Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Przysięga żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej już w niedzielę! Gościem uroczystości – wicepremier Beata Szydło!

Już w najbliższą niedzielę, 31 marca, prawie 300 żołnierzy Wojska Polskiego wypowie słowa przysięgi wojskowej na ostrowieckim rynku. Będzie to tym samym pierwsza w tym roku przysięga ochotników powołanych do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W uroczystościach udział weźmie także Beata Szydło, wiceprezes Rady Ministrów.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Uroczystości poprzedzone zostaną Mszą Świętą w Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Ostrowcu Świętokrzyskim o godzinie 10.30. Następnie kolumna ponad 800 żołnierzy ruszy w zwartym szyku, ze sztandarem, ulicami Ostrowca Świętokrzyskiego, by rozpocząć uroczystą przysięgę o godzinie 12.30 na Rynku.

– Uroczystość uświetni orkiestra wojskowa z Lublina i pododdziały towarzyszące: uczniowie Zakładu Doskonalenia Zawodowego z Ostrowca Św. w historycznych mundurach, jak również Kielecki Ochotniczy Szwadron Kawalerii im. 13 pułku Ułanów Wileńskich. W trakcie przysięgi żołnierze WOT-u zaprezentują również sprzęt, którego używają na co dzień w trakcie służby. Będzie można zobaczyć samochody ciężarowe, quady, motocykle i uzbrojenie m.in. karabinek MSBS „Grot” – tłumaczy Daniel Woś, rzecznik prasowy 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Do udziału w uroczystościach zachęca także Jarosław Rusiecki, Senator RP.

– Jeśli chodzi o przysięgę, to mamy do czynienia z historycznym wydarzeniem, po raz pierwszy, przynajmniej w ciągu ostatnich 30 lat w miejscu publicznym na ostrowieckim rynku będzie przysięga wojskowa, tym bardziej, że jest to przysięga wojskowa wciąż rozwijanego, nowego rodzaju sił zbrojnych Wojsk Obrony Terytorialnej. Przysięga najliczniejsza nie tylko w naszej brygadzie , ale również w ogóle z tych, które odbywają się w naszym kraju, bo przysięgę złoży 285 żołnierzy WOT, którzy ukończyli kurs podstawowy. Na miejskim rynku stanie w sumie około 800 żołnierzy – tłumaczy Jarosław Rusiecki, Senator RP.

Jak podkreśla przysięga jest ważna dla żołnierzy, ale powinna mieć też znaczenie dla mieszkańców powiatu ostrowieckiego i gminy Ostrowiec Św. Być może będzie to też forma motywacji dla tych, którzy chcą wstąpić w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej. Podczas uroczystości czynny będzie bowiem punkt informacyjny, gdzie będzie można wypełnić deklarację o ewentualnym wstąpieniu do 10 Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. E.G. Kaszyńskiego „Nurta”.

– Na uroczystościach przysięgi wojskowej jest zawsze przedstawiciel Rządu, w naszym przypadku będzie to pani premier Beata Szydło, bardzo się cieszę z tego powodu, jako szef Komisji Obrony Narodowej. W uroczystościach uczestniczyć będzie również dowódca WOT, pan generał dywizji Wiesław Kukuła – dodaje Jarosław Rusiecki.

Przypomnijmy, że Misją 10. Świętokrzyskiej Brygady Obrony Terytorialnej im. mjr cc. Eugeniusza Gedymina Kaszyńskiego ps. „Nurt” jest obrona i wspieranie społeczności województwa świętokrzyskiego. W czasie pokoju to zadanie realizowane jest m.in. w formie przeciwdziałania i zwalczania skutków klęsk żywiołowych oraz prowadzenia działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. W czasie wojny WOT będzie wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią stanowić będzie siłę wiodącą.

fot. 10. Świętokrzyska Brygada Obrony Terytorialnej im. mjr E.G. Kaszyńskiego „Nurta”

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this