Znajdź nas na

FAKTY

Spełniły się ich marzenia! Mieszkanie socjalne przy Ogrodowej 20 w Kunowie ma nowych lokatorów! [FOTO]

Jeszcze do niedawna budynek przy ulicy Ogrodowej 20 w Kunowie był rozpadającą się ruderą, która straszyła swoim wyglądem. Dziś daje schronienie pięcioosobowej rodzinie państwa Kaczmarskich: rodzicom: Edycie i Łukaszowi, a także trójce ich dzieci: Kacprowi, Zuzi i Kamili. Stało się tak dzięki działaniom podjętym przez gminę, która najpierw nabyła budynek, później go wyremontowała, a następnie przekształciła w mieszkanie socjalne. – Bardzo mi się tu podoba. Mam piękne podwórko, na którym będę mogła się bawić. Mama obiecała mi też huśtawkę – mówi pięcioletnia Zuzia, która cieszy się z nowego mieszkania.

Fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Była rozpadająca się rudera, jest mieszkanie socjalne. Gmina Kunów systematycznie realizuje założenia polityki socjalnej. W 2019 roku do użytku oddane zostały trzy mieszkania w Kolonii Inwalidzkiej, które jak podkreśla Lech Łodej, burmistrz miasta i gminy w Kunowie, sprawdziły się.

– Lokatorzy są zadowoleni, dbają o swoje lokale. Nie ma z nimi żadnych problemów, Współpracujemy, pomagamy sobie wzajemnie. Wszystko po to, aby dobrze im się żyło i żeby nie martwili się o swoje bezpieczeństwo, a to przecież jest najważniejsze – mówi burmistrz miasta i gminy w Kunowie.

Dodaje, że obejmując urząd burmistrza, miał świadomość i wiedzę, że w gminie czeka dużo podań, złożonych przez mieszkańców z prośbą o mieszkania socjalne. 

Pięcioosobowa rodzina zyskała nowe mieszkanie socjalne fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

– Tych podań było około 60. Naszym zadaniem jest pomagać osobom najbardziej potrzebującym. Wykonaliśmy więc inwentaryzację  obiektów w gminie, gdzie można takie mieszkania zaaranżować i sukcesywnie tę politykę  realizujemy – przypomina Lech Łodej.

Mieszkanie socjalne przy Ogrodowej 20 jest kolejnym takim obiektem w gminie Kunów. Swoje miejsce na ziemi znalazła w nim pięcioosobowa rodzina: rodzice Edyta i Łukasz Kaczmarscy, a także ich dzieci: Kacper, Zuzia i Kamila.   

– Na mieszkanie czekaliśmy kilka lat. Cieszymy, że wreszcie się udało. Nie będziemy się musieli martwić o to, gdzie będziemy mieszkać, nie będziemy musieli poszukiwać kolejnego mieszkania. Odkąd założyliśmy rodzinę przeprowadzaliśmy się już pięć razy, mieszkaliśmy w różnych miastach. Przeprowadzaliśmy się z różnych powodów, między innymi ze względu na trudną sytuację finansową. Tak jak to jest w wielodzietnej rodzinie. Już nie możemy się doczekać kiedy wprowadzimy się do nowego mieszkania – wyjaśnia Edyta Kaczmarska, która dodaje, że dzięki nowemu lokum lepsze warunki do życia  będą miały dzieci. Kacper chodzi bowiem do tutejszej szkoły podstawowej, a Zuzia jest podopieczną kunowskiego przedszkola. 

Edyta Kaczmarska z córką Kamilą
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Małgorzata Mazur, kierownik Referatu Infrastruktury i Gospodarki Przestrzennej w Urzędzie Miasta i Gminy w Kunowie przypomina, że budynek przy ulicy Ogrodowej 20  w 2019 roku przeszedł proces komunalizacji. 

– Z mocy prawa nabyliśmy go na własność. W tym roku zrobiliśmy rozeznanie cenowe, ustaliliśmy, że za kwotę 89 000 zł jesteśmy w stanie go wyremontować. Tak też się stało. Wymienione zostało wszystko: dach, elewacja, okna, instalacje w budynku, zagospodarowano  łazienkę, kuchnię i pokoje –  wylicza Małgorzata Mazur.  

Podkreśla, że dużym plusem tej inwestycji jest to, że gmina pozyskała na nią 80 procentową refundacje  z Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach Funduszu Dopłat. 

– Takie działania mają sens. Są bowiem takie potrzeby,  a my „idziemy” w kierunku ich zaspokajania. Mieszkanie przy Ogrodowej jest piękne, w wysokim standardzie. Jesteśmy wdzięczni Bankowi Gospodarstwa Krajowego, który przyznał nam te pieniądze. Nie zatrzymujemy się jednak w dążeniu do celu. Przed nami są kolejne wyzwania. Mamy bowiem projekt na 18 mieszkań w Nietulisku Dużym. W sumie powstanie 9 domków socjalnych w strefie zabytkowej. Gdy ta inwestycja zostanie ukończona, można będzie powiedzieć, że potrzeby mieszkańców, w zakresie mieszkań socjalnych zostały zaspokojone w 100-procentach – wyjaśnia Lech Łodej i dodaje, że inwestycję oszacowano na blisko 2 miliony złotych. 

Maria Pająk, przewodnicząca Komisji Samorządowej, Spraw Obywatelskich, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej
fot. Łukasz Grudniewski.naOSTRO.info

Maria Pająk, przewodnicząca Komisji Samorządowej, Spraw Obywatelskich, Bezpieczeństwa i Ochrony Przeciwpożarowej dodaje, że potrzeb w zakresie mieszkalnictwa socjalnego jest wciąż dużo, jednak gmina stara się systematycznie je realizować. 

– W sumie w tym roku wpłynęło  6 nowych podań, wśród nich są podania, które złożone zostały po raz drugi. Gdy analizowaliśmy podania, doszliśmy do wspólnego wniosku, że rodzina państwa Kaczmarskich najbardziej potrzebuje wsparcia i to ze względu na finanse, a także z typowo ludzkich pobudek. Komisja była na wizji lokalnej, rodzina kilkakrotnie się przeprowadzała, wynajmowała mieszkanie. Mąż pani Edyty  ma grupę niepełnosprawności, dzieci chodzą do szkoły i do przedszkola w Kunowie, trzeba było im pomóc  – wyjaśnia Maria Pająk.

Pięcioosobowa rodzina państwa Kaczmarskich z burmistrzem Lechem Łodejem
fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

Dodaje, że zdania mieszkańców gminy, co do przydzielania lokali socjalnych są różne.  

– Gdy rozmawiam z ludźmi padają często słowa, że ktoś na takie mieszkanie nie zasłużył. Ile osób, tyle opinii. Uważam, że  w dzisiejszych czasach ludzie powinni umieć zorganizować swoje życie, jednak różne są sytuacje życiowe, często nie z naszej winy możemy znaleźć się w zupełnie innych, niż dotychczas okolicznościach. Jeśli mamy taką możliwość pomocy, to powinniśmy to zrobić – podsumowuje Maria Pająk. 

Galeria foto: Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-3
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-3

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-2
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-2

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-1
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-1

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-16
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-16

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-15
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-15

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-14
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-14

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-13
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-13

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-12
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-12

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-10
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-10

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-9
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-9

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-8
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-8

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-7
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-7

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-6
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-6

NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-5
NaOSTROinfo mieszkanie socjalne kunów klucze-5

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this