Znajdź nas na

FAKTY

Publiczna Szkoła Podstawowa w Kunowie to placówka na miarę XXI wieku!

Publiczna Szkoła Podstawowa imienia Antoniego Hedy Szarego przy ulicy Szkolnej w Kunowie zmieniła się nie do poznania. Miasteczko ruchu drogowego, szkoła pod chmurką, a także termomodernizacja obiektu, remonty wewnątrz budynku i doposażanie szkoły w najnowocześniejsze pomoce dydaktyczne sprawiły, że nauka w niej to nie przykra konieczność, a przyjemność. – Nie udałoby się, gdyby nie ścisła i wzorowa współpraca kadry pedagogicznej, rodziców, a także Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz Kunowa i przypomina, że jeszcze kilka lat temu z kunowską oświatą najlepiej nie było.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Klasa pod chmurką

To pomysł Rady Rodziców w uzgodnieniu z dyrekcją i nauczycielami.

– Pomysł jeszcze sprzed pandemii, ale w aktualnych warunkach świetnie się sprawdza. Rodzicom zależało na tym, aby dzieci przebywały jak najwięcej na świeżym powietrzu, a nauka stała się bardziej przyjemna. Zorganizowali więc bal charytatywny, na którym udało się pozyskać środki na zakup niezbędnego wyposażenia. W ubiegłym roku zakupiliśmy urządzenia, które podczas wakacji zostały zamontowane – tłumaczy Iwona Pomykała, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie. 

 Podkreśla, że klasa pod chmurką wzbudza olbrzymie zainteresowanie uczniów. W budynku przy ulicy szkolnej uczą się klasy od pierwszych do piątych, wszystkie dzieci mają zatem możliwość z korzystania z tej nietypowej formy nauki.

Olbrzymim zainteresowaniem uczniów cieszą się lekcje pod chmurką
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Nauczyciele tak dostosowują plan nauki, żeby każda z klas miała możliwość odbycia zajęć w tych pięknych warunkach przyrody. Wypytywałam dzieci, jak podobają im się takie zajęcia. Są bardzo zadowolone. Kolorowe ławeczki, które pojawiły się na terenie przed szkołą wzbudziły już na początku roku szkolnego spore zainteresowanie uczniów. Do dyspozycji mają także tablicę, ale nie tylko lekcje się tu odbywają. Dzieci przychodzą na zajęcia świetlicowe, czy w wolnym czasie. Mogą też pograć w szachy, mamy bowiem dwa specjalne stoliczki  – dodaje Iwona Pomykała. 

Z lekcji pod chmurką zadowolony jest Dominik Rej z klasy 4a. 

–  Lekcje na świeżym powietrzu są świetne.Teraz mamy język polski i panuje bardzo fajna atmosfera. Omawiamy teraz wiersze i tworzymy swoje.  Zdecydowanie lepiej uczy mi się w takich warunkach – wyjaśnia Dominik Rej.

Jolanta Sternik, nauczyciel języka polskiego w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie cieszy się, że wraz z uczniami może skorzystać z możliwości zajęć pod chmurką. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Zwłaszcza jeśli jest gorąco, przychodzimy tutaj z przyjemnością. Mamy dobre warunki, dzieci też bardzo lubią te zajęcia. Jest to też uatrakcyjnienie takich lekcji. Większa swoboda, jeśli chodzi o zastosowanie metod aktywnych. Dzieci się bardziej angażują, dlatego cieszymy się, że z inicjatywy rodziców, bardzo pozytywnego podejścia dyrekcji, a także burmistrza udało się  taką klasę pod chmurką utworzyć. Nie możemy narzekać, czujemy, że dla burmistrza nasza szkoła jest bardzo ważna i ta współpraca jest naprawdę wzorowa – tłumaczy Jolanta Sternik. 

Zauważa, że dzieci zdecydowanie lepiej przyswajają wiedzę, są bardziej wypoczęte i skupione.

– W naszej szkole już od kilku lat odbywają się bale charytatywne, organizowane  z inicjatywy rady rodziców. W ubiegłym roku odbyła się jego czwarta odsłona. Po raz pierwszy udało się zebrać środki na wyposażenie szkoły w kolorowe pufy i siedziska, później na dywan interaktywny, wykorzystywany przez nauczanie wczesnoszkolne, później zebraliśmy na klasę pod chmurką, a teraz na wyposażenie  klasy do edukacji plastycznej. Rodzice kompletują aktualnie wyposażenie tej klasy, tym razem przy ulicy Fabrycznej w Kunowie, gdzie mamy klasy 6-8 – wyjaśnia Lech Łodej.  

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że pomysły rodziców są bardzo trafione, potrzebne i wdrażane.

– Szkoła potrafi je wykorzystać, a zyskują na tym nasi uczniowie. Współpraca pomiędzy rodzicami, nauczycielami i samorządem jest wzorowa. Jest zrozumienie, porozumienie i praca wspólna dla dobra dzieci – dodaje burmistrz. 

