Znajdź nas na

FAKTY

Świerki widmo? Wracamy do tematu roślin zakupionych przez ZUM przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku!

Wracamy do tematu 30 świerków (Picea Glauca Conica), zakupionych przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku przez ostrowiecki Zakład Usług Miejskich. Przypomnijmy, że najpierw mieszkańcy pytali, gdzie mogą sfotografować zakupione przez ZUM świerki, dyrektor zakładu twierdził, że wczesną wiosną zostały ponownie wysadzone do donic, znajdują się na terenie bazy zakładu, a w miesiącach jesienno-zimowych ponownie zostaną zakomponowane w gazonach na terenach przestrzeni publicznej, później także i my poprosiliśmy o możliwość sfotografowania roślin, które na terenie bazy „czekały” na sezon jesienno-zimowy. Niestety bezskutecznie. 22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień, 21 grudnia zacznie się astronomiczna zima, w ZUM zapytaliśmy więc kiedy, zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami, zakupione ze środków publicznych świerki, wrócą do przestrzeni miejskiej.

Zdjęcie ilustracyjne fot. Łukasz Grudniewski/naOSTRO.info

22 marca 2021 roku opisywaliśmy wydatki, jakie w 2020 roku poniósł Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Św. na zakup kwiatów, drzew i krzewów. Wśród zamówionych roślin, pojawiło się kilka pozycji, które wzbudziły spore kontrowersje wśród naszych czytelników. Zwracali uwagę na 30 świerków (Picea C5 glauca Conica) o wartości 1048,50 zł, zamówionych tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w 2020 roku, czy 8 sztuk fagus sylvatica Atropurpurea (buk zwyczajny „Atropurpurea”) o wartości 11 920 zł i kosztach transportu w wysokości 400 zł. Pojawiło się też sporo negatywnych komentarzy na temat wydatkowania środków publicznych na tego typu zakupy.

W Zakładzie Usług Miejskich zapytaliśmy więc, gdzie na ulicach, skwerach, parkach, znajdujących się na terenie  Ostrowca Świętokrzyskiego mieszkańcy znaleźć mogą zakupione przez ZUM rośliny. Okazało się wówczas, że część z nich została zutylizowana. Inne – jak „słynne” już świerki znajdują się na… terenie bazy Zakładu.

Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św. twierdził wówczas: „30 szt. Picea glaca w odmianie „Conica” o wartości zakupu 1048,50 zł, nasadzone zostały w gazonach znajdujących się na terenie Miasta Ostrowca Świętokrzyskiego jako rośliny atrakcyjne w miesiącach zimowych. Wczesną wiosną zostały ponownie wysadzone do donic i obecnie świerki znajdują się na terenie bazy Zakładu. Przez okres wiosenno-letni mają być utrzymywane i pielęgnowane, aby w miesiącach jesienno-zimowych ponownie zostały zakomponowane w gazonach na terenach przestrzeni publicznej”.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u odnośnie miejsc, w których nasadzone zostały zakupione przez ZUM rośliny, krzewy i drzewa.

Poprosiliśmy więc o możliwość sfotografowania znajdujących się na terenie bazy „utrzymywanych i pielęgnowanych” świerków (30 sztuk picea glaca) lub przesłanie na adres naszej redakcji ich zdjęć. Niestety odpowiedź jaką otrzymaliśmy budziła nasze obawy, czy świerki rzeczywiście znajdują się na terenie bazy i co tak naprawdę stało się z zakupionymi z publicznych środków drzewkami? Nie otrzymaliśmy bowiem zdjęć, nie umożliwiono nam także ich sfotografowania. 

– W związku z wnioskiem z dnia 16 sierpnia 2021 r. o umożliwienie sfotografowania roślin znajdujących się na terenie bazy Zakładu lub przesłania aktualnych zdjęć roślin Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim zawiadamia, że wniosek o udostępnienie informacji publicznej dotyczący wskazanych roślin został zrealizowany i udzielona została kompletna odpowiedź. Wniosek z dnia 16 sierpnia 2021 r. z uwagi na przedmiot żądania wyklucza natomiast stosowanie ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz.U.z2020r.poz.2176zpóźn.zm.),gdyż nie mieści się w pojęciu objętym przedmiotową ustawą – brzmiała odpowiedzi, jaką otrzymaliśmy z ZUM-u, a pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor Zakładu.

Odpowiedź na wniosek dotyczący możliwości sfotografowania świerków, które według informacji przekazane przez dyrektora ZUM-u znajdują się na terenie bazy zakładu.

Ponieważ  22 września rozpoczęła się astronomiczna jesień, a za miesiąc rozpocznie się astronomiczna zima, w Zakładzie Usług Miejskich poprosiliśmy o podanie terminu kiedy rośliny te, „atrakcyjne w miesiącach zimowych” wysadzone zostaną ponownie do gazonów, znajdujących się na terenie Ostrowca Świętokrzyskiego? Zapytaliśmy, w których miejscach zostaną wysadzone, prosząc o wskazanie konkretnej lokalizacji.

– Odpowiadając na pismo z dnia 02.11.2021 w sprawie udzielenia informacji publicznej w kwestii wysadzeń 30 szt. Picea glauca `Conica’, Zakład Usług Miejskich w Ostrowcu Świętokrzyskim informuje, że rośliny te zostaną wysadzone w gazonach znajdujących się w pasie drogowym ul. Iłżeckiej oraz w gazonach usytuowanych przy ul. J. Głogowskiego w terminie do 26.11.2021 r. – czytamy w odpowiedzi, pod którą podpisał się Łukasz Dybiec, dyrektor ZUM-u.

Być może będzie  to jedyna okazja, aby je sfotografować.

Odpowiedź, jaką otrzymaliśmy z Zakładu Usług Miejskich w Ostrowcu Św.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this