To nie pierwsza skarga dotycząca Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Przypomnijmy, że 15 listopada 2023 r. do przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego wpłynęła skarga dotycząca działań dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim (funkcję tę pełni Joanna Pikus). Skarga była przedmiotem prac Komisji m.in. na posiedzeniu w dniu 5 stycznia 2024, która uznała ją za bezzasadną. Kilka dni później do przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego wpłynęło pismo z informacją, że osoba skarżąca wycofała swoją skargę.
W porządku obrad najbliższej (środa, 30 października) sesji Rady Powiatu Ostrowieckiego znalazł się projekt uchwały w sprawie skargi na działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim w związku z obsługą i rozliczeniem umowy dofinansowania do form kształcenia w ramach programu „Aktywny samorząd” Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
Zgodnie z nim 7 czerwca 2024 r. do Przewodniczącego Rady Powiatu Ostrowieckiego wpłynęła skarga przekazana przez Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim (PCPR) w związku z obsługą i rozliczeniem umowy dofinansowania do form kształcenia w ramach programu „Aktywny samorząd” Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym.
W uzasadnieniu projektu uchwały czytamy m.in. o Kodeksie postępowania administracyjnego zgodnie z którym organem właściwym do rozpatrzenia skargi dotyczącej zadań lub działalności zarządu powiatu oraz starosty, a także kierowników powiatowych służb, inspekcji, straży i innych jednostek organizacyjnych, z wyjątkiem spraw należących do zadań zleconych z zakresu administracji rządowej, jest rada powiatu.
– W związku z powyższym Przewodniczący Rady Powiatu Ostrowieckiego, działając stosownie do kompetencji wynikających z art. 16a ust. 1 ustawy o samorządzie powiatowym, skierował skargę do Komisji Skarg, Wniosków i Petycji Rady Powiatu Ostrowieckiego (Komisja). W celu zbadania zasadności skargi zostało przeprowadzone postępowanie wyjaśniające. Przewodnicząca Komisji w drodze prowadzonego postępowania, zwróciła się do Dyrektora PCPR w Ostrowcu Świętokrzyskim o złożenie pisemnych wyjaśnień w sprawie zarzutów jakie zostały podniesione w skardze, a także o opinię prawną. Podczas posiedzenia w dniu 26 czerwca 2024 roku Komisja Skarg, Wniosków i Petycji dokonała analizy przedmiotowej skargi. Stwierdzono, że skarga na działanie PCPR w Ostrowcu Świętokrzyskim w związku z obsługą dofinansowania do form kształcenia w ramach programu „Aktywny samorząd” Moduł II – pomoc w uzyskaniu wykształcenia na poziomie wyższym, jest bezzasadna z powodu trwającego postępowania administracyjnego. Ponadto z pisemnej informacji przedstawionej przez Dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Ostrowcu Świętokrzyskim oraz z wyjaśnień złożonych przez pracowników wynika, że realizując czynności służbowe, w tym między innymi kilkukrotną weryfikację i analizę przedłożonych dokumentów pod względem formalnym i merytorycznym, pracownicy PCPR działali zgodnie z przepisami prawa, co zostało potwierdzone w analizie przedstawionych dokumentów. Odnosząc się natomiast do kwestii terminowości w korespondencji między skarżącą, a PCPR w Ostrowcu Świętokrzyskim z uwzględnieniem przepisu art. 35 kpa należy stwierdzić, iż terminy nie zostały przekroczone w żadnej sytuacji – czytamy w uzasadnieniu do uchwały. Podobnie jak to, że po analizie otrzymanych materiałów, Komisja Skarg, Wniosków i Petycji zarekomendowała uznanie skargi za bezzasadną.
Czy podobne zdanie będą mieli radni powiatowi?
Projekty uchwały dostępny jest tutaj: