Znajdź nas na

Subscribe

FAKTY

Ruszył nabór do szkół średnich! Przed absolwentami gimnazjów i podstawówek ważne wybory!

„Staszic”? SMS? „Chreptowicz”, a może „Budowlanka”? Przed absolwentami gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych jeden z ważniejszych wyborów – szkoły średniej. Dziś (13 maja) ruszył System Elektronicznego Naboru, znajdują się w nim dane o każdej planowanej klasie pierwszej, informacje o przedmiotach rozszerzonych, profilach, zawodach, nauczanych językach obcych, o liczbie miejsc w danej klasie, przedmiocie punktowanym dodatkowo, a także o dodatkowych preferencjach stosowanych przez szkołę w przypadku jednakowej liczby punktów uzyskanych przez kandydatów.

naOSTRO.info

Kandydaci pełną ofertę szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych znajdą na stronie: https://swietokrzyskie.edu.com.pl/

Absolwenci gimnazjów i ósmych klas szkół podstawowych swoje konta mogą zakładać samodzielnie na stronie internetowej, bądź pomoże im w tym szkoła, do której uczęszczają, w specjalnie utworzonym formularzu zgłoszeniowym.

Należy w nim podać dane osobowe oraz ustalić swoje indywidualne hasło dostępu do Systemu Elektronicznego Naboru. Możliwość ta dostępna jest od dzisiaj (13 maja). Rozróżnienie szkół odpowiednio na ponadgimnazjalne i ponadpodstawowe oznaczone jest kolorami. Kolor zielony to szkoły ponadgimnazjalne, kolor niebieski – szkoły ponadpodstawowe.

W okresie rekrutacji tj. od 13 maja do 25 czerwca 2019 r. kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych prowadzonych przez Powiat Ostrowiecki wybierają na stronie internetowej Systemu Elektronicznego Naboru szkoły i klasy, do których chcą być przyjęci. Uwaga, kandydat może wybrać maksymalnie 3 szkoły, a także dowolną liczbę klas w każdej z wybranych 3 szkół. Kandydaci ustalają też kolejność wybranych klas. Ta która została wybrana jako pierwsza jest tą, na której mu najbardziej zależy. Ostatnia z zaznaczonych to ta, na której zależy mu najmniej. Są to tzw. preferencje kandydata. Szkoła, prowadząca klasę wybraną jako pierwszą jest traktowana jako szkoła pierwszego wyboru.

Po wyborze szkół należy wydrukować z Systemu Elektronicznego Naboru podanie (jeden wzór do wszystkich typów szkół) i dostarczyć je do szkoły pierwszego wyboru w terminie od 13 maja do 25 czerwca 2019 r. do godz. 15.00. Podanie dostarcza się tylko do jednej szkoły (szkoły pierwszego wyboru) – jest ono traktowane jako podanie do wszystkich szkół, do których kandyduje (maksymalnie do 3 szkół).

Podanie musi być podpisane przez rodzica (lub prawnego opiekuna ).

Jeżeli dane w podaniu są zgodne z wprowadzonymi przez kandydata do Systemu, podanie zostaje przyjęte przez szkołę i zaakceptowane (w ciągu 5 dni) o czym każdy z uczniów zostanie poinformowany przy logowaniu się do Systemu. Gdy informacja o akceptacji podania nie pojawi się po 5 dniach – należy zgłosić się do szkoły, do której zostało złożone podanie.

Do chwili otrzymania informacji o akceptacji podania nie wolno zmieniać w Systemie preferencji, ponieważ podanie zostanie odrzucone – informacja o tym fakcie pojawi się dla kandydata przy logowaniu się do Systemu. W tym przypadku należy ponownie dostarczyć podanie do szkoły pierwszego wyboru.

Czynności, związane z wprowadzaniem swoich preferencji i drukowaniem podania można dokonać z każdego komputera z dostępem do Internetu. Jeżeli potencjalny uczeń nie ma takiej możliwości, to pomocy udzieli mu jego gimnazjum, szkoła podstawowa lub szkoła ponadgimnazjalna, do której kandyduje.

Od 13 maja do 25 czerwca 2019 r. do godz. 15.00 kandydaci do szkół ponadgimnazjalnych (ponadpodstawowych) prowadzonych przez Powiat Ostrowiecki mogą zmienić swoje preferencje w Systemie Elektronicznego Naboru. W tym przypadku kandydat musi ponownie wydrukować i złożyć podanie do szkoły pierwszego wyboru, która anuluje poprzedni wybór. Po dniu 25 czerwca 2019 r. kandydaci nie mają dostępu do Systemu Elektronicznego Naboru w zakresie dotyczącym zmiany preferencji.

W komunikacie starostwa czytamy także, że że liczba planowanych oddziałów klas pierwszych nie oznacza, że wszystkie te oddziały klasowe powstaną. Na tzw. etapie symulacji część z nich zostanie zamknięta, co będzie wynikiem zbyt małej liczby kandydatów do tych klas. W związku z tym ważne jest, by w swoim podaniu (zgłoszeniu) dokonać możliwie pełnego wskazania wybieranych klas zgodnie ze swoimi priorytetami.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this