Znajdź nas na

FAKTY

Sąd drugiej instancji podtrzymał wyrok w sprawie Jarosława Górczyńskiego!

– Ile pieniędzy kosztowało Skarb Państwa, a więc wszystkich obywateli cztery lata wykorzystywania organów ścigania do poszukiwania domniemywań i insynuacji, stawiania zarzutów i aktów oskarżenia pod moim adresem? – to tylko fragment wpis, jaki na swoich dwóch profilach na FB zamieścił Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. Dziś (poniedziałek, 31 maja) Sąd Okręgowy w Kielcach utrzymał w mocy wyrok sądu pierwszej instancji, na mocy którego włodarz miasta został uniewinniony z dwóch zarzutów.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dziś Sąd Okręgowy w Kielcach rozpoznał apelację w sprawie oskarżonego i  utrzymał w mocy zaskarżony wyrok Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św.  Oznacza to, że wyrok jest prawomocny i nie podlega już zaskarżeniu, ponieważ tok instancyjny został wyczerpany – mówi Jan Klocek, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Kielcach.  

Dodaje, że istnieje możliwość wniesienia nadzwyczajnego środka zaskarżenia, jakim jest kasacja do Sądu Najwyższego w Warszawie. 

– Ale do tego trzeba uruchomić specjalną procedurę. Trzeba złożyć wniosek o  sporządzenie uzasadnienia w terminie 7 dni, a po otrzymaniu uzasadnienia wraz z wyrokiem, wywieść kasację do Sądu Najwyższego w terminie kolejnych  30 dni. Z tym że jest to nadzwyczajny środek zaskarżenia – tłumaczy sędzia Jan Klocek. 

Przypomnijmy, że sprawa, która toczyła się w ubiegłym roku w ostrowieckim sądzie, odbywała się z wyłączeniem jawności. Media nie  miały wstępu na salę sądową.

– W odpowiedzi na Państwa wniosek o wyrażenie zgody na udział w rozprawie ​ uprzejmie informuję, iż udział mediów  nie jest możliwy z uwagi na fakt, iż postanowieniem Sądu z dnia 1 października 2020 roku wyłączono  jawność rozprawy w całości – tak brzmiała odpowiedź, jaką otrzymaliśmy w październiku ubiegłego roku z Sądu Rejonowego w Ostrowcu Św. 

Sytuacja zmieniła się wraz z kontynuowaniem rozprawy przez Sąd Okręgowy w Kielcach. 

– Nie każdy etap rozprawy musi odbywać się  z wyłączeniem jawności. Sąd w zależności od potrzeb  wyłączał jawność. Wyrok zawsze jest jawny – wyjaśnia Jan Klocek.   

Przypomnijmy, że  Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej przedstawiła  prezydentowi Ostrowca Świętokrzyskiego – dwa  zarzuty: zarzut związany  z przekroczeniem uprawnień w związku z przeprowadzeniem w 2016 r. procedur przetargowych, dotyczących gospodarowania odpadami w sposób uniemożliwiający złożenie prawidłowych ofert podmiotom innym, niż podmiot dotychczas świadczący te usługi i złożeniem fałszywego oświadczenia, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii, a przez to niezagwarantowania wymaganego prawem równego traktowania wszystkich oferentów oraz uczciwej konkurencji i działanie w ten sposób na szkodę interesu publicznego i prywatnego. 

Drugi z zarzutów dotyczył  złożenia w 2017 r. fałszywego pisemnego oświadczenia w postępowaniu o udzielenie zamówienia w trybie przetargu nieograniczonego na odbiór odpadów, co do okoliczności mającej znaczenie prawne, tj. w przedmiocie braku istnienia okoliczności wykluczających go od rozstrzygania w tej kwestii.

Jarosław Górczyński  nie przyznał się do popełnienia zarzucanych mu przestępstw. Za zarzucane czyny groziło mu do 10 lat pozbawienia wolności.  29 grudnia 2020 roku Sąd Rejonowy w Ostrowcu  Św.  uniewinnił  Jarosława Górczyńskiego z dwóch zarzutów.  Sąd Okręgowy w Kielcach podtrzymał ten wyrok w mocy.

– Ile pieniędzy kosztowało Skarb Państwa, a więc wszystkich obywateli cztery lata wykorzystywania organów ścigania do poszukiwania domniemywań i insynuacji, stawiania zarzutów i aktów oskarżenia pod moim adresem? Dziś sprawiedliwości stało się zadość. Dziękuję wszystkim rozsądnie myślącym za wsparcie, które czułem przez te cztery lata –  napisał na swoich dwóch profilach na FB Jarosław Górczyński. 

Źródło: FB Jarosław Górczyński

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this