Znajdź nas na

FAKTY

Rusza proces byłego proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św.! Pierwsza z rozpraw 3 lutego. Będzie wyłączenie jawności?

3 lutego o godzinie 9.00 w Sądzie Rejonowym w Tarnobrzegu rusza proces księdza Józefa G., wieloletniego proboszcza parafii Najświętszego Serca Jezusowego w Ostrowcu Św. Jak poinformował nas Andrzej Dubiel, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu rozprawa najprawdopodobniej odbywać się będzie z wyłączeniem jawności. We wrześniu 2020 roku kapłanowi przedstawiono zarzut dopuszczenia się wobec małoletniego, poniżej 15 roku życia innej czynności seksualnej, a także bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań.

Zdjęcie ilustracyjne

Ta sprawa wstrząsnęła mieszkańcami Ostrowca Św. Przypomnijmy, że 15 września 2020 roku na polecenie Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu zatrzymano księdza Józefa G. Podejrzanemu przedstawiony został zarzut związany z molestowaniem seksualnym małoletniego poniżej 15 roku życia, jak również zarzut dotyczący bezprawnego wpływania na pokrzywdzonego, celem wywarcia na nim określonego wpływu, zmierzającego do złożenia korzystnych dla podejrzanego zeznań. 

Podejrzany nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, złożył obszerne wyjaśnienia, które są sprzeczne z zebranym w sprawie materiałem dowodowym. 

17 września 2020 Sąd Rejonowy w Tarnobrzegu na wniosek tamtejszej  prokuratury zastosował wobec podejrzanego środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy. 

18 września Kuria Diecezjalna w Sandomierzu wydała oświadczenie, w którym przepraszała za zło pedofilii Pokrzywdzonych i wspólnotę Kościoła.

– (…) jesteśmy blisko duszpasterzy i wiernych parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Tarnobrzegu, gdzie miało dojść do przestępstwa w latach 2005 – 2006 i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Ostrowcu Świętokrzyskim, gdzie pracował ww. duchowny – czytamy w oświadczeniu.

Kuria zapewniła także o współpracy ze Stolicą Apostolską i Prokuraturą, dodając, że wyraża  nadzieję, że prowadzone postępowanie kanoniczne i świeckie doprowadzi do pełnego wyjaśnienia tej sprawy. 

O zakończeniu postępowania w grudniu ubiegłego roku poinformował nas Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu, akt oskarżenia trafił do Sądu Okręgowego w Tarnobrzegu! 

Pierwszą z rozpraw zaplanowano na 3 lutego, prawdopodobnie odbędzie się ona z wyłączeniem jawności. 

– Czy będziemy wnioskować o wyłączenie jawności, to będzie decyzja podjęta na rozprawie. Z doświadczenia powiem, że sąd z urzędu w tego typu sprawach wyłącza jawność postępowania z uwagi na okoliczności zdarzenia i na ochronę osoby małoletnie. Prawdopodobnie tutaj też będzie wyłączona jawność – wyjaśnia Andrzej Dubiel, rzecznik prasowy Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu.

Terminy rozpraw potwierdza także sędzia Marek Nowak, rzecznik  Sądu Okręgowe w Tarnobrzegu. Pierwszą z rozpraw zaplanowano na 3 lutego na godzinę 9.00, kolejne na 24 lutego, 3 i 10 marca.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this