Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: PKP PLK: Nowe przystanki na linii Kielce – Busko-Zdrój!

Nowe przystanki kolejowe będą dostępne dla podróżnych na linii Kielce – Busko-Zdrój – przekazała w piątek spółka PKP PLK. Od niedzieli pociągi będą się zatrzymywać w Nidzie i Stawianach Pińczowskich.

Tory kolejowe
Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: PKP PLK S.A.

Nowy peron w Nidzie zlokalizowano w sąsiedztwie ul. Kolejowej, przy linii, którą poruszają się pociągi, jadące w kierunku Kielc lub Buska-Zdroju. Kilkanaście kilometrów dalej na południe, na tej samej linii kolejowej, wybudowano peron w Stawianach Pińczowskich.

„W obydwu lokalizacjach wybudowaliśmy perony zgodnie z najnowszymi standardami. Wyposażone są w wiaty, ławki, tablice informacyjne i nagłośnienie. Dzięki podwyższonej nawierzchni o zróżnicowanej strukturze oraz ścieżkom naprowadzającym po przystanku łatwiej poruszać się będzie osobom o ograniczonej mobilności” – przekazał Piotr Hamarnik z zespołu prasowego PKP PLK.

Dodał, że w ramach projektu wyremontowane zostały drogi w bezpośrednim sąsiedztwie nowych przystanków. Powstały miejsce postojowe dla samochodów i rowerów. Teren został oświetlony, będzie też monitorowany. Koszt inwestycji w Nidzie to niemal 4 mln zł, a w Stawianach Pińczowskich przeszło 3 mln zł.

Wiata przystankowa na peronie w Nidzie
Źródło: PKP PLK S.A.

W ramach programu przystankowego w regionie świętokrzyskim powstały już nowe perony w Małogoszczu, Dębskiej Woli, Włoszczowicach, Rykoszynie, Grochowiskach, czy Kijach. W fazie przygotowania do budowy są obiekty m.in. w Mnichowie, Podchojnach i Piekoszowie.

Celem „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki.

W skali całego kraju w ramach programu przewidziano budowę lub modernizację 207 przystanków kolejowych. Na ten cel przeznaczono ponad 1 mld zł. Zaplanowano także realizację ponad 100 parkingów przy istniejących i nowo budowanych przystankach. Kwota przeznaczona na budowę parkingów to ponad 74 mln zł. (PAP)

wdz/ malk

Nowy rozkład dostępny jest TUTAJ

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this