Znajdź nas na

FAKTY

Są już fundamenty! Świetlica wiejska w Piaskach Brzóstowskich powstaje „na oczach mieszkańców”!

Mieszkańcy Piasków Brzóstowskich są coraz bliżej nowej świetlicy. Na miejscu budowy wylano już fundamenty. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, obiekt z salą spotkań, pomieszczeniami gospodarczymi, a także toaletami, dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, do użytku oddany będzie pod koniec kwietnia 2022 roku. Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Piotr Paszyński, radny i sołtys Piasków Brzóstowskich, a także Ewelina Cieślikowska, radna z Piasków Brzóstowskich, zgodnie podkreślają, że spełni się jedno z największych marzeń mieszkańców, tej największej w gminie Ćmielów – miejscowości.

Od lewej stoją: Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, Piotr Paszyński sołtys i radny z Piasków Brzóstowskich i Ewelina Cieślikowska, radna z Piasków Brzóstowskich fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Piotr Paszyński, sołtys i radny z Piasków Brzóstowskich podkreśla, że o nowe miejsce spotkań mieszkańcy „walczyli” od kilkunastu lat. 

– Gdy zostałem sołtysem to było moje największe marzenie. Spełniło się po 8 latach. Na jednym z zebrań sołeckich wraz z mieszkańcami doszliśmy do wniosku, że przeznaczymy 14 tysięcy zł z  funduszu sołeckiego na projekt nowej świetlicy. Wszyscy byli w tej kwestii jednogłośni, poparli mój pomysł, za co im serdecznie dziękuję – wspomina Piotr Paszyński.  

Projekt wykonany został trzy lata temu, jednak wówczas nie było środków zewnętrznych, o które mogliby zabiegać.

– Pojawiały się różne  pomysły, aby np. 34 tysiące z funduszu sołeckiego przeznaczyć na ten cel, a całą inwestycję podzielić i  wykonywać etapami, ale ostatecznie udało się pozyskać środki z Funduszu Inwestycji Lokalnych – wyjaśnia sołtys. 

Piotr Paszyński, sołtys i radny z Piasków Brzóstowskich
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRo.info

Dodaje, że dzięki  pozyskanym  na ten cel to 839 428 zł  wreszcie uda się zbudować miejsce spotkań z „prawdziwego zdarzenia”, z łazienkami, z pomieszczeniami gospodarczymi, łazienkami, dostosowanymi do potrzeb osób niepełnosprawnych, salą spotkań, która posłuży także do organizacji imprez i wydarzeń, organizowanych w sołectwie. 

– Najważniejsze, że wreszcie  będziemy mieli ten budynek. Mieszkańcy też żyją tą  budową. Przychodzą, pytają, czy mogą w czymś pomóc. Dziękuję pani  burmistrz, a także wszystkim osobom zaangażowanym w tę inwestycję,  że pomogli spełnić marzenie mieszkańców – podkreśla Piotr Paszyński. 

Aktualna świetlica znajduje się w wolnostojącym domu, w którym jedna część przeznaczona jest na mieszkanie, w drugiej znajdują się dwa małe  pomieszczenia służące za świetlicę. Mały metraż był olbrzymim problemem, chociażby podczas zebrań sołeckich, czy wyborów sołtysa.   

–  Na wybory sołtysa przychodzi 150 osób, często było tak, że mieszkańcy stali na zewnątrz. Część z nich, zwłaszcza podczas zimowych miesięcy miała dość stania na mrozie.  Nie było łazienek. Taki nowoczesny obiekt posłuży nam wszystkim. Mieszkańcy Piasków Brzóstowskich to  zżyta społeczność – dodaje sołtys i radny z Piasków Brzóstowskich. 

Przypomina, że zmieni się też  otoczenie świetlicy.  Pojawią się  parkingi. 