Miasteczko Ruch Drogowego   

Uczniowie Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie, a także najmłodsi mieszkańcy gminy Kunów  mają także możliwość, aby znajomość przepisów ruchu drogowego i zasad bezpieczeństwa przetestować na terenie jedynego stałego w powiecie ostrowieckim Miasteczka Ruchu Drogowego. 

Miasteczka Ruchu Drogowego w Kunowie, oficjalnie otwarto 16 września 2019 roku. Składa się z oznakowania poziomego (czyli  skrzyżowań, przejść dla pieszych, rond) a także oznakowania pionowego, w skład którego wchodzą różne znaki drogowe na stałe zamontowane w podłożu oraz zdalnie sterowany sygnalizator świetlny. Po stronie Szkoły oraz gminy Kunów leżało przygotowanie placu oraz jego podłoża, tak by można było na nim rozpocząć budowę miasteczka. W 2017 roku gmina wykonała niezbędne prace, które w sumie kosztowały 36 900 zł. Koszt wykonania samego miasteczka wyniósł 21 tysięcy złotych. Dofinansował je Wojewódzki Ośrodek  Ruchu Drogowego w Kielcach. 

Miasteczko Ruchu Drogowego w Kunowie powstało w 2019 roku. Korzystają z niego zarówno uczniowie, jak i najmłodsi mieszkańcy Kunowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Korzystają z niego najczęściej czwarte i piąte klasy, które przygotowują się do pozyskania karty rowerowej. Zasad bezpieczeństwa, co wynika z podstawy programowej uczymy od pierwszej klasy. Już na początku roku szkolnego dzieci uczą się przechodzenia przez jezdnię, potem w trakcie nauki poznają znaki drogowe. Jest to świetne miejsce, bardzo bezpieczne. Wcześniej musieliśmy wychodzić na ulicę. Uczyliśmy dzieci, jak przechodzić przez pasy. Jest nam tutaj bardzo wygodnie i bezpiecznie – podkreśla Iwona Pomykała. 

Zmiany w szkole to efekt dobrej współpracy rodziców, kadry pedagogicznej i organu prowadzącego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szkoła zmieniła wygląd i zyskała patrona

Jeszcze kilka lat temu budynek szkoły przy ulicy Szkolnej w Kunowie straszył swoim wyglądem. Obdrapane ściany i łuszcząca się farba zniechęcały, a nie zachęcały do nauki. Szkoła była ponura i szara. Nie napawała optymizmem. Rodzice i nauczyciele nie mieli miejsca, w którym mogliby pozostawić auta. Parking, który dziś funkcjonuje wcześniej przypominał pobojowisko pełne błota, kałuż i dziur.  Udało się jednak zmienić wizerunek szkoły  dzięki uporowi burmistrza i radnych Rady Miejskiej w Kunowie, a także pomysłom rodziców i kadry pedagogicznej. 

– Wymieniona została instalacja centralnego ogrzewania w szkole, wymieniony został kocioł, zainstalowaliśmy oświetlenie ledowe, wybudowaliśmy parking i farmę fotowoltaiczną. Całość inwestycji kosztowała  2 400 000 zł, z czego środki z RPO to 1 200 000 zł, a drugie tyle dołożyła gmina, ale było warto. Dziś wydatki te pozwalają nam na oszczędności na poziomie ok. 70 procent – tłumaczy burmistrz.

Honorowym patronem szkoły został Antoni Heda „Szary”. Szkoła przeszła także kompleksową termomodernizację.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Iwona Pomykała dodaje, że w zmodernizowanej szkole uczy się zdecydowanie przyjemniej.

 – Miło popatrzeć, gdy widzi się, że coś jest estetycznie wykonane. Jest też bezpieczniej – dodaje. 

W  2018 roku z inicjatywy burmistrza pojawił się pomysł na patrona szkoły. W październiku 2018 roku został nim Antoni Heda Szary. 

– Chcieliśmy mieć patrona szkoły, taka osoba podnosi prestiż placówki, poza tym stanowi wzór do naśladowania. Przeprowadziliśmy referendum w placówce. Podane były trzy nazwiska: Jan Paweł II, Antoni Heda Szary i  Franciszek Fornalski. Rodzice zadecydowali o Antonim Hedzie Szarym. Odbyła się specjalna uroczystość z występem dzieci. Na elewacji szkoły pojawił się też mural z wizerunkiem Antoniego Hedy szarego, wykonany przez ostrowieckiego artystę Tadeusza Kurka – wyjaśnia Iwona Pomykała. Zapewnia, że uczniowie znają swojego patrona, a także jego zasługi.

Lech Łodej, burmistrz Kunowa i Iwona Pomykała, wicedyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej imienia Antoniego Hedy „Szarego” w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Szkoła z nowymi sanitariatami

Około 170 tysięcy złotych kosztował remont zniszczonych łazienek w Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie. Dostępna jest także toaleta dla osób niepełnosprawnych. 

