Znajdź nas na

FAKTY

Reklamówek z butelkami po alkoholu „pozbył się” na łące! Na „gorącym uczynku złapali go” spacerowicze!

Nie tak dawno informowaliśmy że w Polsce likwiduje się 12,5 tys. dzikich wysypisk rocznie. Jak wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego od 2009 do 2018 roku zlikwidowano ich w sumie ponad 120 tys. Każdy z nas każdego roku produkuje ponad 325 kg odpadów. Niektórzy zamiast do koszy na śmieci, wyrzucają je do lasu, czy przydrożnego rowu. Tak było w przypadku 35-letniego ostrowczanina, który postanowił pozbyć się śmieci, wyrzucając je na łąki przy ulicy Jana Piwnika „Ponurego”. Dzięki czujności spacerowiczów, nie uniknie kary.

Fot. Straż Miejska Ostrowiec Świętokrzyski

Wyrzucane do lasów, na łąki, czy do przydrożnych rowów śmieci, zatruwają wodę, glebę i są niebezpieczne dla dzikich zwierząt. Dodatkowo porzucone szklane butelki działają jak soczewki, zwłaszcza latem mogą wywołać pożar.  Główny Urząd Statystyczny podaje, że w latach 2009-2018 trzeba było zagospodarować w Polsce prawie 660 tys. ton odpadów pochodzących z nielegalnych składowisk.

Jak na swoim profilu na Fb poinformowała Straż Miejska w Ostrowcu Świętokrzyskim, na bezkarność nie mógł liczyć 35-letni mieszkaniec Ostrowca Świętokrzyskiego, który przy ulicy Jana Piwnika „Ponurego”, w rejonie zjazdu w kierunku okolicznych łąk, wyrzucił ze swojego samochodu kilka toreb i reklamówek z butelkami po alkoholu, po czym jakby nigdy nic odjechał.

Na szczęście moment nielegalnego pozbywania się odpadów nie umknął uwadze osób spacerujących w pobliżu, którzy zapamiętali markę pojazdu, spisali numery rejestracyjne, a nawet dokładnie przyjrzeli się samemu sprawcy tego zanieczyszczenia. 

– Dzięki obywatelskiej postawie tych osób już następnego dnia mogliśmy zapukać do drzwi kolejnej osoby, która potraktowała teren zielony jak wysypisko śmieci. Mina sprawcy, bezcenna… zdziwienie, konsternacja, wstyd i mandat, który przyjął bez zbędnego tłumaczenia, oczywiście w najwyższej przewidzianej prawem wysokości – podsumowują mundurowi. 

Przypomnijmy, że zgodnie z art. 24 Kodeksu Wykroczeń kary za nieodpowiednie gospodarowanie odpadami (mandat za nielegalny wywóz śmieci) w 2021 roku wynoszą od 20 do 5000 złotych.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this