Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Radna pyta co z budynkiem po gimnazjum, prezydent „nabiera wody w usta”!

Czy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie zasługują na rzetelną informację? To pytanie nasuwa się samo po wczorajszej sesji Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego, podczas której pod obrady trafiły uchwały w sprawie likwidacji trzech jednostek budżetowych – Publicznych Gimnazjów nr 1, nr 3 i nr 5. O to co stanie się z budynkiem po PG nr 3 pytała Marta Woźnicka-Kuzdak, radna miejska z KWW Jarosława Górczyńskiego. Jenak jak się okazuje nie tylko media mają w Ostrowcu Świętokrzyskim „pod górkę”, nawet radni z obozu rządzącego mają trudności z uzyskaniem konkretnych odpowiedzi od prezydenta miasta.

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Stosownie do przepisów ustawy z dnia 14 grudnia 2014 roku Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo Oświatowe (Dz. U. 2017 r. z poz. 60 z późn. zm.) z dniem 1 września 2019 roku dotychczasowe gimnazja kończą swoją działalność. Publiczne Gimnazja jako gminne jednostki organizacyjne działają w formie jednostki budżetowej w trybie określonym przepisami ustawy z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie gminnym ( Dz. U. Z 2019 r. poz. 506) i ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Z 2019 r. poz. 869 z późn. zm.). Celem niniejszej uchwały jest zapoczątkowanie procesu likwidacji gminnej jednostki budżetowej obejmującego szereg czynności prawnych i faktycznych, który powinien ulec zakończeniu do dnia 31 sierpnia 2019 roku, aby Rada Miasta mogła podjąć uchwałę o zakończeniu działalności dotychczasowych gimnazjów publicznych. Jednocześnie, zgodnie z przepisami ustawy o finansach publicznych, Rada Miasta określa przeznaczenie mienia likwidowanej jednostki budżetowej – czytamy w uzasadnieniu uchwały, pod którym podpisał się Jan Bernard Malinowski, naczelnik Wydziału Edukacji i Spraw Społecznych.

Kluczowym okazuje się ostatnie zdanie uzasadnienia, mówiące o określeniu przeznaczenia likwidowanych jednostek – gimnazjów, o którym to decyduje Rada Miejska. Pytanie o to co powstanie w budynkach po gimnazjach krąży wśród mieszkańców, a także w środowisku związaneym z ostrowiecką oświatą od dłuższego czasu. O ile znamy losy PG nr 1 (budynek Publicznej Szkoły Podstawowej nr 1 poszerzony zostanie o budynek tego gimnazjum), o tyle nie wiemy co stanie się z budynkiem Publicznego Gimnazjum nr 3 i 5 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Czy przekształcone zostanie np. w dom seniora? Czy jak mówi się nieoficjalnie budynek po PG nr 3 przekazany zostanie powiatowi i stanie się filią Liceum Ogólnokształcącego nr 2 im. Joachima Chreptowicza? Niewiadomych jest naprawdę mnóstwo.

Losami Publicznego Gimnazjum nr 3 zainteresowała się m.in. Marta Woźnicka-Kuzdak, wiceprzewodnicząca Rady Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego.

– Skoro jesteśmy przy temacie Publicznego Gimnazjum nr 3 pragnę w imieniu mieszkańców zapytać, jakie są plany na zagospodarowanie tego budynku i terenu należącego do obecnego gimnazjum, ponieważ mieszkańcy czują się zaniepokojeni i pytają, jakie będzie przeznaczenie tego budynku. Czy już możemy coś odpowiedzieć na ten temat – pytała radna z KWW Jarosława Górczyńskiego.

Niestety odpowiedzi na swoje pytanie nie usłyszała, dowiedzieliśmy się natomiast, że na określenie przeznaczenia budynku jest jeszcze dużo czasu, a także tego, że reforma oświaty przyczyniła się do zwolnień ostrowieckich nauczycieli, choć o to radna nie pytała.

