Znajdź nas na

FAKTY

Radny powiatowy apeluje, aby materiały związane z sesjami dostępne były w Biuletynie Informacji Publicznej! Co na to starostwo?

Na transparentność, a także na szybki i bezpośredni dostęp mieszkańców do informacji powołuje się Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego w swojej interpelacji dotyczącej publikowania przez Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Świętokrzyskim materiałów dotyczących sesji i komisji. Niestety aktualnie mieszkańcy nie mają dostępu do pełnej treści projektów uchwał i ich uzasadnień przed sesją. Nie wiedzą zatem nad czym konkretnie debatować będą radni.

Zdjęcie ilustracyjne. Budynek, w którym mieści się Starostwo Powiatowe w Ostrowcu Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Transparentność, to według Słownika Języka Polskiego działanie, które charakteryzuje się jawnością. I właśnie o jawność materiałów apeluje Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego. 

– Z uwagi na transparentność i szybkie informowanie naszych mieszkańców o działaniach i propozycjach podejmowanych przez samorząd powiatu ostrowieckiego wnoszę o publikowanie na stronie internetowej powiatu kompletnych materiałów i załączników na posiedzenia komisji oraz sesję rady powiatu – pisze w swojej interpelacji Paweł Walesic. 

Paweł Walesic, radny Rady Powiatu Ostrowieckiego
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Takie materiały udostępniane są np. w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta w Ostrowcu Świętokrzyskim. Mieszkańcy mogą poznać treść uchwał i uzasadnień przed sesją, a tym samym, dowiedzieć się w jakich kwestiach i nad jakimi sprawami debatować będą radni.

Starostwo obawia się transparentności?

Wygląda jednak na to, że odpowiedzialność za tę decyzję w przypadku rady powiatu przerzucona zostanie na radnych kolejnej kadencji. 

– (…) przedstawiona przez Pana Radnego propozycja z uwagi na zbliżające się zakończenie obecnej kadencji Rady Powiatu Ostrowieckiego, zostanie rozważona po wyborze Rady Powiatu Ostrowieckiego następnej kadencji i ukonstytuowania się jej komisji. Wymaga to również przyjęcia stosownych aktów prawnych regulujący przedmiotową kwestię – wyjaśnia Łukasz Witkowski, Sekretarz Powiatu Ostrowieckiego.

Dlaczego zatem już teraz radni nie zostali zapytani o możliwość wprowadzenia tego typu rozwiązań? 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this