Znajdź nas na

FAKTY

Prace przy przebudowie drogi Bałtów Pałac idą zgodnie z harmonogramem! Już wkrótce kierowcy pojadą nowym asfaltem!

Prace przy przebudowie drogi gminnej, prowadzącej do Publicznej Szkoły Podstawowej w Bałtowie idą pełną parą. Jak poinformował nas wykonawca inwestycji – Marcin Jabłoński z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Drogowiec z Ostrowca Św. – na teren budowy firma weszła w marcu. – Odcinek, którego remontem się zajmujemy ma 230 metrów. W zakres prac wchodzą m.in. umocnienie skarpy, budowa chodnika i poboczy, wymiana nawierzchni jezdni z podbudową, a także prace elektryczne – wyjaśnia Marcin Jabłoński. Koszt tej długo wyczekiwanej przez mieszkańców Bałtowa inwestycji, to 467 tys. zł. Gmina dołożyła do niej zaledwie 93 tys. z. Pozostałe środki pochodzą z rządowego Fundusz Dróg Samorządowych.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Droga Bałtów Pałac, to długo wyczekiwana przez mieszkańców tej części Bałtowa, a także rodziców dowożących dzieci do szkoły podstawowej – inwestycja. 

– Konsekwentnie realizujemy swój program wyborczy. Jednym ze sztandarowych projektów inwestycyjnych był właśnie remont drogi Bałtów-Pałac. Roboty drogowe są już w dużym stopniu zaawansowania. Z większych prac pozostało tylko położenie podbudowy i nawierzchni jezdni.  Już niedługo mieszkańcy będą mogli cieszyć się bezpieczniejszym i wygodniejszym dojazdem – wyjaśnia Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów.

Remont drogi możliwy jest dzięki środkom w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Projekt przygotowany przez pracowników gminy i monitorowany przez wójta Bałtowa, otrzymał wysoką punktację i znalazł się w czołówce projektów w województwie świętokrzyskim.

– Gmina Bałtów składała dwa razy wniosek o dofinansowanie. Dwa razy uzyskaliśmy takie dofinansowanie. W pierwszym roku wynosiło ono 50 procent, jednak wartość tego zadania według projektu wynosiła ok. 1 800 000 zł. Musielibyśmy dołożyć około 900 000 zł.  W 2020  roku pozyskaliśmy 60 procent dofinansowania. Niestety wciąż musielibyśmy dołożyć około 700 000 zł. Nie zdecydowałem się na tę inwestycję przez co byłem mocno atakowany również przez jedną z lokalnych rozgłośni radiowych. Jednak opierając się na sytuacji z ubiegłego roku i wiedząc, że  w drugim naborze na inwestycje z Funduszu Dróg Samorządowych dofinansowanie wynosi już 80 procent,  ponownie złożyliśmy wniosek, ale już na zmieniony projekt. Poprzednio zaplanowane zmiany utrudniałyby bowiem dojazd uczniom do szkoły, a mieszkańcom tej części Bałtowa –  do swoich posesji. Projekt obejmował bowiem podwyższenie drogi w jej szczytowym miejscu o blisko 140 cm. Mówiąc kolokwialnie mieszkańcy mieliby jeszcze bardziej pod górkę  – mówi w grudniu 2020 roku wójt Bałtowa. 

Hubert Żądło, wójt gminy Bałtów fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Ostatecznie gmina Bałtów zaoszczędzi na remoncie drogi Bałtów Pałac blisko 600 tysięcy złotych. To wynik przetargu, jaki rozstrzygnął się pod koniec ubiegłym roku, a do jakiego przystąpiły cztery firmy z powiatu ostrowieckiego.  Zwyciężyła oferta Przedsiębiorstwo Robót Drogowych Drogowiec z Ostrowca Św. 

Koszt  inwestycji, to 467 tys. zł. Gmina dołoży do niej zaledwie  93 tys. z. Pozostałe środki pochodzą z rządowego programu – Fundusz Dróg Samorządowych.

Prace budowlane rozpoczęły się z początkiem marca tego roku. 

–  Odcinek, którego remontem się zajmujemy ma 230 metrów.  W zakres prac wchodzą m.in. umocnienie skarpy ażurami, wykonanie podbudowy i nawierzchni asfaltowej, wykonanie poboczy i chodnika, a także roboty z branży elektrycznej:  przestawienie słupów oraz linii napowietrznej. Prace idą zgodnie z harmonogramem. Jeśli pozwolą na to warunki atmosferyczne, inwestycję oddamy do użytku przed terminem – podsumowuje Marcin Jabłoński z Przedsiębiorstwa Robót Drogowych Drogowiec z Ostrowca Św. 

Gmina Bałtów zabezpieczyła już środki na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej  na drugi etap drogi Bałtów-Pałac. W tym wypadku konieczne będą uzgodnienia z konserwatorem zabytków. 

Systematycznie wykonywane są także w gminie Bałtów remonty dróg dojazdowych do pól. 

Prace w Antoniowie
Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

– Z inicjatywy radnego Krzysztofa Misiury w Wólce Pętkowskiej utwardzono ok. 500 metrów drogi dojazdowej do pól za zabudowaniami. Wykonanie tej drogi pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa rolników, nie będą już bowiem musieli korzystać z drogi powiatowej. Na wniosek radnych: Henryka Cichockiego, Grzegorza Nowaka i Eweliny Łaski, utwardzono nawierzchnię na drogach między Antoniowem, Wólką Bałtowską i Wólką Trzemecką. Na wniosek radnej Małgorzaty Kot poprawiono również stan drogi i plac przed cmentarzem w Lemierzach (ok. 300 metrów) – podsumowuje wójt i deklaruje dalsze inwestycje drogowe. 

Prace w Wólce Pętkowskiej
fot. Urząd Gminy w Bałtowie Źródło: Urząd Gminy w Bałtowie

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this