Znajdź nas na

FAKTY

Remonty dróg gminnych i wewnętrznych, modernizacja domu kultury i infrastruktury Stadionu Leśnego. Gmina Ćmielów aplikuje o kolejne środki rządowe!

Gmina Ćmielów złożyła kolejne wnioski w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Pierwszy z nich dotyczy remontu, przebudowy i budowy 10 dróg, znajdujących się na terenie gminy Ćmielów, drugi termomodernizacji i modernizacji Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie wraz z remontem mieszczących się w nim pomieszczeń, trzeci – modernizacji obiektów, znajdujących się na terenie „Stadionu Leśnego” w Ćmielowie. – Tam, gdzie to tylko możliwe szukam dofinansowań, które pozwalają na poprawę jakości życia naszych mieszkańców. Nie mam politycznego nadania, moją „partią polityczną” są wyborcy, którzy mi zaufali i tego zaufania nie mogę zawieść – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Marzena Gołębiowska

– Jeśli uda się nam pozyskać środki, o które aplikujemy w ramach drugiego rozdania Rządowego Funduszu Polski Ład,  dzięki nim spełnimy marzenia naszych mieszkańców – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa. 

Pierwszy z wniosków to zadanie inwestycyjne nakierowane na poprawę infrastruktury drogowej, poprzez przebudowę, remont i rozbudowę sieci drogowej na terenie gminy Ćmielów.  Ujętych zostało 10 dróg gminnych i wewnętrznych. Jego wartość opiewa na kwotę  5 500 000 zł. 

– Mówimy o drogach, gdzie potrzeby remontowe występowały od dawna. Nadrabiam zaległości z lat poprzednich – wyjaśnia Joanna Suska. 

Wśród zgłoszonych dróg znalazły się m.in. droga Buszkowice – Kaliszany, Kolonia Krzczonowice – Glinka, Jastków, Kolonia Brzóstowa – Frankopole, przebudowa drogi wewnętrznej na tzw. Winnicę w Krzczonowicach, droga w miejscowościach Piaski Grójeckie i Wola Grójecka, ulica Kolejowa (odcinek drugi) w Ćmielowie, ulica Polna w Ćmielowie. 

– Być może ciężko w to uwierzyć, ale miejscowość Glinka nie posiada drogi dojazdowej asfaltowej. Miło mi będzie powiedzieć mieszkańcom, że ta droga zostanie zrobiona. Jestem przekonana, że te wnioski zostaną zaakceptowane przez rząd polski. Korzystne jest także dofinansowanie dla samorządów, które wynosi  95 proc. przy niewielkim 5-procentowym  wkładzie własnym. Wszystkie te zgłoszone drogi są w bardzo złym stanie technicznym. Ich remont podwyższy niewątpliwie parametry techniczne, zwiększy bezpieczeństwo, pojawi się właściwe odwodnienie, a dzięki temu zwiększy się komfort  jazdy. Jesteśmy bardzo dobrze przygotowani do tych działań. Projekty na przebudowę bądź modernizację tych dróg przygotowaliśmy już wcześniej.  Liczę, że nasz  wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie – mówi burmistrz. 

Dodaje, że gmina przygotowuje się także, że naboru w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Do końca czerwca gotowy będzie projekt na budowę ulicy Adama Asnyka i Marii Konopnickiej.  

– Z własnych środków gmina nie jest wstanie wybudować tak ważnych odcinków, o których realizację proszą mieszkańcy – tłumaczy burmistrz. 

Powstał w czynie społecznym, czeka go modernizacja

W ramach Polskiego Ładu gmina złożyła także wniosek o termomodernizację Domu Kultury im. Witolda Gombrowicza w Ćmielowie wraz z modernizacją i remontem znajdujących się wewnątrz pomieszczeń. Wartość inwestycji  wynosi 3 000 0000 zł.  Dziś budynek, który kiedyś powstał w czynie społecznym generuje olbrzymie koszty utrzymania i „straszy” swoim wyglądem. 

