Znajdź nas na

FAKTY

Serduszko na plastikowe nakrętki stanęło także w Kunowie!

Mieszkańcy gminy Kunów mogą już wrzucać plastikowe nakrętki do ustawionego
przy budynku Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie pojemnika w kształcie serca. – To taka prosta, nie wymagająca nakładów finansowych możliwość pomocy tym, którzy tego wsparcia potrzebują. Mieszkańcy naszej gminy pomagają od zawsze, teraz będą mogli robić to także w taki sposób – wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów, który nie wyklucza, że tego typu pojemniki pojawia się w przyszłości w innych miejscowościach gminy Kunów.

Serduszko na nakrętki stanęło przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Czerwone serduszko, jakie stanęło przed budynkiem Urzędu Miasta i Gminy w Kunowie w kilka chwil wypełniło się kolorowymi nakrętkami. Pozostał jeszcze duży zapas nakrętek ok. 30 kg, których nie można było przesypać, ponieważ zabrakło na nie miejsca.  Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów wyjaśnia, że wybór lokalizacji na ustawienie tego typu pojemnika nie był przypadkowy. 

– Jest to miejsce widoczne. Każdy kto przechodzi obok urzędu, w drodze na cmentarz, sklepu, do kościoła  widzi, że może w ten sposób pomagać. Dodatkowo serduszko stoi pod zadaszeniem, nie będzie zatem podlegało takiemu zniszczeniu przez warunki atmosferyczne – tłumaczy burmistrz.

Podkreśla, że pomaganie będzie teraz jeszcze łatwiejsze. Plastikowe nakrętki ma w domu bowiem każdy.  

Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Bardzo spodobał nam się pomysł na tego typu formę pomocy, tym bardziej, że inne gminy także zamontowały takie pojemniki i w ich przypadku, to się sprawdziło. Jako gmina Kunów mamy wpisane już w naszą historię i tradycję, pomaganie innym. Taką spontaniczną akcją była pomoc dla świętej pamięci Szymona Pająka, byłego przewodniczącego Rady Miejskiej w Kunowie, podczas której  mieszkańcy naszej gminy, otworzyli swoje serca i nie żałowali wsparcia finansowego. Jest spora grupa dzieci, które dorastały z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, której finał organizujemy co roku w naszej gminie. Każda akcja, czy to na terenie gminy, powiatu, województwa, czy kraju sprawia, że mieszkańcy gminy Kunów, wolontariusze, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie, chętne się do niej włączają –  wyjaśnia Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy Kunów. 

Inicjatywę chwali Marek Sieroń, długoletni mieszkaniec Kunowa. Serduszko na nakrętki nazywa skarbonką, która pozwoli na pomoc potrzebującym. 

Marek Sieroń, mieszkaniec Kunowa
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

–  To serduszko to doskonały pomysł, który łączy i pozwala na zaangażowanie się mieszkańców, uruchamia wolontariat, który tak bardzo jest nam społecznie potrzebny. Sam mam nakrętki w domu. Zbieram takie rzeczy. Dotychczas utylizowałem je w specjalnym pojemniku na plastik, teraz będę je przynosił do tej nasze „skarbonki”. Lokalizacja tego serduszka  też jest świetna. Wiele osób pomyśli: po co mam wyrzucać, skoro mogę w ten sposób komuś pomóc – zapewnia Marek Sieroń. 

Także Małgorzata Krajewska, dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie uważa, że ta rodzaj pomocy znajdzie swoich zwolenników w gminie.

Wiktoria Różalska z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie i Małgorzata Krajewska, dyrektor Publicznego Przedszkola w Kunowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Serduszko jest świetnym pomysłem. W naszym przedszkolu od dawien dawna zbieraliśmy nakrętki np. na potrzeby hospicjum w Lublinie. Nasze dzieci są przyzwyczajone do takich inicjatyw, które mają pomóc drugiemu człowiekowi. Widać, że serduszko się sprawdza bo już jest pełne nakrętek. Z naszej strony zrobimy wszystko, żeby pomóc. Oprócz tego od małego uczymy nasze dzieci segregacji  i ekologii. Z tego co się orientowałam wiele osób, mieszkańców naszej gminy  od dłuższego czasu zbierało nakrętki, nie wiedzieli jednak gdzie mogą je dostarczyć. Teraz będzie to o wiele łatwiejsze – podsumowuje Małgorzata Krajewska. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Wiktoria Różalska z Młodzieżowej Rady Miejskiej w Kunowie tłumaczy, że młodzi ludzie też są chętni do pomocy, a każdy z nich kupuje napoje, z których pozostają nakrętki. 

– Po co je wyrzucać, skoro możemy przynieść je tutaj, do naszego serduszka. Jako młodzieżowa rada pomagaliśmy już na różne sposoby, jednak projekt z nakrętkami będziemy realizować po raz pierwszy. Myślę, że to serduszko sprawdzi się w Kunowie, bo jest to prosta, a zarazem mało kosztowna forma pomagania – wyjaśnia Wiktoria Różalska. 

fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this