Znajdź nas na

FAKTY

Poradnia otolaryngologiczna i okulistyczna nastawione głównie na pacjentów poszpitalnych?

Otolaryngologiczna i okulistyczna, to dwie poradnie, jakie oficjalnie uruchomione zostały w piątek, 30 czerwca przy Wielospecjalistycznym Szpitali w Ostrowcu Świętokrzyskim. Jak podczas konferencji prasowej mówili Ewelina Pióro-Dodot, kierownik Oddziału Okulistycznego, a także Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego, poradnie nastawione będą głównie na przyjęcia pacjentów pohospitalizacyjnych, aby zapewnić im dostęp do kontynuacji leczenia. – Poradnia, która się dziś tworzy, będzie poradnią stricte jak doktor Pióro-Dodot powiedziała, głównie dla pacjentów poszpitalnych. Specyfika laryngologii wymaga jednak specjalistycznego podejścia po zabiegu – mówił Krzysztof Galara.

W ostrowieckim szpitalu powstały dwie nowe poradnie: okulistyczna i otolaryngologiczna fot. Archiwum prywatne

30 czerwca  przy Wielospecjalistycznym Szpitalu w Ostrowcu Św. oficjalnie uruchomione zostały dwie poradnie: otolaryngologiczna i okulistyczna.

– Państwo, którzy pracują w szpitalu doskonale wiecie, że w latach chyba 2005-2007 zlikwidowano w szpitalu wszystkie poradnie. My w tej chwili staramy się je odbudować. Bo jednak brak poradni przy szpitalu doskwiera wszystkim, a szczególnie pacjentom – mówiła podczas konferencji prasowej, jaka odbyła się 30 czerwca, Marzena Dębniak, starosta powiatu ostrowieckiego.   

Dodała, że aktualnie przy szpitalu funkcjonuje 11 poradni. Mówiła też o planach na rozbudowę szpitala. 

Ostrowiecki szpital wspierają gminy z powiatu ostrowieckiego.
W podziękowaniu za wsparcie otrzymali pamiątkowe grawertony
fot. archiwum prywatne

– Myślę, że  jeszcze w tej kadencji może się uda wkopać kamień węgielny pod nowy pawilon. Szpital jak wiemy, to lata 60-te, to  już też nie są te standardy, które powinny obowiązywać. Choćby warunki dla całego personelu, ale także przede wszystkim dla pacjentów. Bo standardem to już nawet  powinny być łazienki przy pokojach. W naszym wypadku na to sobie nie możemy pozwolić, bo będzie się to odbywać kosztem utraty części łóżek. Dziękuję, że załoga się w ogóle włączyła w ten proces. Dziękuję, że te poradnie mogły powstać – mówiła Marzena Dębniak.  

Podziękowała samorządocom, za to, że przekazują dotacje na rzecz szpitala. Dzięki temu wyposażone zostały przyszpitalne poradnie. 

– Sami może nie jesteśmy w stanie, ze względu na brak środków finansowych, zrobić wszystkiego. Cieszę, że tak gospodarujemy, aby pokrywać stratę szpitala, bo zdaję sobie też sprawę, że dla państwa jest to utrata płynności finansowej, a od samego początku mówiłam, że szpital dla nas jest priorytetem – podkreślała starosta. 

Od lewej: starosta Marzena Dębniak i Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny ZOZ w Ostrowcu Św. podczas uroczystego otwarcia lądowiska na dachu szpitala
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Adamowi Karolikowi dziękował z kolei Tomasz Kopiec, dyrektor naczelny Wielospecjalistycznego Szpitala w Ostrowcu Św.

–  To kolejna z inwestycji, której nie otwieram, natomiast kończe. Tutaj szczególne podziękowania dla dyrektora Karolika, który rozpoczął ten proces pozyskiwania tych środków we współpracy z gminami – mówił dyrektor. 

Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP dodał, że wspiera ostrowiecki szpital od czasu od kiedy jest posłem. Przypomniał, że pozyskane dzięki jego inicjatywie środki z rezerwy budżetu państwa pomogły już w przeprowadzeniu remontu  sterylizatorni, remontu oddziału neurologii, czy remontu tomografu.

Zdjęcie ilustracyjne. Andrzej Kryj, Poseł na Sejm RP
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Ta współpraca samorządowców, parlamentarzystów naprawdę przynosi dobre efekty, bo szpital jest nasz wspólny, to nie jest tylko szpital pani starosty, czy pana dyrektora, on jest nasz wsoólny i powinien być tą nasza wspólną troską – podsumował Andrzej Kryj. 

Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów,  pogratulował nowej wizji szpitala i nowej inwestycji. 

– Myślę, że każda złotówka, która  jest tu przeznaczona ona daje zupełnie inne możliwości, te które są zawsze potrzebne na inwestowanie, bo w medycynie nie można się zatrzymać. Trzeba ciągle w nią inwestować. Tak, jak pani starosta powiedziała, w różny sposób finansowaliśmy szpital, czy to przez wsparcie w czasie covidu, zakup urządzeń ochronnych, dezynfekujących,  w poprzednich latach: materace odleżynowe, łóżka, wyposażenie szpitalne. Samorządy nie odmówiły pomocy. Nam również zależy, aby szpital  działał na jak najwyższym poziomie – mówił Krzysztof Gajewski. 

Zdjęcie ilustracyjne. Krzysztof Gajewski, wójt gminy Waśniów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ewelina Pióro-Dodot, kierownik Oddziału Okulistycznego  podkreśla, że dzięki darczyńcom zakupiono  najnowocześniejszy i najwyższej klasy sprzęt. 

– Mamy sprzęt, który nam pozwala diagnozować wszystkie choroby, usprawnia tę diagnozę chorób oczu. Przyspiesza i ułatwia w znacznym stopniu. Dzięki temu oszczędza nasz czas, a co za tym idzie możemy zbadać więcej pacjentów. Polepszamy dostęp do naszych świadczeń dla pacjentów. Mamy tutaj wszystkie podstawowe sprzęty wymagane i do diagnostyki przedniego odcinka i tylnego, do diagnostyki jaskry i zaćmy, do badania dna oka, do badania pola widzenia, do doboru korekcji okularowej. Mamy pełen zakres  właściwie świadczonych usług – wyliczała Ewelina Pióro-Dodot. 

Dodała, że docelowo poradnia przeznaczona  jest dla pacjentów pohospitalizacyjnych, aby zapewnić im dostęp do kontynuacji leczenia, choć napływają też pacjenci z zewnątrz. Wyjaśniła również, że poradnia działa 3 dni w tygodniu, po 4 godziny. 

Krzysztof Galara, kierownik Oddziału Otolaryngologicznego z ostrowieckim szpitalem związany jest od ponad 30 lat, praktycznie od początku swojej pracy zawodowej.  

Zdjęcie ilustracyjne.. Wnętrze ostrowieckiego szpitala
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Oddział jest  w tej chwili pełnoprofilowym odziałem laryngologicznym. Wykonujemy wysokospecjalistyczne zabiegi operacji uszne, przy wsparciu merytorycznym profesora Morawskiego. Mamy też wsparcie z Uniwersytetów Medycznych w Krakowie, Lublinie i Opolu. Profesor przyjeżdża tu do nas, konsultuje i operujemy wspólnie. 5 lat temu starostwo zakupiło nam sprzęt do operacji usznych, najtańszy jaki jest, ale jest. I od tamtego czasu wykonaliśmy ponad 200 zabiegów usznych. Pacjenci mają u nas pełną diagnostykę i leczenie, jeżeli chodzi o zabiegi uszne. Są zabiegi pełnoprofilowe, z najwyższej półki. Poradnia, która dziś tworzy się będzie poradnią stricte jak doktor Pióro-Dodot powiedziała, głównie dla pacjentów poszpitalnych. Specyfika laryngologii wymaga jednak  specjalistycznego podejścia po zabiegu. Bo nie mogę go skierować do poradni laryngologicznej, bo tam niestety nie uzyska pomocy, do chirurgicznej też nie. Dlatego dobrze wykonana operacja jest ważna, ale opieka pooperacyjna równie ważna, szczególnie przy tych operacjach usznych, gdzie pacjenci przez miesiąc czasu są  kontrolowani co tydzień, zmieniane są  opatrunki, sączki itd. – podsumował Krzysztof Galara.

Dodał, że poradnia czynna jest 3 razy w tygodniu, po 4 godziny. 

1 Comment

1 Comment

  1. aśka

    8 lipca, 2022 at 15:22

    Do okulisty w Ostrowcu czekałam rok (!!!) ze skierowaniem na cito. Rozumiem że szpital nie rozwiąże wszystkich problemów, lecz uściślenie poradni do opieki poszpitalnej w tej sytuacji to chyba przesada.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this