Znajdź nas na

FAKTY

Świętokrzyskie szlaki. Nowy portal i aplikacja dla turystów!

W piątek, 3 czerwca w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego odbyła się konferencja prasowa, w trakcie której zaprezentowano uruchomiony w ostatnich dniach portal turystyczny i aplikację Świętokrzyskie szlaki. Wzięli w niej udział marszałek Andrzej Bętkowski, Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego, Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego oraz Jerzy Kapłon, prezes Zarządu Głównego PTTK.

Grafika: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Platforma nie jest zwykłym przewodnikiem, tylko rozbudowanym i użytecznym narzędziem dla turystów. Umożliwia przeglądanie szlaków oraz planowanie własnych wycieczek z wykorzystaniem rozbudowanego modułu mapowego, a następnie pobieranie śladów trasy. System pokaże nam dokładny przebieg trasy, profil wysokościowy i prognozę pogody w okolicy. Platforma zwiera również bazę atrakcji turystycznych z opisem i zdjęciami.

Jak podkreśla marszałek Andrzej Bętkowski, uruchomienie platformy jest odpowiedzią na zmiany w nawykach turystów, które wyzwoliła pandemia Covid-19.

– We współpracy z PTTK udało nam się stworzyć multimedialną platformę składającą się z aplikacji i portalu, z której mam nadzieję licznie korzystać będą turyści. Staramy się jako Świętokrzyskie podążać za nowymi trendami technologicznymi w promocji turystyki, czego wyrazem jest prezentowany właśnie system – mówi Andrzej Bętkowski. – Liczne badania potwierdzają, że turyści coraz częściej korzystają z możliwości wypoczynku poza zatłoczonymi centrami turystycznymi korzystając z sieci wytyczonych szlaków turystycznych głównie pieszych, rowerowych i kajakowych. Województwo świętokrzyskie ma w tym zakresie wiele do zaoferowania co potwierdza choćby rosnąca liczba turystów odwiedzających Świętokrzyski Park Narodowy. Mam nadzieję, że portal i aplikacja zostanie ciepło przyjęta przez turystów i będzie ich wspierać w przemierzaniu pięknych zakątków województwa świętokrzyskiego – dodaje marszałek.

Platforma została przygotowana na zlecenie Województwa Świętokrzyskiego przez Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, które od kilku lat wdraża autorski system promocji szlaków turystycznych w internecie.

Fot: Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Portal www.swietokrzyskie.szlaki.pttk.pl oraz powiązana z nim aplikacja mobilna, jest pierwszym tego rodzaju rozwiązaniem dedykowanym w całości dla województwa świętokrzyskiego. Z platformy korzystać będą mogli również turyści zagraniczni ponieważ przygotowana została wersja angielskojęzyczna portalu i aplikacji – podkreśla Tomasz Jamka, członek Zarządu Województwa Świętokrzyskiego.

Jak poinformował Piotr Kisiel, dyrektor Departamentu Edukacji, Sportu, Turystyki i Spraw Zagranicznych Urzędu Marszałkowskiego, na platformie dostępnych jest obecnie 50 świętokrzyskich turystycznych szlaków pieszych o łącznej długości 1496 kilometrów oraz 22 szlaki rowerowe liczące 943 kilometry.

Aplikacja jest bezpłatna, można ją ściągnąć na telefon ze sklepu z aplikacjami. Skorzystają z niej zarówno użytkownicy systemu Android jak iOS.

Platforma jest administrowana przez pracowników Oddziału Turystyki UMWŚ, którzy dbają o aktualizację danych w szczególności wprowadzanie danych o nowych szlakach i atrakcjach turystycznych. Wykonawca platformy tj. PTTK zapewnia hosting portalu, utrzymanie aplikacji w sklepach oraz pełne wsparcie techniczne.

Zarówno portal jak i aplikacja będą dalej rozwijane. W bieżącym roku Województwo Świętokrzyskie pozyska inwentaryzację wszystkich znakowanych turystycznych szlaków rowerowych w regionie. Materiały po odpowiedniej obróbce umieszczone zostaną na portalu i w aplikacji.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this