– Mamy tam stary piec gazowy, który nie spełnia żadnych norm. Okazuje się, że w naszym województwie są tylko dwa tak stare piece. W budynku jest zimno. Obiekt nie jest ocieplony. Wewnątrz zamontowane są stare kaloryfery. Gdy pada deszcz nie ma odpowiedniego odwodnienia. Jeśli uda się nam pozyskać dofinansowanie zamontowana zostanie fotowoltaika. To obiekt w centrum miasta, w naszym ćmielowskim Rynku. Będzie zmodernizowany, ocieplony od zewnątrz. Jest wielka potrzeba, aby tę termomodernizację i remont przeprowadzić – podkreśla burmistrz. 

Trzeci wniosek, złożony w ramach  miejscowości popegeerowskich nakierowany jest na odtworzenie funkcji jaką kiedyś pełnił.  Mowa o infrastrukturze znajdującej się na „Stadionie Leśnym” w Ćmielowie, która dziś pozostawia wiele do życzenia. Znajdujące się na stadionie budynki są stare i zniszczone, przestarzałe jest również oświetlenie. 

– Chcemy unowocześnić to miejsce, ale nie pozbawiając go „ducha”, jaki niewątpliwie posada. W ramach pozyskanych środków zagospodarujemy teren stadionu, wyremontujemy znajdujące się tam budynki. Stara scena również ulegnie modernizacji. To tam odbywają się większe wydarzenia kulturalne i sportowe w naszej gminie. Obiekt służy wszystkim mieszkańcom. Wiem, że to ma duże znaczenie przy aplikowaniu o środki – tłumaczy Joanna Suska. 

Zmieni się wizerunek Ćmielowa, młodzież zyska miejsca spotkań

Przypomina, że w ramach pierwszej edycji Rządowego Funduszu Polski Ład gmina pozyskała 4 900 000 zł  na realizację szeregu zadań inwestycyjnych, które zmienią wizerunek miasta. Jednym z nich jest budowa boiska wielofunkcyjnego przy szkole podstawowej w Ćmielowie. 

– Dzieci i młodzież wreszcie będą mogły spędzać czas szkolny, ale i poza szkolny w dogodnych warunkach, na miarę XXII już wieku. Jest tam zaplanowana również bieżnia lekkoatletyczna do skoku w dal. W ramach pozyskanych środków zaplanowaliśmy również budowę skate parku. Wiem, że ta inwestycja usatysfakcjonuje naszą młodzież. Gmina nie posiada działki w okolicach rynku, a wymogi, jeśli chodzi o budowę takiego parku są ściśle określone. Nie mogliśmy zatem wybudować go w centrum Ćmielowa, ale chcąc ożywić nasz Stadion Leśny, to tam wybudujemy skatepark. To będzie miejsce, gdzie nasi mieszkańcy będą  mogli rodzinie i na sportowo spędzić czas wolny – wyjaśnia burmistrz.

Trzecim działaniem jest rewitalizacja centrum Ćmielowa. 

– Rynek, to serce każdego miasta. I jak o każde serce trzeba o niego dbać. Nasz Rynek pozostawia jeszcze wiele do życzenia, dlatego chcemy go zmienić. Planowana jest budowa fontanny. Jakiego kształtu, nie zdradzę, to będzie niespodzianka – dodaje Joanna Suska.

Podkreśla, że systematycznie stara się realizować potrzeby mieszkańców gminy. 

– Rewitalizacja będzie trwała dwa alta po to, aby mieszkańcy już w przyszłym roku zobaczyli jej efekt. Rozmawiam z parlamentarzystami partii rządzącej, aby wspierali naszych mieszkańców, lobbując za naszymi projektami. Chcę łączyć, a nie dzielić. Nie przynależności partyjnej, moją „partią polityczną” są wyborcy, którzy mi zaufali i tego zaufania nie mogę zawieść  – podsumowuje Joanna Suska.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this