Znajdź nas na

FAKTY

Porcelanowy rynek w Ćmielowie w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku!

Filiżanki-ławki i fontanna-imbryczek przyciągają turystów z Polski i z zagranicy. Każdy chce mieć dzisiaj pamiątkowe zdjęcie w olbrzymiej filiżance z fasonu „Empire” Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”. Metamorfoza, jaką przeszedł rynek w Ćmielowie została dostrzeżona w Polsce. Nic więc dziwnego, że rewitalizacja znalazła się wśród kandydatów o tytuł Modernizacji Roku i Budowy XXI wieku – w ogólnopolskim konkursie.

fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Jeszcze kilka lat temu nikt nie wierzył, że ćmielowski rynek może zmienić się jak z disneyowskiej produkcji. Najpierw stanęła tężnia solankowa, pierwsze tego typu prozdrowotna atrakcja w województwie świętokrzyskim, a kilka lat później zamienił się w gigantyczny serwis kawowo-herbaciany, w którym można… odpocząć, albo zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.  Na rewitalizację Ćmielowa składały się dwa etapy. Koszt inwestycji zamknął się w kwocie ok. 4 155 000 zł przy ok. 3 739 000 zł (90 proc. dofinansowania) dofinansowania i wkładzie własnym gminy w wysokości ok. 415 000 zł. Podczas rewitalizacji nie zostało wycięte ani jedno drzewo. Znajdujący się na Rynku park został doświetlony, a w cieplejsze miesiące przyciąga miłośników spacerów.

W centralnym punkcie miasteczka pojawiły się zabudowane ławeczki w kształcie filiżanek, a pośród nich wysoka na ponad 4 metry i szeroka na 6 metrów fontanna z imbryczkiem, z którego spływa woda. Wzdłuż parkowych alejek, znalazły się ławeczki, które również nawiązują do ćmielowskiej porcelany. Wykonane są z materiałów imitujących porcelanę, ponieważ użycie oryginalnego budulca nie byłoby możliwe.

Ćmielowski rynek w zimowej odsłonie
fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Serwis, który został wybrany, by znaleźć się na ćmielowskim Rynku, to najlepszy fragment historii produkcji porcelany ćmielowskiej. Fason Empire z Polskiej Fabryki Porcelany „Ćmielów” i „Chodzież”  został zaprojektowany na zamówienie prezydenta Ignacego Mościckiego do jego siedziby na Zamku Królewskim. W 2012 r. na życzenie pary prezydenckiej Bronisława i Anny Komorowskich stał się oficjalną zastawą stołową w Belwederze. Jest obecny na dworze króla Belgów – Filipa, w Kancelarii Prezydenta, w Watykanie oraz w placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie. 

Teraz unikatowy Rynek zainspirowany ćmielowską porcelaną walczy w ogólnopolskim konkursie Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku. 

Źródło: Zrzut ekranu Modernizacja Roku i Budowa XXI wieku

– To bardzo dobra wiadomość, zwłaszcza dla mieszkańców miasta i gminy Ćmielów. Gmina Ćmielów otrzymała nominację do finału ogólnopolskiego konkursu. Nominacja ta, jak i konkurs odbywają się pod patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Sportu. To dla nas wielkie wyróżnienie. Będziemy ubiegać się o główną nagrodę w tym jakże ważnym konkursie. Nasz unikatowy projekt dostrzeżono z perspektywy Warszawy. Cieszę się, że zostaliśmy wyróżnieni. Pokazując porcelanowe filiżanki chciałam pokazać Polsce i światu, że Ćmielów to piękne miasto i dobry adres, a nasza gmina bogata jest w swoje dziedzictwo kulturowe, historię, tradycję. To właśnie na tych mocnych fundamentach chcemy budować rozwój naszego pięknego miasteczka z myślą o mieszkańcach i dla mieszkańców – podsumowuje Joanna Suska.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this