Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Premier: rząd przyjął projekt dotyczący dodatków dla pracowników opieki społecznej!

Premier Donald Tusk poinformował we wtorek, że Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej. Regulacja ma pozwolić na wypłatę dodatku w wysokości 1000 zł brutto wszystkim pracownikom opieki społecznej. Według rządowych szacunków rozwiązanie to obejmie ok. 190 tys. osób.

Warszawa, 19.03.2024. Premier Donald Tusk podczas konferencji prasowej po posiedzeniu rządu w siedzibie KPRM w Warszawie, 19 bm. (sko) PAP/Radek Pietruszka

Rząd zamierza umożliwić wprowadzanie programów, które dofinansują poprzez samorządy wynagrodzenia m.in. pracowników zatrudnionych w jednostkach pomocy społecznej. Takie rozwiązanie przewiduje projekt nowelizacji ustawy o pomocy społecznej, który we wtorek przyjął rząd.

Premier Tusk na konferencji prasowej wskazywał, że w ostatnich dwóch latach często spotykał pracownice i pracowników opieki społecznej. Zwrócił uwagę, że „przygniatająca większość z nich pracuje za płacę minimalną”. Jak mówił premier, są to głównie kobiety z wyższym wykształceniem, wykonujące bardzo ciężką pracę.

„Bardzo często upokarzającą, bo bardzo często – i na to mi zwracano uwagę – pracownicy i pracownice opieki społecznej byli w trudniejszej sytuacji materialnej niż większość podopiecznych tej opieki społecznej” – zaznaczył szef rządu.

Przypomniał, że ustawa zanim wjedzie w życie musi zostać przyjęta przez Sejm i podpisana przez prezydenta. „Jak będziemy mieli w ręku podpisaną przez prezydenta ustawę, będziemy mogli wprowadzić w życie program. Na podstawie tego programu pracownice i pracownicy opieki społecznej, pomocy społecznej otrzymają dodatek (…) w wysokości 1000 zł brutto” – powiedział Tusk.

Jak dodał, intencją rządu jest to, aby dodatek był wypłacany od 1 lipca 2024 r.

Premier doprecyzował, że dodatek będzie tak naprawdę podwyżką dla pracujących w: jednostkach pomocy społecznej, ośrodkach pomocy społecznej, powiatowych centrach pomocy rodzinie, w centrach usług społecznych, domach pomocy społecznej, placówkach specjalistycznego poradnictwa rodzinnego, ośrodkach interwencji kryzysowej, ośrodkach wsparcia, w tym ośrodkach wsparcia dla osób z zaburzeniami psychicznymi, dziennych domach pomocy, domach dla matek z małoletnimi dziećmi i kobiet w ciąży, schroniskach dla osób bezdomnych, schroniskach dla bezdomnych z usługami opiekuńczymi czy w klubach samopomocy.

Chodzi także o osoby pracujące w systemie pieczy zastępczej i wspierania rodziny, o asystentów rodziny, koordynatorów rodzinnej pieczy zastępczej, pracowników placówek opiekuńczo-wychowawczych, osoby zatrudnione do pomocy w rodzinach zastępczych, zawodowych i rodzinnych domach dziecka na podstawie umowy o pracę, pracowników regionalnych placówek opiekuńczo-terapeutycznych, pracowników interwencyjnych ośrodków preadopcyjnych, pracowników placówek wsparcia dziennego, a także instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech, które prowadzone są przez samorządy, czyli żłobki, kluby dziecięce i o dziennych opiekunów.

Dofinansowanie będzie dotyczyć także kosztów składek od wynagrodzeń. (PAP)

autorzy: Karolina Kropiwiec, Iga Leszczyńska, Marcin Chomiuk

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this