Znajdź nas na

FAKTY

Radna pyta co z budynkiem po gimnazjum, prezydent „nabiera wody w usta”!

Czy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie zasługują na rzetelną informację? To pytanie nasuwa się samo po wczorajszej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, podczas której pod obrady trafiły uchwały w sprawie likwidacji trzech jednostek budżetowych – Publicznych Gimnazjów nr 1, nr 3 i nr 5. O to co stanie się z budynkiem po PG nr 3 pytała Marta Woźnicka-Kuzdak, radna miejska z KWW Jarosława Górczyńskiego. Jenak jak się okazuje nie tylko media mają w Ostrowcu Świętokrzyskim „pod górkę”, nawet radni z obozu rządzącego mają trudności z uzyskaniem konkretnych odpowiedzi od prezydenta miasta.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Stosownie do przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2014 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe (Dz. U. 2017 r. z poz. 60 z późn. zm.) z dniem 1 września 2019 roku dotychczasowe gimnazja kończą swoją działalność. Publiczne Gimnazja jako gminne jednostki organizacyjne działają w formie jednostki budżetowej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 506) i ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.). Celem niniejszej uchwały jest zapoczątkowanie procesu likwidacji gminnej jednostki budżetowej obejmującego szereg czynności prawnych i faktycznych, który powinien ulec zakończeniu do dnia 31 sierpnia 2019 roku, aby Rada Miasta mogła podjąć uchwałę o zakończeniu działalności dotychczasowych gimnazjów publicznych. Jednocześnie, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, Rada Miasta określa przeznaczenie mienia likwidowanej jednostki budżetowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały, pod którym podpisał się Jan Bernard Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Kluczowym okazuje się ostatnie zdanie uzasadnienia, mówiące o określeniu przeznaczenia likwidowanych jednostek – gimnazjów, o którym to decyduje Rada Miejska. Pytanie o to co powstanie w budynkach po gimnazjach krąży wśród mieszkańców, a także w środowisku związaneym z ostrowiecką oświatą od dłuższego czasu. O ile znamy losy PG nr 1 (budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 poszerzony zostanie o budynek tego gimnazjum), o tyle nie wiemy co stanie się z budynkiem Publicznego Gimnazjum nr 3 i 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czy przekształcone zostanie np. w dom seniora? Czy jak mówi się nieoficjalnie budynek po PG nr 3 przekazany zostanie powiatowi i stanie się filią Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Joachima Chreptowicza? Niewiadomych jest naprawdę mnóstwo.

Losami Publicznego Gimnazjum nr 3 zainteresowała się m.in. Marta Woźnicka-Kuzdak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Skoro jesteśmy przy temacie Publicznego Gimnazjum nr 3 pragnę w imieniu mieszkańców zapytać, jakie są plany na zagospodarowanie tego budynku i terenu należącego do obecnego gimnazjum, ponieważ mieszkańcy czują się zaniepokojeni i pytają, jakie będzie przeznaczenie tego budynku. Czy już możemy coś odpowiedzieć na ten temat – pytała radna z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Niestety odpowiedzi na swoje pytanie nie usłyszała, dowiedzieliśmy się natomiast, że na określenie przeznaczenia budynku jest jeszcze dużo czasu, a także tego, że reforma oświaty przyczyniła się do zwolnień ostrowieckich nauczycieli, choć o to radna nie pytała.

– Szanowni państwo wykonujemy ustawowe zadanie, związane z wykonaniem Prawa Oświatowego. Państwo radni decydujecie, wygaszeniu, likwidacji bardzo dobrych gimnazjów, jak powiedział pan przewodniczący, z najlepszymi nauczycielami. Dzisiaj nie wypowiemy się, co zadzieje się z tym budynkiem, myślę, że jest jeszcze na to dużo czasu, ja o tym już wcześniej mówiłem. Natomiast korzystając z okazji chcę powiedzieć jedną rzecz, w naszych gimnazjach w sumie, łącznie pracowało 128 osób. Szanowni państwo te 128 osób dostało wypowiedzenia z pracy. Na tę chwilę udało się przesunąć, udało się zagospodarować ok. 44 osób w jakiś sposób, natomiast największy problem dla mnie, jako prezydenta jest z 84 osobami, najlepszymi z nauczycieli, bo zawsze było tak, że do końca się zostawiało tych najlepszych. W podstawówkach są pełne obsady, czytaj są siódme klasy, są ósme klasy i są pełne obsady nauczycielskie, a problem jest z tymi nauczycielami, którzy mają 50, 55, 56, 57 lat, nie mają kompensacji, nie mają uprawnień emerytalnych i jest to dla nich życiowy problem, z którym się muszą borykać i tu z żalem i z takim naprawdę takim dużym problemem dla społeczności lokalnej, bo ci nauczyciele w gimnazjach to byli nauczyciele już wyselekcjonowani to byli dobrzy nauczyciele i to są dobrzy nauczyciele, i tu mamy problem to tak ad hoc, jeżeli mamy, bo jeszcze macie państwo jedną uchwałę odnośnie gimnazjum nr 5 – podsumował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie zasługują na czytelną informację co stanie się z dotychczasowymi budynkami po gimnazjach w Ostrowcu Świętokrzyskim? Czy miasto nie ma pomysłu na zagospodarowanie tych budynków?

2 komentarze

2 Comments

 1. Bartek

  24 lipca, 2019 at 08:32

  Skoro Rada Miasta, jak czytam decyduje o zagospodarowaniu takiego obiektu, to dlaczego radna pyta o to prezydenta, a nie odwrotnie?

 2. Felice123

  24 lipca, 2019 at 13:04

  Prezydent naszego miasta, odnoszę wrażenie w świetle ostatnich przypadków lekceważenia obowiązku udzielania odpowiedzi na zapytania uprawnionych osób- nie rozumie w ogóle istoty sprawiwania funkcji publucznej, którą myli z uprawnieniami zarządczymi, jakie są charakterystyczne dla prywatnego biznesu. Gmina nie jest jego prywatnym „folwarkiem”. To dobro nas wszystkich – całej społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego – którego zarząd – czasowo- mieszkańcy mu powierzyli. Jeśli tego nie rozumie- po tak długim okresie sprawowania funkcji publicznych, to oznaczać może, iż dotychczas nikt nie śmiał zadawać prezydentowi pytań, na które ten, nie miałby ochoty (z różnych przyczyn) odpowiadać.
  O czym to świadczy ?
  Myślałby kto, że żyjemy w demokracji, a nie w systemie poddańczym, gdzie rolą lennika jest oddawać hołdy swemu wasalowi…. biorąc to wszystko pod uwagę.
  Pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Amen

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this