– W czasie, gdy przeprowadzaliśmy termomodernizację szkoły pojawiły się głosy, że zmieniamy jej wygląd zewnętrzny, jednak co z wnętrzem szkoły. Tłumaczyłem wówczas, że prace musiemy podzieliś na etapy. Skończymy jedno zadanie, zajmiemy się kolejnym. Zrobimy wszystko zgodnie z oczekiwaniem rodziców i dzieci, ale to musi potrwać – tłumaczy Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów.  

Nowe łazienki są nie tylko przestronne, ale i bezpieczne. 

– Remont łazienek był koniecznością, ponieważ sanitariaty znajdowały się w fatalnym stanie. Płytki były bardzo stare, zniszczone, to samo z umywalkami.  Wyremontowano w sumie pięć pomieszczeń, trzy na dole i dwa na górze – dodaje burmistrz.

Wygląd zmieniły szkolne toalety. remont pochłonął blisko 170 tysięcy zł. 15 tysięcy to dofinansowanie z PFRON-u.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Klasa sportowa

Gmina Kunów od zawsze stawiała na sport, to także kolebka wielu utytułowanych sportowców. Nie jest zatem zaskoczeniem, że już od nowego roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej imienia Antoniego Hedy Szarego w Kunowie uruchomiona została pierwsza w historii kunowskiej oświaty –  klasa sportowa, o profilu piłka ręczna. 

– Od bardzo dawna w naszej szkole ćwiczymy piłkę ręczną. Mamy instruktorów tej dziedziny sportu. Prowadziliśmy zajęcia w Uczniowskim Klubie Sportowym. Pozyskaliśmy sprzęt sportowy. Mamy bardzo dobre wyposażenie: piłki, bramki, stroje sportowe. Pomyśleliśmy, że warto utworzyć klasę sportową o profilu piłka ręczna. Zapytaliśmy co o tym pomyśle sądzą rodzice. Zareagowali pozytywnie, mieliśmy też zgodę organu prowadzącego  – wspomina Iwona Pomykała.

Aktualnie klasa liczy 21 osób.

W nauce najmłodszym pomaga mata interaktywna, na której zakup środki zebrali rodzice uczniów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Przez 16 lat byłam dyrektorem, a w szkolnictwie pracuję prawie 30 lat, mam zatem porównanie jak wyglądał stan oświaty kunowskiej wcześniej, a jak wygląda teraz. Dzięki bardzo dobrej współpracy z panem burmistrzem, z Radą Miejską w Kunowie, z radą rodziców, udaje nam się zrealizować to wszystko, o czym zamarzymy. Szkoła wygląda i z zewnątrz i wewnątrz na miarę XXI wieku – podsumowuje Iwona Pomykała. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo Szkola Kunów-1
NaOSTROinfo Szkola Kunów-1

NaOSTROinfo Szkola Kunów-14
NaOSTROinfo Szkola Kunów-14

NaOSTROinfo Szkola Kunów-13
NaOSTROinfo Szkola Kunów-13

NaOSTROinfo Szkola Kunów-12
NaOSTROinfo Szkola Kunów-12

NaOSTROinfo Szkola Kunów-11
NaOSTROinfo Szkola Kunów-11

NaOSTROinfo Szkola Kunów-10
NaOSTROinfo Szkola Kunów-10

NaOSTROinfo Szkola Kunów-9
NaOSTROinfo Szkola Kunów-9

NaOSTROinfo Szkola Kunów-8
NaOSTROinfo Szkola Kunów-8

NaOSTROinfo Szkola Kunów-7
NaOSTROinfo Szkola Kunów-7

NaOSTROinfo Szkola Kunów-6
NaOSTROinfo Szkola Kunów-6

NaOSTROinfo Szkola Kunów-5
NaOSTROinfo Szkola Kunów-5

NaOSTROinfo Szkola Kunów-4
NaOSTROinfo Szkola Kunów-4

NaOSTROinfo Szkola Kunów-3
NaOSTROinfo Szkola Kunów-3

NaOSTROinfo Szkola Kunów-2
NaOSTROinfo Szkola Kunów-2

NaOSTROinfo Szkola Kunów-15
NaOSTROinfo Szkola Kunów-15

NaOSTROinfo Szkola Kunów-24
NaOSTROinfo Szkola Kunów-24

NaOSTROinfo Szkola Kunów-23
NaOSTROinfo Szkola Kunów-23

NaOSTROinfo Szkola Kunów-22
NaOSTROinfo Szkola Kunów-22

NaOSTROinfo Szkola Kunów-21
NaOSTROinfo Szkola Kunów-21

NaOSTROinfo Szkola Kunów-20
NaOSTROinfo Szkola Kunów-20

NaOSTROinfo Szkola Kunów-19
NaOSTROinfo Szkola Kunów-19

NaOSTROinfo Szkola Kunów-18
NaOSTROinfo Szkola Kunów-18

NaOSTROinfo Szkola Kunów-17
NaOSTROinfo Szkola Kunów-17

NaOSTROinfo Szkola Kunów-16
NaOSTROinfo Szkola Kunów-16

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this