Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Róża Thun: Unia Europejska tak funkcjonuje, jak my ją zrobimy! Europosłanka odwiedziła Ostrowiec Świętokrzyski

W dzieciństwie grała z Herbertem w ping-ponga. Lema pamięta z długich rozmów z jej tatą. A w śmigus-dyngus wylała wiadro wody na Kisiela, który potem w swoim stylu zemścił się na jej rodzinie. Zainspirowana fotografiami wystawy „Twarze ZAiKS-u” w ostrowieckiej BWA, Róża Thun, rozmawiała z mieszkańcami o Unii, o przyszłości Polski, programach, których jest autorką i Europarlamencie.

Fot.Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Tak weszłam prosto na Herberta i Kisiela i Lema całe moje dzieciństwo. Z Herbertem graliśmy pasjami w pingponga. Herbert miał taki charakterystyczny sposób grania, tak łokieć trzymał przy sobie i bardzo lubił grać w tego ping-ponga. W ogóle jako dzieci sortowaliśmy ludzi na tych, którzy grają z nami w ping-ponga i tych, którzy nie grają. Lem miał bardzo zły wzrok i nie grał z nami w ping-ponga tylko bardzo długie rozmowy z tatą prowadził. A Kisiel znowu stał się obiektem naszego żartu. Kiedyś jak przychodził do naszego domu, to zaczailiśmy się na „przyłapie” i jak przechodził pod nim, to wylaliśmy mu całe wiadro wody na głowę i do dziś pamiętam jego mokrą głowę. Zemścił się potem nazywając moją siostrę zezowatą, a pianino mojego taty, instrument, z którego jesteśmy bardzo dumni, nazwał rozstrojonym pudłem. I to była jego zemsta, że na śmigus-dyngus oblaliśmy go w sposób brutalny tą wodą. Także tutaj u państwa czuję, jakbym weszła w sam środek wspomnień z mojego dzieciństwa – mówiła Róża Grafin Von Thun Und Hohenstein.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Jednak Europosłanka nie przyjechała tylko po to, by wspominać dzieciństwo. Odwiedziła Ostrowiec Św. z myślą o zbliżających się Eurowyborach, w których startuje z list Koalicji Europejskiej. Podkreślała, że po Brexicie staniemy się piątym, co do wielkości krajem Unii Europejskiej, a to, czy wykorzystamy to na nasza korzyść, zależy tylko od nas.

– Żyję w twardych realiach i jestem co do tego przekonana, że Unia Europejska tak funkcjonuje, jak my ją zrobimy, że ona nie funkcjonuje sobie gdzieś tam, w jakieś przestrzeni, tylko my jesteśmy jednym z najważniejszym elementów tej całości. Po Brexitcie trzeba się liczyć, że my jesteśmy piątym, co do wielkości krajem Unii i odpowiednia jest siła naszego głosu i teraz albo my ten głos wykorzystujemy po to, żeby dobrze to służyło całej Unii Europejskiej w tym oczywiście nam. Im silniej działa Unia Europejska, tym my, jako duży kraj Unii lepiej funkcjonujemy. Staram się wypełniać tę misję i pracować na konkretnymi rozwiązaniami, które dadzą lepsze funkcjonowanie naszych przedsiębiorców i konsumentów, każdego obywatela unii. Prawo, nad którym pracuje obejmuje przecież każdego obywatela, nie tylko obywateli w Polsce. Na tym kontynencie tak bardzo się od siebie nie różnimy i podstawowe wymagania mamy podobne – podkreślała Róża Thun.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreślała, że pracuję nad konkretami, bo tylko konkretne rozwiązania, pozwolą na sprawne funkcjonowanie krajów zrzeszonych w Unii Europejskiej. Podkreślała, że trzeba skupić się na konkretnych działaniach wzmacniających prawa konsumentów, bezpieczeństwo, zdrowie i komfort życia obywateli oraz swobodę komunikowania się w świecie cyfrowym.

– Doprowadziłam do przyjęcia przez Parlament Europejski przepisów, gwarantujących, że jakość i skład produktów sprzedawanych pod tą samą marką i w tym samym opakowaniu musi być identyczna niezależnie od kraju sprzedaży – tłumaczyła Róża Thun.

Dyrektywa zakazująca takich praktyk została przyjęta w styczniu 2019 roku. Przygotowała prawo zakazujące dyskryminacji klientów sklepów internetowych w zależności od ich narodowości, miejsca pobytu oraz metody płatności. Zakaz geoblokowania wszedł w życie w Całej UE 3 grudnia 2018 roku.

– Przygotowałam przepisy wprowadzające obowiązkowe systemy bezpieczeństwa w samochodach chroniące pieszych i rowerzystów oraz system e-call, jako system szybkiego powiadamiania o wypadkach drogowych – wyliczała europosłanka. – Doprowadziłam do likwidacji horrendalnych opłat za roaming i obniżenia o ok. 50 proc cen połączeń międzynarodowych – dodała.

Dodatkowe opłaty za roaming zostały zniesione 15 czerwca 2017 roku, a ceny połączeń i SMS-ów międzynarodowych zostaną obniżone w UE 15 maja 2019 roku.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Europosłanka przypomniała, że rolą Europosła nie jest budowa dachów nad basenami, ani wybudowanie basenów w konkretnych miastach w Polsce, jest to bardziej globalna forma pracy, która ma lokalny wydzwilk, bo wprowadzone udogodnienia znajda się zarówno w Madrycie, Francji, Bełchatowie, czy Ostrowcu Św..

– Jeżeli wprowadzam program, dzięki któremu w województwie świętokrzyskim zginie mniej ludzi na drogach, to w Madrycie tak samo tych ludzi zginie mniej, dzięki temu programowi. Jeżeli przedsiębiorcom jest łatwiej funkcjonować na terenie Unii Europejskiej, to to samo stanie się w województwie świętokrzyskim. To jest konkretna korzyść dla waszego województwa – tłumaczyła Róża Thun.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this