Znajdź nas na

FAKTY

Skatepark, monitoring i boisko wielofunkcyjne! Ćmielów czekają duże zmiany!

Montaż monitoringu miejskiego, który pozwoli zredukować przypadki wandalizmu i podniesie poziom bezpieczeństwa w centrum Ćmielowa, zmiana estetyki Rynku, parku, a także udogodnienia dla osób korzystających z miejskiego targu, budowa boiska wielofunkcyjnego z bieżnią i miejscem do trenowania skoków w dal przy szkole w Ćmielowie, czy nowej muszli koncertowej z zapleczem gastronomicznym i oczekiwanym od wielu lat przez młodzież z gminy Ćmielów – skatepark-iem – to tylko niektóre z inwestycji, jakie już wkrótce wykonane zostaną w Ćmielowie. Nie udałoby się, gdyby nie – 4 950 000 zł, pozyskane w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład. Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa przypomina, że pozyskane środki to nie pożyczka, a dotacja, która pozwoli na urealnienie wielu oczekiwań i marzeń.

Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Blisko 5 milionów złotych, jakie pozyskaliśmy z „Polskiego Ładu” na rewitalizację Ćmielowa, to dla miejscowości takiej jak nasza duże dofinansowanie. Przyznam szczerze, że nie pamiętam kiedy ostatnio gmina pozyskała podobnej wielkości środki. Przedsięwzięcie to zostało zapisane w Wieloletniej Prognozie Finansowe, ale dotychczas było tylko „suchym zapisem”. Dzięki środkom z Polskiego Ładu będzie można ten zapis wprowadzić w życie i tym samym urealnić wiele oczekiwanych inwestycji i przedsięwzięć nakierowanych na wszystkich mieszkańców gminy Ćmielów – mówi Joanna Suska, burmistrz Ćmielowa.  

Przypomina, że pozyskane  4 950 000 zł nie jest pożyczką, jaką zaciąga gmina, bo takie głosy w przestrzeni publicznej już się pojawiły, a dotacją, w przypadku której  minimalny wkład własny gminy wynosi zaledwie 10 procent. Zmieni się naprawdę wiele, zwłaszcza jeśli chodzi o dotychczasową infrastrukturę.  

Zmiany obejmą ćmielowski Rynek. 

– Rynek to serce naszego miasta. To tutaj spotykają się mieszkańcy naszej gminy na organizowanych przez nas wydarzeniach kulturalnych. Przylegający do niego park z placem zabaw przyciąga rodziny z dziećmi, a  przy ćmielowskiej tężni spotkać można nie tylko mieszkańców naszej gminy, ale i turystów – przypomina Joanna Suska.

Zapewnia, że już wkrótce miejsce to zyska zupełnie nowe, bardziej przyjazne dla wszystkich oblicze. Zmiany dotyczyć będą zarówno parku, jak i placów po obu stronach Domu Kultury imienia Witolda Gombrowicza w Ćmielowie.

Koncerty organizowane przy ćmielowskiej tężni przyciągają tłumy. 20 lipca 2020 rok
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Chcemy, aby miejsce to sprzyjało spotkaniom, koncertom i organizowanym przez nas eventom. Aby jednoczyło wszystkich mieszkańców naszej gminy. Rewitalizacja obejmie park miejski, na terenie którego znajduje się plac zabaw dla dzieci. Pojawi się nowe oświetlenie, a tuż przy tężni – fontanna. Wszystko po to, aby jeszcze milej spędzało się ten wolny czas. Z naszej tężni korzystają turyści z całego województwa świętokrzyskiego. Zależy nam, żeby Rynek był wizytówką naszej gminy. Zakładamy również udogodnienia dla osób korzystających z targowiska – zapewnia Joanna Suska.

W ramach projektu poprawi się także bezpieczeństwo mieszkańców. Gmina planuje bowiem montaż monitoringu miejskiego. 

