Znajdź nas na

FAKTY

Sprawą katastrofy w kompleksie turystyczno-wypoczynkowym w Bałtowie zajęła się ostrowiecka prokuratura!

Sprawą katastrofy budowlanej w kompleksie turystyczno-wypoczynkowym w Bałtowie zajmuje się Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Św. – W chwili obecnej śledztwo prowadzone jest w sprawie i żadnej osobie nie przedstawiono zarzutów – potwierdza Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Św. Przypomnijmy, że nadzór budowlany doszukał się szeregu uchybień.

Fot. OSP Bałtów/ Ratownictwo Powiatu Ostrowieckiego

3 lutego 2021 r. do ostrowieckiej prokuratury z Komendy Powiatowej Policji w Ostrowcu Św. wpłynęły akta w sprawie katastrofy budowlanej, do jakiej doszło na terenie kompleksu turystyczno-wypoczynkowego w Bałtowie.

– W dniu 4 lutego 2021 r. prokurator za nr PR 2 Ds.33.2021.Sp.c wszczął w tej sprawie śledztwo w sprawie sprowadzenia w dniu 30 stycznia 2021 r. w Bałtowie zdarzenia zagrażającego życiu i zdrowiu wielu osób oraz mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać zawalenia się budowli, a mianowicie hali namiotowej nad obiektem sportowo-rekreacyjnym-lodowiskiem, pobudowanym na terenie kompleksu „Szwajcaria Bałtowska” w Bałtowie, to jest o przestępstwo z art. 163 par. 1 pkt 2 K.k.– poinformował Cezary Skalmierski, Prokurator Rejonowy w Ostrowcu Św.

Podkreśla, także, że w chwili obecnej śledztwo prowadzone jest w sprawie i żadnej osobie nie przedstawiono zarzutów.

Przypomnijmy, że w sobotę, 30 stycznia nad halą namiotową, w której mieściło się sztuczne lodowisko w Bałtowie, zawalił się dach. W akcji udział brały służby ratunkowe, sanepid, przedstawiciele nadzoru budowlanego, a także policja.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia strażacy stwierdzili, że doszło do zawalenia metalowej konstrukcji dwuspadowej pokrytej materiałem typu plandeka o wymiarach 25mx35mx6m. Do zdarzenia doszło w trakcie przerwy związanej z wymianą osób korzystających z lodowiska.
Komisja powołana przez Stanisława Adamskiego, Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Ostrowcu Św. znalazła szereg uchybień. Przyczyną katastrofy, zdaniem Stanisława Adamskiego było wystąpienie łącznie kilku czynników: obfitych opadów śniegu w krótkim okresie czasu, które nie były usuwane na bieżąco; błędnie przyjęte założenia projektowe, obejmujące obciążenie śniegiem w stosunku do wymaganych norm na tego typu obiektach, a także możliwe błędy w montażu konstrukcji.

– Wątpliwości budzi też sposób posadowienia tej hali, czyli mocowania jej do podłoża – wyjaśniał nam wczoraj (czwartek, 4 lutego) Stanisław Adamski.

O sprawie będziemy informować na bieżąco

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Popularne

Anna Buczkowska: Szkoła nie jest przystankiem. Jest drogą, która otwiera się na nowe horyzonty!

FAKTY

Wzrosła liczba pacjentów oczekujących na wynik testu! Czy trzecia fala pandemii dotarła także do powiatu ostrowieckiego?

FAKTY

Ekspert: po szczepionce AstryZeneki objawy niepożądane występują częściej po pierwszej dawce!

FAKTY

Koronawirus województwo świętokrzyskie: 269 nowych zakażeń, zmarły 3 osoby!

FAKTY

Reklama

Connect
Zapisz się do newslettera

Jeżeli chcesz otrzymywać cotygodniowe podsumowanie wiadomość. Zapisz się do newslettera.

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this