemy mogli otworzyć tę jednostkę gminy – wyjaśnia Hubert Żądło.  

Będzie to 40. taka jednostka na terenie województwa świętokrzyskiego, pierwsza na terenie gminy Bałtów, 

– Otwieramy się na nowe zakresy działania gminy, na pomoc osobom niepełnosprawnym, dodatkowo powstaną nowe miejsca pracy, a budynek po byłej szkole otrzyma nowe życie – dodaje wójt.  

Przed gminą także  uruchomienie linii przewozów autobusowych. 

– Wybór wykonawcy opóźnia się ze względu na to, że było trzech oferentów. Pierwsza oferta była  na niecałe 2 zł brutto, zwróciliśmy się do wykonawcy o podpisanie umowy, wykonawca odmówił, wycofał się z podpisania umowy.  Na jego miejsce automatycznie „wskoczył” drugi wykonawca, który był kolejny pod względem ceny, czyli 3.22 brutto. Uruchomienie linii w umowie jest od 5 sierpnia – przypomina wójt. 

Hubert Żądło nie zapomina także o inwestycjach drogowych. 

– Złożymy jeszcze raz wniosek o dofinansowanie remontu drogi Bałtów Pałac z drobnymi zmianami do Funduszu Dróg Samorządowych. Jeśli zostaną przelane nam środki z tarczy antykryzysowej wykonamy przepompownię zwiększająca wydajność na sieci wodociągowej w Maksymilianowie po to, aby wyjść naprzeciw mieszkańcom, a także wszystkim, którzy  chcą się tam budować – wyjaśnia wójt. 

Przypomina, że wykonane zostały także remonty cząstkowe na drogach dojazdowych, drogach polnych aby umożliwić dojazd maszynom rolniczych do płodów rolnych.  

Podkreśla też, że dzięki zgodzie w radzie, a także własnym inicjatywom radnych, gmina zmienia swoją estetykę. 

– Mogę tylko podziękować radnym i życzyć wszystkim samorządowcom, żeby mieli takich radnych jak ja mam w radzie gminy Bałtów. Radni widząc trudną sytuację, gminy i jej ograniczone możliwości sami zakasali rękawy i biorą się do pracy. Wykonują duży zakres prac, odciążając gminę – dodaje wójt.  

Zapewnia, że środki przyznane w ramach promesy z Funduszu Inwestycji Lokalnych  przydadzą się na inwestycje. 

– Planujemy wykonać projekt wodociągu w miejscowości Maksymilianów, jak i kanalizację w miejscowości Okół. Mamy bardzo dużo pomysłów i  szczerze mówiąc kilkakrotnie więcej środków moglibyśmy przyjąć i zagospodarować – podsumowuje wójt.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this