Znajdź nas na

FAKTY

Poznają tajniki rewitalizacji!

Jak programować i wdrażać działania rewitalizacyjne – na te pytania znajdą odpowiedź przedstawiciele 84 gmin, które zgłosiły się do udziału w unijnym projekcie realizowanym przez samorząd województwa świętokrzyskiego we współpracy z Ministerstwem Funduszy i Polityki Regionalnej.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

W zaplanowanych w ramach projektu szkoleniach i konsultacjach uczestniczyć będzie 170 pracowników samorządowych, którzy w swoich gminach zajmują się tematyką rewitalizacji. Ze względu na stan pandemii szkolenia będą się odbywać w formie online.

Podczas spotkań poruszane będą m.in. zagadnienia dotyczące przekształcenia programów rewitalizacji w gminne programy rewitalizacji, dostępności w działaniach rewitalizacyjnych, roli Komitetu Rewitalizacji, doskonalenia umiejętności zarządzania rewitalizacją czy włączenia społeczności lokalnej we wdrażanie programów. Uczestnicy szkoleń zapoznają się także z zagadnieniami związanymi z monitoringiem i ewaluacją działań rewitalizacyjnych oraz rolą partnerów zewnętrznych. Realizacja projektu potrwa do 31 października 2022 r.

– Obecnie jesteśmy na etapie opracowywania ankiet nadesłanych przez 84 gminy z naszego województwa, które uczestniczą w projekcie. Na ich podstawie określimy szczegółową tematykę szkoleń, tak aby w jak największym stopniu odpowiedzieć na zapotrzebowanie samorządów. Powinny one ruszyć na początku przyszłego roku – mówi Jacek Sułek, dyrektor Departamentu Inwestycji i Rozwoju Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Pod adresem: sipws.wrota-swietokrzyskie.pl/geoportal dostępna jest już mapa, która prezentuje gminy ujęte w ramach zatwierdzonego i przyjętego „Wykazu Programów Rewitalizacji Województwa Świętokrzyskiego”. Gminy zostały przedstawione różnymi kolorami, w zależności od przyjętego na ich terenie gminnego lub lokalnego programu rewitalizacji. Na podstawie mapy można również uzyskać informację na temat nazwy programu, uchwały oraz dat dotyczących dokumentu.

– Jestem przekonany, że dzięki realizacji tego projektu wzrośnie liczba gminnych programów rewitalizacyjnych, nie bez znaczenia jest także chęć włączenia w działania społeczności lokalnych oraz kreowanie lokalnych liderów – mówi Andrzej Bętkowski, marszałek województwa świętokrzyskiego.

Dodaje on, że powstanie programów rewitalizacji otwiera przed gminami drogę do podejmowania działań zmierzających do przekształcania obszarów zdegradowanych i nadawania im nowych, funkcjonalnych i przyjaznych dla mieszkańców, funkcji. Tak dzieje się już w wielu gminach naszego regionu, dzięki wsparciu środków unijnych z Regionalnego Programu Operacyjnego.

Warto podkreślić, że po 2023 r. wszelkie działania rewitalizacyjne będą mogły być realizowane tylko w oparciu o gminne programy rewitalizacyjne. Bez takiego dokumentu nie będzie więc możliwe staranie się w przyszłej perspektywie finansowej Unii Europejskiej o zewnętrzne wsparcie.

Projekt Wzmacnianie zdolności gmin do programowania i wdrażania działań rewitalizacyjnych realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2014-2020.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Grzesiowski: Święta Bożego Narodzenia podobne do Wielkanocy ‘20 – bez zjazdów rodzinnych!

FAKTY

Koronawirus: Ministerstwo Zdrowia zmienia sposób raportowania! Na terenie województwa świętokrzyskiego 359 nowych zakażeń!

FAKTY

Joanna Suska: Nakręćmy się wszyscy na pomaganie! Serduszko na plastikowe nakrętki stoi już przy domu kultury w Ćmielowie! [FOTO]

FAKTY

Projekt na kwarantannę narodową: wyjścia z domu tylko do pracy, lekarza, po zakupy!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this