Znajdź nas na

FAKTY

Przybywa osób niepełnosprawnych, środków wciąż za mało!

4 898 849, 00 tyle środków otrzymał Powiat Ostrowiecki od Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON), z czego 2 491 440,00 przeznaczone zostaną na dofinansowanie warsztatów terapii zajęciowej. Wątpliwości, co do podziału kwoty miał Paweł Walesic, radny powiatowy Prawa i Sprawiedliwości, któremu nie podobało się, że kwota na likwidację barier architektonicznych jest mniejsza niż ta z ubiegłego roku.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

11 lutego 2019 roku prezes Zarządu PFRON przekazał informację o wysokości środków finansowych PFRON dla Powiatu Ostrowieckiego na rok 2019. Kwota ta została rozdysponowana na poszczególne zadania. I tak 15 000 zł przeznaczonych zostanie na finansowanie wydatków na instrumenty lub usługi rynku pracy; 460 000 na dofinansowanie osób niepełnosprawnych i ich opiekunów w turnusach rehabilitacyjnych; 60 000, – na dofinansowanie sportu, kultury, i turystyki osób niepełnosprawnych; 1 052 409 – na dofinansowanie zaopatrzenia osób niepełnosprawnych w sprzęt rehabilitacyjny, przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, przyznawane osobom niepełnosprawnym; 2 491 440 – dofinansowanie kosztów działania terapii zajęciowej; 150 000 – środki na podjęcie działalności gospodarczej; 270 000 – zwrot kosztów wyposażenia stanowisk pracy dla osób niepełnosprawnych; 50 000 – na zlecanie zadań za zakresu rehabilitacji społecznej osób niepełnosprawnych fundacjom i organizacjom pozarządowym; 350 000 – na dofinansowanie likwidacji barier architektonicznych, w związku z indywidualnymi potrzebami osób niepełnosprawnych.

Właśnie to ostatnie zadanie wzbudziło wątpliwości u Pawła Walesica, radnego powiatowego z PiS, który nie do końca zgadza się ze zmniejszeniem, w stosunku do roku ubiegłego, kwoty przeznaczonej na likwidację barier architektonicznych. Uważa także, że jest to jedno z ważniejszych zadań, z punktu widzenia osób niepełnosprawnych.

– Chciałbym podzielić się taką wątpliwością, ponieważ w tej propozycji, która została tutaj przygotowana, zmniejszona zostaje kwota na zadanie likwidacji barier architektonicznych. Przede wszystkim, jeśli chodzi o osoby niepełnosprawne, jest to taki punkt, który dla nich jest bardzo, bardzo istotny. Osoby, które mają problemy ruchowe np. bardzo często składają wnioski. Tych wniosków zawsze było bardzo dużo w tym zakresie, jeżeli chodzi o likwidację, czyli chociażby przygotowanie i remonty, dostosowanie łazienek do potrzeb osób niepełnosprawnych. W związku z tym myślę, że przesuwanie tych kwot, akurat z tego paragrafu, jest to zmniejszenie, w ubiegłym roku był to poziom 386 tysięcy – tłumaczył Paweł Walesić.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Według radnego nie jest to najlepsza decyzja, a sytuacja mieszkaniowa wielu niepełnosprawnych wymaga poprawy i dostosowania mieszkań do ich potrzeb. Podkreślił, że jego wątpliwości wynikają z troski o odpowiedzialny podział przyznanych przez PFRON środków.

– Najbardziej dotkliwe dla osób niepełnosprawnych, to są właśnie te trudności w poruszaniu się, w dostosowaniu tego codziennego funkcjonowania i otrzymaniu możliwości tego dofinansowania do tego typu remontów. Tych remontów ci ludzie rzeczywiście potrzebują, to widać bardzo wyraźnie. Tam są sytuacje często bardzo drastyczne, te osoby poruszające się chociażby na wózkach inwalidzkich. Prosiłbym o zastanowienie się, czy takich zmiany tutaj nie wprowadzić i jednak nie utrzymać tego dofinansowania na ubiegłorocznym poziomie – pytał radny z PiS.

Środków na tego typu zadania niestety jest wciąż za mało. Przyznał to m.in. Krzysztof Wojtachnio, pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim. Podkreślił jednocześnie, że o złoty środek w tym wypadku trudno, a jeśli zajdzie taka potrzeba PCPR będzie tak rozdysponowywał środki, żeby dla nikogo ich nie zabrakło.

Przybywa też osób niepełnosprawnych w powiecie. W ubiegłym roku wpłynęło 200 wniosków złożonych przez osoby niepełnosprawne na likwidację barier architektonicznych, w tym roku tych wniosków jest już 81, a mamy dopiero połowę marca. Pokazuje to jak duże są potrzeby tej grupy społecznej.

– Zwiększając pule środków na jedno zadanie, niestety musimy zmniejszyć tę pule w realizacji zadania innego – tłumaczył Krzysztof Wojtachnio. – Propozycja jaką przedłożyliśmy tutaj do państwa w tym projekcie uchwały i załączniku to jest ta kwota 350 tys zł wynika z tego, że część zadań, która do tej pory była realizowana w ramach akurat tego zadania będzie realizowana z programu „Aktywny samorząd”. Dodatkowo chcę powiedzieć tutaj, że nie jest to jedyne zadanie związane dla osób niepełnosprawnych panie radny. Bo tak się składa, że największe zapotrzebowanie na środki to akurat punkt czwarty tego załącznika. Zresztą, każde pieniądze, które tutaj zaproponowaliśmy są istotne dla osób niepełnosprawnych. Zobaczymy, złotego środka akurat tutaj nie ma. Zobaczymy jak to się sprawdzi w tym roku, jeżeli będą jakieś dodatkowe potrzeby, będą zostawały pieniądze z innych zadań, będziemy je przesuwali, tutaj właśnie, dzięki państwa decyzjom na zadania, które będą tego wymagały – mówił pełniący obowiązki dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Źródło: Powiat Ostrowiecki

Pomimo wątpliwości uchwała została przyjęta jednogłośnie.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this