– To także odpowiedź na akty wandalizmu, które niestety co jakiś czas się zdarzają.  Monitoring pozwoli także zredukować spożywanie alkoholu w miejscach publicznych, a co najważniejsze wpłynie pozytywnie na poziom bezpieczeństwa w centrum miasta – dodaje burmistrz Ćmielowa. 

Gmina stawia także na dzieci i młodzież. To właśnie z myślą o nich przy Szkole  Podstawowej nr 1 im. Krzysztofa Szydłowieckiego w Ćmielowie powstanie boisko wielofunkcyjne. 

Modernizację przejdą także ćmielowski Rynek i park
Fot. Łukasz Grudniewski

– Odkąd zostałam burmistrzem Ćmielowa słyszałam od rodziców, nauczycieli, a także uczniów szkoły podstawowej w Ćmielowie, że takie boisko bardzo by się przydało. Jego budowa ma być alternatywą dla smartfonów. Zależy nam na tym, aby uczniów odciągnąć od komputerów, laptopów i tabletów. Modernizację przejdą też urządzenia zabawowe, które znajdują się na placu przy szkole. Zagospodarowana zostanie zieleń wokół boiska, wybudujemy nowe miejsca parkingowe, a także wygodny plac manewrowy dla autobusów szkolnych. Priorytetem jest dla nas bezpieczeństwo uczniów,  a także, aby dzieci i młodzież miło spędzali czas szkolny i pozaszkolny. Na pewno wpłynie to także na podniesienie komfortu ch nauki, a także prestiżu szkoły –  tłumaczy burmistrz.

Tuż przy boisku powstanie również bieżnia do 100 metrów i miejsce do ćwiczenia skoku w dal.

Modernizacja czeka także „Stadion Leśny” w Ćmielowie. Joanna Suska przypomina, że jego infrastruktura pamięta jeszcze lata 60-te XX wieku. 

Przebudowana zostanie muszla koncertowa i zaplecze gastronomiczne na „Stadionie Leśnym” w Ćmielowie
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Dookoła boiska wybudowany zostanie tor biegowy, pojawi się kryta muszla koncertowa z siedziskami i nowym zapleczem gastronomicznym oraz upragniony skate park. Idąc w ślad za innymi miastami, ale także wsłuchując się w głosy naszej młodzieży i dzieci wreszcie będziemy mogli wybudować obiekt na miarę ich marzeń.  Zależy nam na tym, aby nasz wyjątkowy, bo nie ma drugiego takiego w okolicy – „Stadion Leśny” był miejscem otwartym dla wszystkich mieszkańców.  To ważne, aby miejsce to zaczęło na nowo  tętnić życiem sportowo-rekreacyjnym, nie tylko przy okazji meczów piłki nożnej – mówi Joanna Suska. 

Zapewnia, że obok rewitalizacji Ćmielowa równoległym priorytetem dla gminy są drogi. W kolejnych naborach do „Polskiego Ładu” gmina będzie kładła nacisk na pozyskanie środków na przebudowę, rozbudowę i modernizację dróg gminnych. 

Joanna Suska burmistrz Ćmielowa na jednej z ulic wzdłuż ćmielowskiego rynku, wzdłuż której wyznaczono miejsca parkingowe
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

– Będziemy wnioskować o środki  na przebudowę dróg gminnych i wewnętrznych. Takie dofinansowania to olbrzymia pomoc dla gmin takich jak Ćmielów. Niestety w tym roku nie było naborów do tzw. powodziówek, dopiero w przyszłym roku dowiemy się, czy i które drogi zakwalifikowały się do Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg. Mogę śmiało powiedzieć, że konsekwentnie, krok za krokiem realizuję oczekiwania mieszkańców, a także obietnice wyborcze , pokazując, że dotrzymuję słowa – podsumowuje burmistrz. 

Przetarg na inwestycje, jakie w gminie Ćmielów realizowane będą w ramach „Polskiego Ładu” powinien zostać ogłoszony w pierwszym półroczu przyszłego roku. Część zadań realizowanych będzie w ramach programu „Zaprojektuj i Wybuduj”. Gmina ma także gotowe projekty m.in na budowę boiska wielofunkcyjnego. 

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this