Znajdź nas na

FAKTY

„Świętokrzyskie Victorie” wręczone!

Prof. Jacek Semaniak, prezes Głównego Urzędu Miar, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy „SPOŁEM” z Kielc oraz Gmina Starachowice to zwycięzcy XIII edycji Nagrody Marszałka Województwa “Świętokrzyska Victoria”. Statuetki laureatom wręczyli marszałek Andrzej Bętkowski oraz przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś podczas gali w Filharmonii Świętokrzyskiej w Kielcach.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Gospodarze gali, marszałek Andrzej Bętkowski i przewodniczący Sejmiku Województwa – Andrzej Pruś, powitali przybyłych gości – wśród nich m. in. parlamentarzystów, samorządowców, przedstawicieli środowisk kulturalnych, naukowych i gospodarczych regionu. Podkreślali, że tegoroczna edycja „Świętokrzyskiej Victorii”, nagrody, która trafia do podmiotów i osób pracujących na wizerunek województwa oraz jego rozwój, odbywa się w wyjątkowo trudnym okresie, spowodowanym pandemią koronawirusa. Dlatego wprowadzono dodatkowe kryteria oceny w kategoriach „Przedsiębiorczość” oraz „Samorządność”, które dotyczyły działań prowadzonych w walce z COVID-19.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

– Ten trudny czas próby udało się przetrwać dzięki jedności, zaangażowaniu i ciężkiej pracy ludzi, którzy pomimo wielu ograniczeń, trudności, wielokrotnie z narażaniem własnego zdrowia wykazali się prawdziwą determinacją w walce ze skutkami rozprzestrzeniającego się wirusa – mówił przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

– Dlatego w tym roku chcieliśmy szczególnie uhonorować i docenić tych, dzięki którym Świętokrzyskie poradziło sobie z kryzysem wywołanym pandemią. Szczególnie cieszy zaangażowanie świętokrzyskich samorządów, dla których okres pandemii i związanych z nią ograniczeń był prawdziwym testem skuteczności działań – podkreślał marszałek Andrzej Bętkowski.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kategoria „Samorządność”: Gmina Starachowice

W kategorii „Samorządność” statuetka „Świętokrzyskiej Victorii” trafiła do Gminy Starachowice. Jej rozwój realizowany jest między innymi poprzez stałe podnoszenie jakości życia mieszkańców. Przeprowadzone ostatnio duże projekty zagospodarowania terenów zieleni oraz rewitalizacji Parku Miejskiego wzmocniły potencjał społeczno-rekreacyjny miasta. Systematycznie remontowana jest infrastruktura drogowa i edukacyjna, rozwijana baza sportowa, termomodernizację przeszły budynki użyteczności publicznej. Gmina wspiera też rozwój przedsiębiorczości, kultury i sportu.

– Pomimo wielu przeszkód związanych z sytuacją epidemiczną w kraju, samorząd ten nie spoczął w działaniach na rzecz rozwoju gminy. W ciągu ostatnich pięciu lat zrealizowano tu wiele przedsięwzięć w oparciu o fundusze europejskie – mówił marszałek Andrzej Bętkowski, ogłaszając decyzję Kapituły. – Poprzez liczne działania na rzecz ochrony środowiska i przeciwdziałanie skutkom zmian klimatycznych, gmina ta aspiruje do bycia zieloną stolicą regionu świętokrzyskiego. To nagroda za działania społeczne, zaangażowanie w życie obywateli oraz aktywność w pozyskiwaniu środków unijnych, za liczne przedsięwzięcia infrastrukturalne, środowiskowe oraz inwestycje w sport i rekreację – uzasadniał wybór Kapituły marszałek województwa.

– To ogromny zaszczyt. Nagrodę traktujemy jako docenienie tego, co w Starachowicach robimy. Największym sukcesem jest zbudowanie dobrego zespołu ludzi, którzy każdego dnia starają się, aby Starachowice były najlepszym miejscem do życia dla naszych mieszkańców, mimo że, jak w każdym samorządzie, napotykamy na trudności i mierzymy się z wieloma problemami – mówił Marek Materek, prezydent Starachowic, dziękując za nagrodę w imieniu mieszkańców i pracowników samorządowych, a także dedykując ją wszystkim świętokrzyskim samorządowcom, pracującym na co dzień na rzecz budowy marki województwa.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kategoria „Przedsiębiorczość”: Wytwórcza Spółdzielnia Pracy “SPOŁEM”

W kategorii „Przedsiębiorczość” zwyciężyła Wytwórcza Spółdzielnia Pracy “SPOŁEM” z Kielc – autor i producent majonezu kieleckiego, jeden z największych w Polsce wytwórców majonezów, musztard i innych uznanych produktów spożywczych, liczący się eksporter na wschodnią i południową Europę. To również cieszący się szacunkiem stabilny pracodawca, prospołeczna firma o ponadstuletniej tradycji, uhonorowana wieloma nagrodami.

