Znajdź nas na

FAKTY

Skrócony areszt dla prezydenta Ostrowca Św.

Sąd Okręgowy w Katowicach skrócił tymczasowy areszt wobec Jarosława Górczyńskiego (zgodził się podawanie pełnych danych osobowych), prezydenta Ostrowca Św. z 90 do 40 dni. Mężczyzna jest podejrzany m.in. o przestępstwa korupcyjne.

Jarosław Górczyński, prezydent Ostrowca Św. fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Prezydent Ostrowca Św., aktualnie zawieszony w pełnieniu funkcji, został ponownie zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego 22 maja tego roku. Zatrzymanie miało związek ze śledztwem prowadzonym przez śląski wydział Prokuratury Krajowej w Katowicach w sprawie przestępstw korupcyjnych.

W prokuraturze Górczyński usłyszał cztery kolejne zarzuty, w tym m.in. dotyczące nakłaniania świadka do składania fałszywych zeznań poprzez zatajenie sprzedaży Górczyńskiemu złotych i srebrnych monet o wartości 1,7 miliona złotych. Kolejne trzy zarzuty, które usłyszał w prokuraturze prezydent Ostrowca Świętokrzyskiego dotyczą złożenia fałszywych oświadczeń majątkowych za lata 2020, 2021 oraz 2022. Według śledczych zataił posiadanie złotej monety o wadze 1 kg, którą kupił za 210 tysięcy złotych.

Sąd Rejonowy Katowice-Wschód na wniosek prokuratury tymczasowo aresztował prezydenta Ostrowca Św. na trzy miesiące. Od tego postanowienia odwołała się obrona.

„Sąd Okręgowy w Katowicach zmienił we wtorek zaskarżone orzeczenie, postanowienie Sądu Rejonowego Katowice-Wschód. Ograniczył okres tymczasowego aresztowania do 40 dni, czyli do 1 lipca tego roku. Nie mogę podać motywów, bo uzasadnienie postanowienia zostało odroczone na okres siedmiu dni” – powiedział PAP Jacek Krawczyk, rzecznik Sądu Okręgowego w Katowicach.

Już w marcu 2023 roku prokurator przedstawił Jarosławowi Górczyńskiemu łącznie pięć zarzutów przyjęcia korzyści majątkowych w łącznej kwoce 40 tysięcy złotych w związku z pełnieniem funkcji publicznej prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego. W materiale śledztwa ws. prezydenta Ostrowca Św. jest m.in. upubliczniony przez CBA materiał filmowy dokumentujący wręczenie łapówki Jarosławowi Górczyńskiemu.

Na opublikowanym nagraniu widać jak Górczyński przyjmuje od nieznanego mężczyzny, mówiącego „to na działkę”, plik pieniędzy, który chowa do wewnętrznej kieszeni marynarki. Na filmie przedstawiono też kolejną sytuację, w trakcie której ktoś zwraca się do prezydenta Ostrowca Św.: „Jarku dycha starczy?”, na co ten odpowiada: „Słuchaj, ja nie narzucam”. Chwilę później przyjmuje pieniądze, które również chowa do kieszeni marynarki.

To kolejne postępowanie toczące się ws. prezydenta Ostrowca Świętokrzyskiego w ostatnich latach. W 2018 roku Prokuratura Rejonowa w Skarżysku-Kamiennej zarzucała Jarosławowi Górczyńskiemu przekroczenie uprawnień przy procedurach dotyczących przetargów śmieciowych z 2016 r. poprzez „uniemożliwienie złożenia prawidłowych ofert podmiotom innym niż podmiot dotychczas świadczący te usługi”. W 2020 roku do sądu trafił akt oskarżenia. W maju 2021 roku Sąd Okręgowy w Kielcach prawomocnie uniewinnił samorządowca, a pod koniec 2022 roku Sąd Najwyższy oddalił kasację wniesioną przez prokuraturę.

Jarosław Górczyński jest prezydentem Ostrowca Św. od 2014 r. To były poseł wybrany do Sejmu z list PSL w 2011 r. i były wiceprezydent Ostrowca (2006-2011).(PAP)

autor: Janusz Majewski

maj/ mark/

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this