Znajdź nas na

FAKTY

Premier: dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”!

Dzisiaj mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”; na szczęście czasy pokoju nie wymagają od nas takiego heroizmu, ale podziw dla wierności zasadom bohaterów takich jak „Inka” powinien nam zawsze towarzyszyć – oświadczył w sobotę premier Mateusz Morawiecki.

Gdańsk, 27.08.2016. Portret Danuty Siedzikówny pseudonim "Inka" w Kaplicy Królewskiej w Gdańsku, w której 27 bm. w której wystawiono trumny: z jej szczątkami oraz Feliksa Selmanowicza pseudonim "Zagończyk" - Żołnierzy AK, bohaterów II konspiracji. W sobotę, w Gdańsku rozpoczęły się dwudniowe uroczystości pogrzebowe bohaterów podziemia antykomunistycznego. (aw/dw) PAP/Adam Warżawa

Szef rządu we wpisie na Facebooku przypomniał, że w sobotę mija 75. rocznica śmierci Danuty Siedzikówny ps. „Inka”, która została skazana przez komunistyczny sąd na śmierć tylko dlatego – wskazał premier – że nie godziła się na życie w zniewolonej przez komunistów Polsce.

„Poświęciła swoje życie, swoją młodość, bo wierzyła, że tego wymaga przyzwoitość. Dramat młodych ludzi, urodzonych w okresie II RP, polegał na tym, że ich świadectwa patriotyzmu często oznaczały śmierć” – napisał Morawiecki.

Dodał, że „Inka” swoje przywiązanie do ojczyzny i przekonanie o głębokim sensie wierności złożonej przysiędze wyniosła z domu rodzinnego. „Nie pierwszy to raz w dziejach Polski, kiedy dom rodzinny kształtował zachowanie młodego pokolenia wobec życiowych wyzwań. Ta postawa młodych ludzi podczas wojny i po jej zakończeniu, kiedy decydowali się na kontynuowanie walki, stanowią ważne świadectwo dla systemu wychowawczego, nauczycieli, wychowawców” – podkreślił.

„Na szczęście czasy pokoju nie wymagają od nas takiego heroizmu, ale podziw dla wierności zasadom bohaterów takich jak +Inka+ powinien nam zawsze towarzyszyć” – stwierdził Morawiecki.

75 lat temu, 28 sierpnia 1946 r. w Gdańsku została zamordowana przez komunistyczną bezpiekę Danuta Siedzikówna „Inka”, osiemnastoletnia łączniczka i sanitariuszka Brygady Wileńskiej AK. Przywrócenie pamięci o jej walce i okolicznościach śmierci sprawiło, że „Inka” stała się jednym z symboli walki podziemia antykomunistycznego. (PAP)

autor: Rafał Białkowski

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this