Znajdź nas na

FAKTY

Prezes POT: Bon turystyczny będzie można wykorzystywać m.in. na wycieczki szkolne i półkolonie!

Po zmianach, bon turystyczny będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie – powiedział PAP prezes Polskiej Organizacji Turystycznej Rafał Szlachta. Dodał, że będzie można płacić także za wycieczki jednodniowe, bez noclegu.

Gdańsk, 01.07.2020. Plansza reklamująca bon turystyczny, eksponowana podczas konferencji prasowej wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, 1 bm. w Gdańsku. (aw/awol) PAP/Adam Warżawa

W czwartek Sejm znowelizował tzw. ustawę o COVID-19, zawierającą zmiany w ustawie o Polskim Bonie Turystycznym, które umożliwią płacenie bonem także za wycieczki jednodniowe, bez noclegu, pod warunkiem skorzystania z minimum dwóch usług.

Jak zauważył szef POT, daje to turystom dużo szersze możliwości. „Bon będzie można wykorzystywać na wycieczki szkolne czy półkolonie” – powiedział.

Szlachta wskazał, że dotychczas pieniądze z programu trafiały głównie do właścicieli obiektów noclegowych.

„Zmiana w prawie powoduje, że wsparcie trafi do branży w szerokim tego słowa znaczeniu – do przewoźników, przewodników czy atrakcji turystycznych” – wyjaśnił.

Polski Bon Turystyczny to elektroniczny dokument, którym można płacić za usługi hotelarskie i imprezy turystyczne na terenie Polski. Realizowany jest od 1 sierpnia 2020 roku. Bon jest ważny do końca marca 2022 r. Nie podlega on wymianie na gotówkę ani inne środki płatnicze. Na każde dziecko przysługuje jeden bon w wysokości 500 zł. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością wsparcie jest dwa razy wyższe i wynosi 1000 zł.

Wiceminister rozwoju, pracy i technologii Andrzej Gut-Mostowy powiedział w czwartek w Sejmie, że resort pracuje nad wydłużeniem działania bonu turystycznego. Zgodnie z ustawą z zeszłego roku, bony mogą być użyte do końca marca 2022 roku.

Na mocy rozporządzenia rządu ws. ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, do 31 stycznia 2021 r. hotele, stoki narciarskie, baseny, siłownie i dyskoteki są nieczynne, w restauracjach jedzenie tylko „na wynos”. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this