Z postępów w realizacji przedsięwzięcia cieszy się Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa, która podkreśla, że budowa świetlicy w Piaskach Brzóstowskich,  to jej kolejna obietnica wyborcza, którą udało się spełnić.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– 20 września ubiegłego roku odbyło się spotkanie z mieszkańcami, gdzie jeszcze raz zaakcentowali potrzebę wybudowania świetlicy. Niejednokrotnie mówiłam, że taka świetlica zostanie wybudowana. Największym problemem były jednak środki, a konkretnie dofinansowanie, z którego moglibyśmy skorzystać. I tutaj z pomocą przyszedł rządowy Fundusz Inwestycji Lokalnych, z którego skorzystałam. Nabór wniosków możliwy był do 22 września ubiegłego roku. Taki wniosek został złożony i rozpatrzony pozytywnie  w grudniu 2020 roku – wspomina Joanna Suska. 

Dodaje, sołectwo Piaski Brzóstowskie, to największa z miejscowości w gminie Ćmielów. Nowa świetlica o dużym metrażu była jedną z największych potrzeb mieszkańców. pozwalających na zebranie się wszystkich w jednym miejscu.

Źródło: Gmina Ćmielów

– Obecne warunki na to nie pozwalały, część mieszkańców stała na dworze, co nie było dla nich komfortową sytuacją. Jako burmistrz też nie czułam się z tym dobrze. Ważny był też projekt,  który na zebraniu sołeckim, w ramach funduszu sołeckiego, czyli środków wyodrębnionych z funduszu ze środków budżetu gminy,   przeznaczony został  na wykonanie projektu. Połączenie tych działań: mieszkańców, sołtysa, radnych i urzędu dało właśnie taki pozytywny  efekt – podkreśla burmistrz.   

Realizacja inwestycji  następuje bez zakłóceń. W tamtym roku ogłoszono przetarg i wyłoniono wykonawcę.  Prace powinny zostać zakończone w kwietniu 2022 roku.

– To jest dla mnie najważniejsze dla mnie,  jako burmistrza, aby wsłuchiwać się w głos mieszkańców. Wielokrotnie byłam zapraszana na wydarzenia organizowane przez społeczność Piasków Brzostowskich.  Za każdym razem padało to magiczne życzenie o nowej świetlicy. Cieszę się, że udało się je zrealizować – podsumowuje Joanna Suska. 

Ewelina Cieślikowska i Sylwia Ziółkowska z KGW Piaskowe Babki w Piaskach Brzóstowskich w jednym z pomieszczeń aktualnej Świetlicy Wiejskiej
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

W nowym budynku swoje miejsce znajdzie także Koło Gospodyń Wiejskich z Piasków Brzóstowskich „Piaskowe Babki”.

– Od kiedy działa Koło, wygospdarwoałyśmy sobie jedno pomieszcenie, które wyposażyłyśmy  z własnych środków,  z funduszy, pochodzących z budżetu państwa. Teraz na pewno będzie dużo dużo lepiej. Mam nadzieję, że pandemia się skończy  i wreszcie będziemy mogły działać. Na pewno nie ma nic lepszego, niż wspólne miejsce do spotykania się. Mamy w planach stworzenie  takiego kącika kulinarnego, w którym będziemy mogły przygotowywać się do kiermaszów, czy prowadzić warsztaty np. kulinarne. Pomysłów nam nie brakuje – wyjaśnia Ewelina Cieślikowska, radna, a także członek Koła Gospodyń Wiejskich w Piaskach Brzóstowskich. 

Wylano już fundamenty pod nową świetlicę w Piaskach Brzóstowskich
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Podkreśla, że inwestycji nie udałoby się zrealizować, gdyby nie pomoc świętokrzyskich parlamentarzystów, Posłów na Sejm RP: Agaty Wojtyszek i Andrzeja Kryja. 

– Miejsce, w którym stanie świetlica jest w bardzo dobrej lokalizacji. Przed pandemią korzystała z niego młodzież, korzystali i starsi. Co ważne, w naszej miejscowości zawiązała się też Ochotnicza Straż Pożarna. Z tego co wiem panowie są na etapie załatwiania formalności. Myślę, że nowo powstała świetlica także będzie im służyć do zebrań, w tych starych pomieszczeniach nie udałoby się nam pomieścić – podsumowuje Ewelina Cieślikowska. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this