Znajdź nas na

FAKTY

Świeć przykładem! Odblaski nie wychodzą z mody!

Pomimo, że coraz później zapada zmierzch, piesi, a szczególnie osoby, które poruszają się poza obszarem zabudowanym, nie powinni zapominać o noszeniu odblasków. Widząc z daleka oświetlony obiekt, kierowca ma więcej czasu na odpowiednią reakcję. Zyskane w ten sposób sekundy mogą uratować zdrowie, a także życie pieszego. Prawidłowo noszone odblaski powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu świateł pojazdu.

fot. policja.gov.pl

Zgodnie z polskim prawem każdy pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu. To właśnie w takich miejscach brakuje oświetlenia ulicznego, a często i chodników. Niechronieni uczestnicy ruchu są słabo widoczni dla kierowców, co sprawia, że narażeni są także na potrącenia, a nawet utratę zdrowia i życia. Odblaski sprawdzają się w każdych warunkach drogowych, a ich zastosowanie zaleca się także w terenie zabudowanym. Pomimo oświetlenia ulicznego oświetlonych przejść dla pieszych i chodników nie oznacza to, że odblask jest niepotrzebny. Nawet w oświetlonym miejscu odblask będzie doskonale widoczny dla kierującego, co da mu niezbędny czas na reakcję.

Materiały odblaskowe działają na zasadzie odbijania padającego na nie światła. Prawidłowo noszone, powinny być umieszczone w takim miejscu, aby znalazły się w polu działania świateł pojazdu i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tyłu i z przodu). 

– Dzięki odblaskom piesi dbają przede wszystkim o własne bezpieczeństwo, a także o bezpieczeństwo kierowców, dla których są bardziej widoczni szczególnie poza obszarem zabudowanym – wyjaśnia Zbigniew Duda, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Kielcach.

Osoba, która porusza się poboczem po zmroku poza terenem zabudowanym widziana jest przez kierującego pojazdem z około 30 metrów, pod warunkiem, że panują dobre warunki atmosferyczne. Zakładając element odblaskowy, zwiększamy swoje bezpieczeństwo i dajemy kierowcy więcej czasu na ominięcie nas aż o 120 metrów. Pieszy idąc z prawidłowo założonym odblaskiem, widoczny jest dla kierującego pojazdem już z odległości około 150 metrów. 30, a 150 metrów, to spora różnica.

Przy zakupie odblasków ważnym jest aby zwrócić uwagę, czy został na nim umieszczony znak CE, nazwa producenta i typ wyrobu oraz czy jest dołączona instrukcja użytkowania. Brak tych elementów oznacza, że wyrób nie powinien być używany na drodze – jest gadżetem, który jedynie przypomina odblask. Im niżej odblask jest umieszczony, tym lepiej oświetlą go reflektory samochodu i kierowca wcześniej może dostrzec pieszego. Dlatego optymalną wysokością, na jakiej użytkownik powinien nosić odblask jest wysokość padania na niego światła reflektorów samochodu. Noszone akcesoria odblaskowe nie mogą być zasłonięte, np. szalikiem, torbą czy plecakiem. Idąc lewą stroną drogi (w kierunku przeciwnym do ruchu pojazdów) odblaski najlepiej jest nosić na prawej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).  Gdy poruszamy się w kolumnie, powinniśmy iść prawa stroną, wówczas powinniśmy nosić je na lewej ręce lub nodze (od strony ruchu pojazdów).

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this