Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie: Przekroczone stany alarmowe na sześciu rzekach!

Poziom wody na rzece Łagowicy w powiecie kieleckim wzrósł do ponad czterech metrów i przekroczył stan alarmowy. Zagrożenie występuje także w pięciu innych miejscach m.in. na Bobrzy koło Kielc i Kamiennej w Skarżysku. Służby zapewniają, że monitorują sytuację i są w pełnej gotowości.

Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Marzena Gołębiowska/naOSTRO.info

Na skutek odwilży i spływu wód roztopowych wyraźnie wzbierają rzeki na terenie województwa świętokrzyskiego. Jak wynika z danych IMGW, stany ostrzegawcze przekroczone są w sześciu miejscach, na: Czarnej Nidzie w Morawicy, Nidzie w Pińczowie, Wiernej Rzece w Bocheńcu, Czarnej w Staszowie, Kamiennej w Wąchocku i Białej Nidzie w Mniszku.

„Mamy stały kontakt z powiatowymi centrami zarządzania kryzysowego, sytuacja jest monitorowana. Jeżeli jest taka potrzeba, w newralgiczne miejsca kierowane są służby” – powiedział w piątek PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego.

W sześciu miejscach woda przekroczyła stany alarmowe.

Po godzinie 9 Łagowica na punkcie pomiarowym w pobliżu Rakowa osiągnęła 442 cm i o 22 cm przekroczyła stan alarmowy. Stan alarmowy notowany jest również na Czarnej Nidzie w Daleszycach, gdzie po godzinie 9 notowano ponad 270 cm, czyli o 10 cm powyżej stanu alarmowego.

„Stale monitorujemy sytuację hydrologiczną i dostrzegamy problem na kilku mniejszych rzekach, gdzie przekroczone są stany alarmowe. Natomiast na ten moment odnotowaliśmy pojedyncze interwencje na terenie całego województwa, dotyczą one lokalnych podtopień na posesjach” – powiedział PAP st. kpt. Marcin Bajur, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej PSP w Kielcach.

Stany alarmowe zostały przekroczone także na Bobrzy koło Kielc, Kamiennej w Skarżysku, Koprzywiance w Koprzywnicy (pow. opatowski) oraz Czarnej w Januszowicach w (pow. włoszczowskim).

Dla obszaru całego województwa obowiązują ostrzeżenia hydrologiczne wydane przez IMGW. W związku ze spływem wód opadowo-roztopowych spodziewane są dalsze wzrosty poziomu wody. Synoptycy ostrzegają także przed silnym wiatrem, który w porywach może osiągnąć 75 km/h. Alerty obowiązują do sobotniego popołudnia.(PAP)

Autor: Wiktor Dziarmaga

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this