W tej chwili w Zespole Szkół Specjalnych uczy się 98 podopiecznych. Jednak wszyscy, którzy pracują w tej przyjaznej niepełnosprawnym placówce wiedzą, że potrzeby są zdecydowanie większe.
– Trafiają do nas podopieczni w różnym wieku. Te osoby przebywają w grupach rewalidacyjno-wychowawczych i posiadają te największe, mówiąc fachowo, deficyty rozwojowe. Dzieci, które uczęszczają do szkoły są w wieku od 6 do 24 roku życia. Mogą edukować się w naszej placówce, od szkoły podstawowej, aż po zakończenie szkoły przysposabiającej do pracy. Co ważne od ubiegłego roku mają możliwość uzyskania certyfikatu zawodowego – powiedziała nam Magdalena Wykrota-Skóra, dyrektor ZSS przy Iłżeckie 33 w Ostrowcu Świętokrzyskim.
Dzieci, które przebywają w placówce mają niepełnosprawność intelektualną w stopniu, umiarkowanym, znacznym i głębokim. Znajdują się tam także uczniowie z licznymi sprzężeniami, w tym z autyzmem. Przekrój sprzężeń jest naprawdę bardzo duży, jednak wykwalifikowana kadra pedagogiczna potrafi odnaleźć nic porozumienia z każdym ze swoich podopiecznych. Nikt nie jest tam nauczycielem z przypadku, każdy wykonuje swoją pracę z zaangażowaniem, co chwilę podnosząc swoje umiejętności i kompetencje. Wszystko z troski o dobro uczniów.
Przyjazna atmosfera, wzajemne zrozumienie i wrażliwość nauczycieli sprawia, że ZSS jest dla uczniów drugim domem, nie tylko szkołą.
– Nasza szkołę warto wybrać z kilku bardzo ważnych powodów, przede wszystkim oferujemy dzieciom możliwości rozwoju, uzyskania samodzielności, a w życiu dorosłym uzyskania certyfikatów pracy i dajemy szansę zatrudnienia osób niepełnosprawnych intelektualnie w różnych zawodach – tłumaczy Ernest Krajewski, wicedyrektor ZSS.
Dzieci, które przychodzą do szkoły mogą czuć się bezpiecznie, rodzice natomiast mogą być spokojni, ponieważ podstawowym priorytetem szkoły jest dbanie o bezpieczeństwo dzieci.
– W naszej szkole dzieci jak najbardziej mogą się czuć bezpiecznie. Zawsze od rozpoczęcia zajęć, do ich zakończenia są pod opieką wykwalifikowanych osób – zapewnia Ernest Krajewski.
Do dyspozycji uczniów jest m.in. pracownia techniczna, do której całkiem niedawno trafił nowoczesny ploter.
– Jest to urządzenie techniczno-informatyczne, dzięki któremu możemy zaprojektować dany wzór, uczniowie się tego również uczą. Ploter automatycznie wykonuje cięcia w dowolnym materiale: w drzewie, metalu lub materiale sztucznym. Bazujemy także na standardowych procesach np. manualnych. Nasi uczniowie mogą wykonywać samodzielnie różne prace techniczne, rękodzieło, czy prace plastyczne – dodaje wicedyrektor ZSS.
Do dyspozycji uczniów jest także sala doświadczania świata.
– Sala doświadczania świata również została niedawno wyposażona w nowoczesne sprzęty jak kolorowy basen z piłeczkami, biały domek oraz podłogę interaktywną, która posiada wiele funkcji, które pomagają w rozwoju uczniów. Nowe sprzęty rozwijają zmysły: dotyku, słuchu, koordynacji, równowagi – wylicza Justyna Buczałowska, rzecznik prasowa ZSS.
Sprzęt dostosowany jest do schorzenia dziecka, jego potrzeb i możliwości. W sali integracji sensorycznej uczniowie stymulują wszystkie zmysły i ćwiczą.
