Znajdź nas na

FAKTY

Rowerzyści z promilami w rękach ostrowieckich mundurowych! Za swoją lekkomyślność zapłacą po 2500 zł!

W miniony weekend na terenie powiatu ostrowieckiego „w ręce” mundurowych wpadło 3 nietrzeźwych rowerzystów. Zgodnie z nowym taryfikatorem zostali ukarani mandatami po 2500 złotych każdy. Policjanci przypominają, że nietrzeźwi cykliści są poważnym zagrożeniem dla innych uczestników ruchu drogowego i w konfrontacji z tymi poruszającymi się prawidłowo, mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych.

Źródło: KPP w Pszczynie

Każdy nietrzeźwy kierowca stwarza realne i poważne zagrożenie na drodze i nie ma znaczenia, czy jest to kierowca samochodu, motocykla, roweru czy innego pojazdu. Przypomnijmy, że pijany cyklista najpoważniejsze zagrożenie stwarza dla siebie, ponieważ jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, każde zdarzenie drogowe – nawet  bez udziału innego pojazdu – może przypłacić poważnymi obrażeniami. Wbrew zdrowemu rozsądkowi podczas minionego weekendu na jazdę na podwójnym gazie zdecydowało się trzech rowerzystów. 

W sobotę (6 sierpnia) o godzinie 10:30 dyżurny jednostki odebrał zgłoszenie, iż na jednej z ostrowieckich ulic doszło do obywatelskiego zatrzymania nietrzeźwego kierującego rowerem. Przybyli na miejsce policjanci potwierdzili, iż 36-letni mieszkaniec Ostrowca Św. w organizmie miał ponad dwa i pół promila alkoholu. 

Kolejny nietrzeźwy rowerzysta wpadł w ręce mundurowych późnym wieczorem, 37-letni kierowca jednośladu miał również ponad dwa promile alkoholu w organizmie. 

Trzeciego nietrzeźwego rowerzystę do kontroli drogowej zatrzymali funkcjonariusze ostrowieckiej drogówki w niedzielny (7 sierpnia)  poranek. 56-latek wsiadł na rower mając ponad promil alkoholu w organizmie. Wszyscy nieodpowiedzialni rowerzyści zostali ukarani mandatami w wysokości 2500 złotych.

Zmiany wysokości grzywien nakładanych w drodze mandatu karnego, które weszły w życie wraz z nowym rokiem, wprowadziły między innymi wyższe kary za wykroczenie kierowania pojazdem innym niż mechaniczny po użyciu alkoholu oraz w stanie nietrzeźwości. Rowerzyści mogą zostać ukarani przez policjantów za:

  • kierowanie jednośladem po użyciu alkoholu, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi do 0,5 promila – mandat w kwocie 1000 zł
  • kierowanie jednośladem w stanie nietrzeźwości, gdy stężenie tej substancji w organizmie wynosi powyżej 0,5 promila – mandat w kwocie 2500 zł

Nietrzeźwi kierujący, niezależnie jakiego rodzaju pojazdem się poruszają, stanowią zawsze ogromne niebezpieczeństwo dla wszystkich uczestników ruchu drogowego. Nawet niewielka ilość alkoholu w organizmie wpływa na koncentrację, refleks i percepcję, co może skutkować nieodwracalnymi konsekwencjami. Decydując się na prowadzenie jakiegokolwiek pojazdu, musimy być bezwzględnie trzeźwi!

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this