– Szanowni państwo wykonujemy ustawowe zadanie, związane z wykonaniem Prawa Oświatowego. Państwo radni decydujecie, wygaszeniu, likwidacji bardzo dobrych gimnazjów, jak powiedział pan przewodniczący, z najlepszymi nauczycielami. Dzisiaj nie wypowiemy się, co zadzieje się z tym budynkiem, myślę, że jest jeszcze na to dużo czasu, ja o tym już wcześniej mówiłem. Natomiast korzystając z okazji chcę powiedzieć jedną rzecz, w naszych gimnazjach w sumie, łącznie pracowało 128 osób. Szanowni państwo te 128 osób dostało wypowiedzenia z pracy. Na tę chwilę udało się przesunąć, udało się zagospodarować ok. 44 osób w jakiś sposób, natomiast największy problem dla mnie, jako prezydenta jest z 84 osobami, najlepszymi z nauczycieli, bo zawsze było tak, że do końca się zostawiało tych najlepszych. W podstawówkach są pełne obsady, czytaj są siódme klasy, są ósme klasy i są pełne obsady nauczycielskie, a problem jest z tymi nauczycielami, którzy mają 50, 55, 56, 57 lat, nie mają kompensacji, nie mają uprawnień emerytalnych i jest to dla nich życiowy problem, z którym się muszą borykać i tu z żalem i z takim naprawdę takim dużym problemem dla społeczności lokalnej, bo ci nauczyciele w gimnazjach to byli nauczyciele już wyselekcjonowani to byli dobrzy nauczyciele i to są dobrzy nauczyciele, i tu mamy problem to tak ad hoc, jeżeli mamy, bo jeszcze macie państwo jedną uchwałę odnośnie gimnazjum nr 5 – podsumował Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego.

Czy mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego nie zasługują na czytelną informację co stanie się z dotychczasowymi budynkami po gimnazjach w Ostrowcu Świętokrzyskim? Czy miasto nie ma pomysłu na zagospodarowanie tych budynków?

2 komentarze

2 Comments

 1. Bartek

  Lipiec 24, 2019 at 08:32

  Skoro Rada Miasta, jak czytam decyduje o zagospodarowaniu takiego obiektu, to dlaczego radna pyta o to prezydenta, a nie odwrotnie?

 2. Felice123

  Lipiec 24, 2019 at 13:04

  Prezydent naszego miasta, odnoszę wrażenie w świetle ostatnich przypadków lekceważenia obowiązku udzielania odpowiedzi na zapytania uprawnionych osób- nie rozumie w ogóle istoty sprawiwania funkcji publucznej, którą myli z uprawnieniami zarządczymi, jakie są charakterystyczne dla prywatnego biznesu. Gmina nie jest jego prywatnym “folwarkiem”. To dobro nas wszystkich – całej społeczności Ostrowca Świętokrzyskiego – którego zarząd – czasowo- mieszkańcy mu powierzyli. Jeśli tego nie rozumie- po tak długim okresie sprawowania funkcji publicznych, to oznaczać może, iż dotychczas nikt nie śmiał zadawać prezydentowi pytań, na które ten, nie miałby ochoty (z różnych przyczyn) odpowiadać.
  O czym to świadczy ?
  Myślałby kto, że żyjemy w demokracji, a nie w systemie poddańczym, gdzie rolą lennika jest oddawać hołdy swemu wasalowi…. biorąc to wszystko pod uwagę.
  Pycha zawsze kroczy przed upadkiem. Amen

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Krzysztof Ołownia: Troską każdego dyrektora powinna być chęć pozyskania fachowej kadry!

FAKTY

Tydzień prac Urzędu Marszałkowskiego w filmowym skrócie! Od dofinansowania na żłobki i kluby dziecięce, po galę Talentów Świętokrzyskich! [VIDEO]

FAKTY

Mauzoleum czy Spółdzielnia Mieszkaniowa! Sprawą zajęła się prokuratura!

FAKTY

Ponad milion złotych za 120 metrowy budynek dla rad osiedlowych!

FAKTY

Reklama
Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this