– Za zaangażowanie w wieloletni proces budowy marki na najwyższym poziomie, za nieocenione zasługi na rzecz rozwoju i promocji województwa świętokrzyskiego i miasta Kielce na arenie polskiej i międzynarodowej, za doskonalenie i rozwijanie technologii produkcyjnych – uzasadniał przyznanie nagrody tej firmie przewodniczący Sejmiku Województwa Andrzej Pruś.

– Tę nagrodę zawdzięczamy Państwu, bo to wy jesteście konsumentami. Do tej pory zdobyliśmy około 120 nagród, jesteśmy obecni w kilkunastu krajach na czterech kontynentach. Serdecznie dziękuję za to wyróżnienie, pokazujące, że jesteśmy dobrze postrzegani również w regionie świętokrzyskim. Jestem bardzo wzruszony – mówił po odebraniu statuetki Zbigniew Mojecki, zastępca prezesa WSP “SPOŁEM” ds. handlowych.

Fot. Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego

Kategoria „Osobowość”: prof. Jacek Semaniak

W kategorii „Osobowość” nagrodę otrzymał prof. Jacek Semaniak, wieloletni rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar, realizujący budowę w Kielcach Kampusu Laboratoryjnego GUM, przedsięwzięcia niezwykle ważnego dla świętokrzyskiej i polskiej gospodarki. Za jego kadencji uniwersytet zrealizował projekty inwestycyjne o wartości 350 mln zł, uruchomiono 90 nowych laboratoriów i poszerzono ofertę kształcenia o 14 nowych kierunków studiów, w tym kierunek lekarski.

– Jako rektor zbudował markę aktywnego uniwersytetu z międzynarodową rozpoznawalnością – podkreślał dotychczasowe dokonania prof. Jacka Semaniaka marszałek Andrzej Bętkowski. – Jako prezes Głównego Urzędu Miar realizuje zadanie związane z budową w Kielcach wielomilionowej inwestycji, dzięki której stolica naszego regionu ma szanse stać się stolicą polskiej metrologii – dodał.

– Chciałbym zadedykować tę nagrodę mojemu Uniwersytetowi, bo czuję się częścią jego wspólnoty – mówił laureat. – Uniwersytet dla miasta znaczy bardzo wiele, bo to jest jego przyszłość. Ale budowany w Kielcach Kampus Laboratoryjny to będzie nasze kolejne świętokrzyskie okno na świat, poprzez metrologię. Mogę zadeklarować, że w tym wyścigu po kolejny sukces, jako Główny Urząd Miar, jako region i jako Polska, odniesiemy kolejną wiktorię – mówił prof. Jacek Semaniak.

W XIII edycji Nagrody Marszałka Województwa, Kapituła konkursu oceniła 28 zgłoszonych kandydatur w 3 kategoriach. W kategorii “Samorządność” nominowano: Gminę Chmielnik, Gminę Kielce, Gminę Masłów, Gminę Mirzec i Gminę Starachowice. Nominowani w kategorii “Przedsiębiorczość” to: Jednostka Innowacyjno-Wdrożeniowa „INWEX” sp. z o.o. z Kielc, MASTER-SPORT ze Skarżyska-Kamiennej, PHU ASPOLMAX Przetwórstwo Mięsa Andrzej Stępień z powiatu koneckiego, STARPOL II Sp. z o.o. ze Starachowic, Wytwórcza Spółdzielnia Pracy SPOŁEM z Kielc. Nominowani w kategorii “Osobowość”: Mieczysław Bąk – aktywny działacz społeczny związany z powiatem skarżyskim, Mirosław Gębski – starosta kielecki, zaangażowany w kultywowanie świętokrzyskiej tradycji i historii, prof. Jacek Semaniak – wieloletni rektor Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach, obecnie prezes Głównego Urzędu Miar, Tadeusz Wrześniak – przedsiębiorca z ziemi staszowskiej, znany z działalności charytatywnej, Władysław Zimny – honorowy krwiodawca, prezes Klubu „HDK Sędziszów” przy Fabryce Kotłów SEFAKO S.A.

Galę uświetnił koncert Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Jacka Rogali. Znane filmowe przeboje zaśpiewał Jacek Kotlarski.

Dołącz do dyskusji

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Reklama

Connect

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this