Znajdź nas na

FAKTY POLSKA

Rekordowy wynik polskiej reprezentacji na EuroSkills Gdańsk 2023!

13 medali: 3 złote, 1 srebrny, 3 brązowe, 6 medali doskonałości oraz piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej wywalczyła polska reprezentacja na EuroSkills Gdańsk 2023. „Ogromny sukces, Polacy w gronie najlepszych młodych profesjonalistów w Europie” – mówi organizator, dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Fot. PAP/M. Kmieciński

41 polskich zawodników w 36 konkurencjach (z 42 ogółem) rywalizowało przez trzy dni w Gdańsku z reprezentantami pozostałych 31 państw zrzeszonych w WorldSkills Europe o tytuł najlepszego zawodowca w Europie. EuroSkills Gdańsk 2023, największe zawody umiejętności branżowych na naszym kontynencie odbywały się pod hasłem „United by Skills” (złączeni w umiejętnościach).

„Nasi bohaterowie łącznie wywalczyli 13 medali. Jeszcze nigdy w historii zawodów EuroSkills i WorldSkills nie zdobyliśmy tylu nagród. Poszerzamy pasmo naszych sukcesów. Już nie tylko obsługa hotelowa, gotowanie, florystyka i spawanie, ale również wysoko technologiczne zawody. Można powiedzieć, że jesteśmy dobrzy we wszystkich konkurencjach, tych tradycyjnych, rzemieślniczych i tych technologicznych” – podkreślił dr hab. Paweł Poszytek, dyrektor generalny FRSE.

Fot. PAP/M. Kmieciński

Polacy największy sukces odnieśli w kategorii technologia wytwarzania i inżynieria, zdobywając 3 złote medale: Rafał Rygalik, frezowanie CNC, Piotr Wyrzyk i Hubert Krasuski, integracja robotów przemysłowych oraz Jan Firlej, elektronika i prototypowanie. Srebrny medal wywalczył Dawid Miotk, obsługa gości hotelowych, a brązowe: Rafał Piechaczek, mechanika pojazdów ciężarowych, Dorota Cieślicka, budownictwo cyfrowe oraz Krzysztof Żurek, chłodnictwo i klimatyzacja.

Polscy profesjonaliści zostali także wyróżnieni 6 medalami doskonałości, przyznawanymi zawodnikom, którzy w ocenie końcowej uzyskali ponad 700 punktów. Medale doskonałości otrzymali: Alan Kaczkowski, spawalnictwo; Janusz Perucki, gotowanie; Emilia Wilde, fryzjerstwo; Łukasz Kobyłecki, serwis restauracyjny; Mateusz Wyskok, instalacje sanitarne i grzewcze oraz Weronika Kwiatek-Binda, florystyka.

„Nasi zawodnicy to uczniowie techników, absolwenci szkół branżowych, studenci, młodzi pracownicy. Wszyscy zostali wyłonieni albo w wyniku konkursu krajowego Skills Poland, który odbył się w listopadzie 2022 r., oraz w wyniku edycji specjalnych, które były organizowane na terenie całej Polski w murach uczelni wyższych, czy szkół branżowych. Pozwoliło to nam wyłonić najsilniejszą, najmocniejszą, najbardziej zmotywowaną kadrę” – zaznaczyła Izabela Laskowska, delegat techniczny na EuroSkills Gdańsk 2023.

Dekoracja medalistów odbyła się 9 września 2023 r. podczas gali na stadionie Polsat Arena w Gdańsku. 13 zdobytych medali dało polskiej reprezentacji piąte miejsce w klasyfikacji drużynowej – po Szwajcarii, Austrii, Francji i Niemczech.

Fot. PAP/M. Kmieciński

„W Gdańsku pokazaliście całej Europie, że jesteście najlepszymi z najlepszych młodych profesjonalistów w swoich specjalnościach. Teraz możecie wykorzystać doświadczenia z EuroSkills jako trampolinę do jeszcze większego sukcesu zawodowego w przyszłości” – zwróciła się do zawodników Teija Ripattila, przewodnicząca zarządu WorldSkills Europe.

Paweł Salamon, team lider reprezentacji Polski wskazał, że za sukcesem polskiej kadry na EuroSkills Gdański 2023, zawodów zorganizowanych przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji, stał cały sztab ludzi.

„Wiele czynników zadziałało, że dzisiaj odbieramy medale. Zawodników wspierał i przygotowywał potężny team, zaczynając od biura, które organizowało to przedsięwzięcie, a kończąc na trenerach, ekspertach, psychologach, a nawet osobie, która dbała o ich dietę” – zaznaczył Paweł Salamon.

Zawody EuroSkills Gdańsk 2023 trwały pięć dni, rozpoczynając się 5 września ceremonią otwarcia, po której nastąpiły trzy dni rywalizacji w 42 konkurencjach, uwieńczone 9 września medalową ceremonią zamknięcia. Gala zakończyła się przekazaniem na scenie flagi WorldSkills Europe na ręce Danii – kraju, który za 2 lata będzie gościł EuroSkills Herning 2025. Uczestnikami tego uroczystego momentu był dr hab. Paweł Poszytek – dyrektor generalny FRSE oraz były premier Danii Poul Nyrup Rasmussen.

EuroSkills Gdańsk 2023 umożliwił dzielenie się najnowszymi zdobyczami techniki, najlepszymi praktykami, poznawanie globalnych trendów w edukacji i w szkoleniu zawodowym i kształceniu wyższym, orientację w zapotrzebowaniu na umiejętności – w tym umiejętności przyszłości.

EuroSkills Gdańsk 2023 został zorganizowany przez Polską Fundację Rozwoju Systemu Edukacji (FRSE) w partnerstwie z: WorldSkills Poland, WorldSkills Europe, Miasto Gdańsk i AmberExpo Gdańsk.

Projekt „EuroSkills Gdańsk 2023” został zrealizowany ze środków Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER).

Zdjęcia z EuroSkills Gdańsk 2023 można obejrzeć i pobrać na stronie: https://worldskillseurope.smugmug.com 

Źródło informacji: PAP MediaRoom

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this