– Zaczynamy od jednego zmysłu, później dokładamy drugi, trzeci, w taki sposób ułatwia nam to później naukę poznawania świata przez kilka zmysłów naraz. Są tu przeróżne huśtawki, platformy, liny, stożek do bujania i ruchów obrotowych, basen z piłeczkami. Zawsze zaczynamy i kończymy w baseniku. Bardzo często jest tak, że dziecko pociągnie specjalnie, żeby razem z nim zanurkować w basenie z kulkami. Przynosi odprężenie, relaksację, pozwala na ćwiczenia dotykowe. Jest też piasek kinetyczny, tablica do pisania. Bazujemy na tym, co dziecko najlepiej lubi i potrafi. Stopniowo włączamy inne elementy – tłumaczy Edyta Kopyś, prezes Zarządu Klubu „Rywal”, który działa przy ZSS.
Na przyszłych uczniów ZSS czekają także zajęcia z bajkoterapii.
– Zajęcia są powiązane z Teatrzykiem szkolnym „Baju baj” , który istnieje już od 10 lat. Zaczynaliśmy, jako teatrzyk pacynkowy, natomiast w tej chwili już poszerzyliśmy naszą działalność. Pacynki zastąpiliśmy naszymi młodymi aktorami – wspaniałymi uczniami. Dało im to bardzo dużo, przede wszystkim są dużo bardziej śmiali niż wtedy, kiedy zaczynaliśmy, daje im to ogromną satysfakcję, poszerzają zakres słownictwa, koordynację wzrokowo-ruchową, to są też zajęcia, podczas których uczymy się i pracujemy nad emisją głosu – tłumaczy Marzena Piotrowska, nauczyciel ZSS.
Zachęca do wyboru szkoły przy Iłżeckiej 33 tłumacząc, że jej najlepszą reklamą są uśmiechnięci, szczęśliwi uczniowie.
– Najlepiej widać, kiedy się wejdzie do naszej szkoły, jak nasze dzieci są otwarte, jak dobrze się tutaj czują, mają swoje wspólne tematy, a my staramy się być przyjaciółmi naszych uczniów – dodaje Marzena Piotrowska.
W szkole od 10 lat działa także Zespół „Iskierki”
– Chcieliśmy połączyć tę naturalną potrzebę ruchu z muzyką. Wykorzystać to na zajęciach z dziećmi. Jest to nie tylko sposób na spędzenie czasu, ale szansa na wyrobienie poczucia rytmu, koordynacji wzrokowo ruchowej, poznawanie nowych tańców, ruchów, obycia scenicznego. Warto postawić na naszą szkołę, ponieważ mamy bardzo bogatą ofertę zajęć rewalidacyjnych i pozalekcyjnych, mamy wielu specjalistów, no i najważniejsze – staramy się robić wszystko dla dobra dzieci – podsumowuje Anna Wieczerzak z ZSS.
Ewa Grudniewska, prezes Stowarzyszenie na Rzecz Wychowanków Zespołu Szkół Specjalnych w Ostrowcu Świętokrzyskim „Źródło” od września 2018 roku prowadzi program Fundacji Kulczyków – „Żółty talerz”. Jest to już trzecia edycja tej akcji, w którą włącza się szkoła przy Iłżeckiej 33.
– Dostaliśmy 32 tysiące zł na cały rok. Zakupiliśmy sprzęt i uczymy naszych uczniów zdrowo się odżywiać, jeść codziennie zdrowe, dobrze zbilansowane posiłki, które dają zdrowie, energię, no i są ekologiczne. Kupujemy produkty, zakupiony sprzęt wykorzystujemy do tego, żeby te produkty przetworzyć, oczywiście w jak najmniejszym stopniu. Przygotowujemy podwieczorki, które trzy razy w tygodniu wszyscy uczniowie zjadają. Uczymy nowych smaków, zapachów, konsystencji, kolorów. Nasi uczniowie maja taką przypadłość, jak wybiórczość pokarmowa. Staramy się to przełamać – tłumaczy Ewa Grudniewska.
Szkoła ma bardzo ciekawą ofertę zajęć pozalekcyjnych. Są chociażby: drużyna harcerska „Nieprzetartego szlaku”, grupa wsparcia dla rodziców „Patyczaki” , zajęcia na basenie, hipoterapia oraz dogoterapia.
Galeria zdjęć fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info