Znajdź nas na

FAKTY

Porcelanowy Rynek w Ćmielowie ma szansę zostać Modernizacją Roku!

Wciąż można głosować na porcelanowy rynek w Ćmielowie, który walczy o tytuł modernizacji roku. – Cieszę się, że dostrzeżony został nie tylko w Polsce, ale i poza jej granicami. Obserwujemy coraz większy ruch turystyczny. Każdy chce mieć bowiem zdjęcie przy słynnej fontannie – imbryczku – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa i zachęca do oddania głosu na ćmielowską atrakcję.

23 września 2023 roku uroczyście otwarto ćmielowski Rynek po rewitalizacji fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Na taką modernizację Ćmielów czekał od wielu lat. Mowa o Porcelanowym Rynku, który dziś wpisał się już na stałe w krajobraz tego słynącego z porcelany miasteczka. A jeszcze kilka lat temu chyba nikt nie wierzył, że w niedalekiej przyszłości Rynek zdobić będą olbrzymie filiżanki i fontanna – imbryczek. 

Zaczęło się od tężni solankowej, która stanęła tuż przy ćmielowskim domu kultury. Ta prozdrowotna atrakcja zaczęła przyciągać mnóstwo mieszkańców, a także przyjezdnych i turystów, którzy chcieli zadbać o swoje zdrowie i skorzystać z leczniczych właściwości tężni.

Choć piękny park, który znajduje się tuż przy domu kultury, w samym „sercu” Ćmielowa to miejsce spotkań wielu pokoleń mieszkańców Ćmielowa, brakowało czegoś, co uatrakcyjniłoby to miejsce. Wtedy pojawił się pomysł na wyeksponowanie tego, z czego od lat słynie Ćmielów – porcelany.  I choć droga od pomysłu, poprzez pozyskanie środków, a na wykonaniu kończąc, nie była łatwa – efekt końcowy przeszedł najśmielsze oczekiwania.

Źródło: Modernizacja Roku & Budowa XXI w.
Źródło: Modernizacja Roku & Budowa XXI w.

Rozpoczynający się sezon wiosenny, a także ubiegłoroczna złota polska jesień potwierdziły, że miłośników tego typu atrakcji jest w Polsce mnóstwo. Aby zobaczyć i sfotografować się przy ogromnych filiżankach-ławkach przyjeżdżały wycieczki z całej Polski. mali, duzi, starsi i młodsi – każdy chciał mieć zdjęcie przy słynnej fontannie-imbryczku. I tak Ćmielów, już po raz kolejny  zaznaczył swój ślad na turystycznej mapie Polski. 

– To kolejna inwestycja, która ożywiła centrum miasta. A dziś walczy w ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.”.  Na nasz ćmielowski Rynek zagłosować może każdy mieszkaniec. Wystarczy tylko wejść na stronę: https://www.modernizacjaroku.org.pl/pl/edition/4024/object/4123/porcelanowy-rynek-w-cmielowie i oddac swój głos. Rywalizacja trwa do 9 maja – przypomina Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Przypomina, że na rewitalizację Ćmielowa składały się dwa etapy. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 4 155 000 zł przy ok. 3 739 000 zł dofinansowania i wkładzie własnym gminy w wysokości ok. 415 000 zł. Co ważne podczas rewitalizacji nie wycięto ani jednego drzewa. Serwis, który został wybrany, by znaleźć się na ćmielowskim Rynku, to najlepszy etap w historii produkcji ćmielowskiej porcelany. Forma, która stała się inspiracją fontanny i pozostałych elementów małej architektury jest wiernym odwzorowaniem słynnego fasonu Empire, który zaprojektowany został na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. W 2012 r. na życzenie pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich stał się on także oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Jest obecny na dworze króla Belgów – Filipa, w Kancelarii Prezydenta, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie.

Joanna Suska Burmistrz Ćmielowa. Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zmiana tego centralnego punktu w Ćmielowie, to efekt współpracy wielu osób i instytucji i choć nie było łatwo, dotarliśmy do tego momentu, gdy możemy z dumą gościć u nas każdego. W Ćmielowie zawsze była, jest i będzie porcelana. Bo Ćmielów, to dobry adres – zaznacza Joanna Suska. 

Dodaje, że Porcelanowy Rynek w Ćmielowie znajduje się na pierwszym miejscu wśród modernizacji zgłoszonych na terenie  województwa świętokrzyskiego. Do tej pory oddano na niego 565 głosów. 

– Chcemy powalczyć o nagrodę główną i wierzę, że dzięki naszym niezawodnym mieszkańcom, to się uda – podsumowuje Joanna Suska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this