Znajdź nas na

FAKTY

Porcelanowy Rynek w Ćmielowie skradł serca Internautów! Teraz przyjrzą mu się jurorzy!

Porcelanowy Rynek w Ćmielowie zajął pierwsze miejsce wśród obiektów zgłoszonych na terenie województwa świętokrzyskiego w pierwszym etapie ogólnopolskiego konkursu „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku.” Na ćmielowską atrakcje zagłosowało 654 internautów. „Wyprzedził” zagospodarowania terenu wokół zbiornika wodnego Andrzejówka wraz z terenem przyległym w celu ochrony różnorodności biologicznej w Chmielniku i adaptację budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej w Kielcach na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Porcelanowy Rynek w Ćmielowie, to jedyna taka atrakcja turystyczna w województwie świętokrzyskim, Polsce i Europie. W ubiegłym roku na ćmielowskim rynku stanęły olbrzymia fontanna-imbryczek, a także filiżanki-ławki, swoim stylem nawiązujące do słynnego fasonu Empire, który zaprojektowany został na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. W 2012 r. na życzenie pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich stał się on także oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Jest obecny na dworze króla Belgów – Filipa, w Kancelarii Prezydenta, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie.

Na rewitalizację Ćmielowa składały się dwa etapy. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 4 155 000 zł przy ok. 3 739 000 zł dofinansowania i wkładzie własnym gminy w wysokości ok. 415 000 zł. Co ważne podczas rewitalizacji nie wycięto ani jednego drzewa.  Zmiana tego centralnego punktu w Ćmielowie, to efekt współpracy wielu osób i instytucji i choć droga od pomysłu do realizacji nie była łatwa.

Źródło: https://www.modernizacjaroku.org.pl

Pod koniec stycznia, a później również i kwietnia 2024 roku informowaliśmy o ogólnopolskim konkursie „Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku”, w którym Ćmielów, a właściwie Porcelanowy Rynek „walczył” o miejsce na podium. Dziś już wiadomo, że dzięki głosom internautów zajął pierwsze miejsce wśród projektów zgłoszonych na terenie województwa świętokrzyskiego. „Wyprzedził” zagospodarowania terenu wokół zbiornika wodnego Andrzejówka wraz z terenem przyległym w celu ochrony różnorodności biologicznej w Chmielniku i adaptację budynków zespołu powięziennego przy ul. Zamkowej w Kielcach na potrzeby Teatru Lalki i Aktora „Kubuś”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Teraz przed ćmielowską atrakcją kolejny etap rywalizacji, w którym po wnikliwej analizie nagrody przyzna Jury złożone z 37 fachowców, profesorów politechnik, uniwersytetów i akademii, przedstawicieli ministerstw, którzy wizytują obiekty w Finale Konkursu.  Nagrody przyznają również Ministerstwa sprawujące patronat, Marszałkowie Województw, Izby  Budowlane, Izby Gospodarcze, Izby Architektów, Związek Powiatów Polskich za wyróżniające się obiekty w regionach.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this